Data publikacji:

Kamienie szlachetne – właściwości lecznicze

Kamienie szlachetne to nie tylko piękne ozdoby w biżuterii. Według medycyny niekonwencjonalnej każdy minerał ma swoją moc. Warto znać właściwości lecznicze kamieni szlachetnych, by rozsądnie je wybierać. Oto krótki przewodnik.

kryształy

Uzdrawianie kamieniami nie jest poparte dowodami naukowymi, ale przez wiele osób uważane jest za skuteczne i stosowane od wieków w medycynach wschodnich i ajurwedzie, a z uzdrawiania kamieniami korzystano już w starożytnym Egipcie. Lecznicza moc kamieni opiera się na założeniu, że wibrują one strukturą, energią i kolorem. By dobrać odpowiedni kamień, możesz skorzystać z usług litoterapeuty – osoby znającej moc minerałów i doradzającej w konkretnych sytuacjach życiowych. Ale możesz też zdać się na własną intuicję i wybierać kamienie, które po prostu wzbudzą twój zachwyt. Gdy już wybierzesz kamień – wisiorek, bransoletkę lub kamień, który możesz nosić w torebce – pamiętaj, że o minerały trzeba odpowiednio dbać.

  • – Kamienie należy co jakiś czas oczyszczać – można je okadzać dymem z szałwii lub kadzidełek, można też włożyć na noc do szklanki z wodą z solą lub zostawić na parapecie, by kamień czerpał energię ze słońca lub księżyca. W ten wybrany sposób należy oczyścić każdy nowy kamień.
  • Wisiorki noś przy ciele – będą wówczas rezonować z twoją energią.
  • Gdy zdejmiesz biżuterię, przechowuj ją na naturalnym podłożu – drewnianej deseczce lub glinianym talerzyku – kamienie lubią wszystko, co związane z Ziemią.
  • Polub swoje kamienie – mów do nich, proś o dobrą energię i wsparcie.

Poznajmy wspierające działanie niektórych minerałów.

Agat – wspaniały, często widowiskowy kamień, zwłaszcza jeśli pocięty jest na plastry lub dekoruje wnętrze, będąc częścią skały. Może mieć wiele odcieni – różowy, błękitny, seledynowy, szary, fioletowy. Agat polecany jest szczególnie osobom potrzebującym spokoju i wyciszenia. Wspiera równowagę w sferze emocjonalnej, fizycznej i intelektualnej. Poprawia koncentrację i zdolności analityczne. Agat biały pomaga pozbyć się gniewu i żalu oraz zacząć coś nowego – projekt, pracę, związek, życie.

Klasyczne zegarki kwarcowe straciły już dawno status niezbędnych przedmiotów odmierzających czas i zostały zepchnięte do niszy, sięgają bowiem po nie w tej chwili już tylko entuzjaści i kolekcjonerzy, a także osoby poszukujące łatwo zauważalnego znaku swojego bogactwa. Przez pewien czas wydawało się więc, że noszenie zegarka stanie się symbolem minionej epoki. Urządzenia te zawitały jednak ponownie do naszego życia w zupełnie nowej formie. Stało się to dzięki smartwatchom, które zaczęły upowszechniać się w połowie ubiegłej dekady. Z początku oferowały one bardzo ograniczoną funkcjonalność, która dzięki ostrej konkurencji pomiędzy producentami w błyskawicznym czasie została znacząco rozszerzona. Z tego samego powodu, w podobnym tempie zaczęły spadać też ceny urządzeń. Dlatego też niezwykle solidne modele dostaniemy już za względnie niewielkie pieniądze. Jaki smartwatch do 200 złotych więc wybrać? Dowiesz się tego z artykułu.

