Data modyfikacji:

Jaka karta pamięci do kamery samochodowej?

Kamery samochodowe są na wyposażeniu coraz większej ilości samochodów. Kierowcy montują je na przedniej, jak i tylnej szybie, aby w razie nagłej sytuacji posiadać nagrania, które często służą jako dowód w zdarzeniu drogowym. Wydawać się może, że karta pamięci jest mało istotna, jednak ich szeroka gama bardzo je poróżniła i nie każda sprawdzi się w naszym pojeździe. Jaką kartę pamięci do kamery samochodowej wybrać?
karta pamięci do kamery samochodowej

Jaka karta pamięci do wideorejestratora?

Kamery samochodowe bardzo często działają w tak zwanej pętli. Polega to na ciągłym nagrywaniu materiału wideo, zapisując go, tym samym usuwając najstarsze nagrania. Można powiedzieć, że dane na karcie pamięci kamery samochodowej podlegają ciągłemu nadpisywaniu. Wiele kamer, jak chociażby kamera samochodowa przód tył, posiada funkcję blokowania nagranego materiału, co chroni go przed usunięciem i pozostawia na karcie pamięci do momentu, aż właściciel sam wykasuje nagranie. Służy to do zapisywania najważniejszych momentów i zdarzeń drogowych, aby to, co może być potrzebne nie uciekło bezpowrotnie. Aby ta funkcja spełniała swoją rolę, karta pamięci musi być do tego dostosowana. Zacznijmy od tego, jak zbudowane są karty pamięci do kamer samochodowych.

Karta pamięci do kamery samochodowej – budowa

W wideorejestratorach samochodowych najczęściej stosuje się karty MicroSD. Podobne znaleźć można w nośnikach pendrive czy dyskach półprzewodnikowych SSD. Są to niewielkie urządzenia zdolne do przechowywania danych. Bardzo często energooszczędne, czyli nie wpływają znacząco na zasilanie i baterię urządzenia, w którym się znajdują. Do tego odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy.
Niewątpliwie ich zaletą jest bardzo mała wielkość, przez co nie zajmują zbędnego miejsca. Mimo swoich zalet karty pamięci się zużywają. Każda komórka pamięci takiej karty zużywa się z każdym cyklem zapisu. Faktem jest, że te ilości nadpisanych danych liczone są w setkach tysięcy, jednak pamiętać należy, że ich trwałość jest ograniczona.
Trwałość kart pamięci podzielić można na cztery rodzaje:
  • QLC  - najtańsze i najmniej trwałe;
  • TLC – jedne z najpopularniejszych, często niedrogie, oferują dobrą trwałość
  • MLC – bardzo trwałe nośniki, droższe, często stosowane w urządzeniach dobrej jakości
  • SLC – najdroższe i najtrwalsze, często stosowane jako nośniki pamięci masowej.

Jaka karta pamięci do kamerki w samochodzie?

Patrząc na wymienione rodzaje kamer, na pewno skreślić można najlepszy egzemplarz. Jest to zdecydowanie przepłacanie za kartę, która służyć ma tylko do zapisu danych wideo. Karta nie jest wykorzystać nawet w połowie swojego potencjału, dlatego odradzamy taki zakup. Karta SLC, czyli najsłabsza, również jest odradzana. Przy ciągłym, dynamicznym nagrywaniu i nadpisywaniu danych mogłaby sobie nie poradzić. Często też, w średniej klasy kamerach samochodowych, karty takie są nierozpoznawane, przez co urządzenie nie może spełniać swojej roli.
Polecamy środkowe klasy, MLC i TLC. Tutaj wybór powinien paść w zależności od jakości i klasy naszego wideorejestratora oraz od funduszy, jakie możemy poświęcić na kartę pamięci. Jeżeli chodzi o rozmiar karty, najczęściej kupowane i użytkowane są te w rozmiarach 32, 64 i 128 GB. To, jakiej pojemności kartę pamięci powinniśmy kupić definiuje sama kamerka. W instrukcji obsługi napisane jest, jakie parametry powinna spełniać karta pamięci i tymi danymi trzeba sugerować się przy zakupie.
Zdjęcie: Envato Elements