Ametyst – ten kamień o najczęściej fioletowym zabarwieniu cenili już starożytni Grecy. Uważali, że picie wina z naczyń wykonanych z ametystu chroni przed upiciem się, a nazwa ametyst w języku greckim oznacza trzeźwy. Ametyst to kamień harmonizujący – wprowadza ład do energii życiowej, dlatego polecany jest osobom będącym w kryzysie związkowym. Łagodzi bóle głowy i migreny, wspomaga przemianę materii. Ametyst przynosi spokój, dodaje cierpliwości, leczy bezsenność, poprawia stan skóry i przemianę materii. Ametyst w Polsce znaleźć można w skałach w okolicach Szklarskiej Poręby i Kamiennej Góry, zaś na świecie bogate złoża tego minerału występują w Brazylii, na Uralu, Madagaskarze i Sri Lance. W kulturze szczególnie lubią go wysoko postawieni duchowni katoliccy – ametyst zdobił krzyże na złotych łańcuchach, które nosili duchowni, a w skarbcach kościelnych, m.in. w Watykanie i w krakowskiej katedrze, znajdują się pierścienie zdobione ametystami, w tym słynny pierścień papieża Jana Pawła II.
Cytryn – jest przezroczysty, o jasnożółtej – cytrynowej – poświacie. Doskonale sprawdza się jako wisiorek w połączeniu ze złotym łańcuszkiem, ale też często zdobi bransoletki. Cytryn to kamień bogactwa i sukcesów finansowych, łagodzi stres, leczy depresję i przeziębienie, wspomaga przemianę materii. Kamienie o wartości jubilerskiej pochodzą najczęściej z Brazylii lub z rosyjskiego Uralu oraz Madagaskaru. Te równie ładnie wyglądające, ale tańsze spotkać można w skałach zlokalizowanych m.in. we Francji, Hiszpanii, w Polsce zaś w Sudetach koło Jeleniej Góry.
Hematyt – kamień szczęścia, który pozwala pokonywać trudne sytuacje życiowe, dodaje energii, odtruwa, pomaga w chorobach krwi. Nawiązanie do chorób krwi wzięło się prawdopodobnie stąd, że hematyt po sproszkowaniu ma czerwoną barwę – w przemyśle wykorzystuje się go np. do barwienia farb. Znaleźć go można w bardzo wielu miejscach w Polsce, m.in. w Karkonoszach, Tatrach, Rudawach Janowickich.
Kryształ górski – to najsilniejszy ze wszystkich minerałów, słynie z tego, że oczyszcza i jednocześnie dodaje energii i mocy. Kryształ górski usuwa z ciała negatywną energię, dlatego organizm może lepiej sobie radzić nawet ze zwykłym przeziębieniem. Leczy wiele chorób, dobrze wpływa na układ krwionośny, niweluje bóle głowy, nerwice i stany lękowe. Kryształ wspiera także miłość własną i akceptację siebie – przypomina o tym, że jesteśmy najważniejsi, a dzięki temu dla świata niepowtarzalni. Wspiera także kobiecą energię i obdarza radością życia. W Polsce znaleźć go można na Dolnym Śląsku, w okolicach miasta Strzelin i Jegłowej, w Górach Izerskich.
Opal – ten wyjątkowo piękny kamień ma wielką moc – podnosi samoocenę i wzmacnia pewność siebie, wspiera kreatywność i lekkość myślenia. Opal polecany jest także przy bolesnych miesiączkach – łagodzi bóle i napięcie mięśni. Powstaje w wyniku działania wody w skorupie Ziemi. Charakterystyczne załamanie światła i widoczne w opalu refleksy, gdy patrzymy na kamień pod światło, przesądzają o jego wyjątkowym wyglądzie. Może mieć różne zabarwienia – od najpopularniejszego biało-mlecznego, przez niebieski, zielony, a nawet różowy i ognisty, a także złoty i najbardziej poszukiwany – czarny. Opale występują w największej ilości w Australii – mleczny kamień uznano za narodowy minerał szlachetny kraju. Wiele opali pochodzi też z Brazylii, gdzie znaleźć można najwięcej tych czarnych.
Tygrysie oko – ten zazwyczaj jasnobrązowy kamień polecany jest osobom spod znaku Bliźniąt, Wagi i Lwa. Nazwa nawiązuje do widocznych pasm, które można zaobserwować w kocich oczach. Pochodzi głównie z RPA, ale też z Brazylii, USA i Meksyku. Kamień pomaga osiągnąć cele, dodaje pewności siebie, uspokaja i uśmierza bóle głowy, stresy i napięcia nerwowe, łagodzi stany zapalne dróg oddechowych.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska