Data modyfikacji:

Kiełkowanie trawy: jak przyspieszyć kiełkowanie?

Któż z nas nie marzy o tym, by wczesnym rankiem przejść się bosymi stopami po zroszonym, zadbanym trawniku? A może wolimy wygodnie rozłożyć się z kocem i relaksować dźwiękami natury? Niestety nasze marzenia nie zawsze są proste do realizacji. Choć równo przycięte, zielone trawniki wyglądają zachwycająco, to ich kiełkowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Podpowiadamy więc, kiedy wysiewać trawę oraz jak przyspieszyć jej kiełkowanie, by móc się cieszyć zadbanym ogrodem.
kielkowanie trawy

Przygotowanie gleby

Zanim przystąpimy do kiełkowania trawy, musimy odpowiednio przygotować glebę. Przede wszystkim warto sprawdzić, jaki mamy jej odczyn. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest lekko kwaskowata gleba z odczynem pomiędzy 5,5 a 7 pH. Aby to sprawdzić, wystarczy zakupić papierek lakmusowy i zanurzyć go w ziemi. Jeśli okaże się, że pH jest nieodpowiednie, możemy to naprawić. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z nawozów, które odpowiednio zakwaszają glebę.

Kolejnym krokiem przed zasianiem trawy jest wysprzątanie gleby z dużych kamieni, śmieci, szkła i jakichkolwiek innych odpadów. To ważne, ponieważ śmieci uniemożliwiają prawidłowe kiełkowanie, przez co cała nasza praca może pójść na marne. Delikatne nasiona nie przebiją się przez twarde kamienie. Dodatkowo warto przekopać ziemię na głębokość 15 - 20 cm. Dzięki temu rozbijemy zbite grudy, które również uniemożliwiają kiełkowanie i wzrost młodziutkim nasionkom.

Jak długo kiełkuje trawa?

Kiełkowanie trawy to bardziej złożony proces, niż mogłoby się wydawać. Na tempo kiełkowania wpływa wiele czynników. Sporo zależy od tego, jaki gatunek trawy wybraliśmy, jakie panują warunki atmosferyczne, jak bogata jest gleba i czy w okolicy pojawiają się ptaki. Tuż po zasianiu możemy niecierpliwie spacerować, poszukując pierwszych widocznych źdźbeł. W zależności od tego, jaki gatunek trawy wybraliśmy, efektów możemy się spodziewać pomiędzy jednym tygodniem a miesiącem.

Bardzo ważne, by nie siać trawy, gdy są zapowiadane ulewy. Niestety intensywne opady wypłukują glebę i nasiona, przez co uniemożliwiają ich wzrost i dalszy rozwój. Najbardziej optymalne warunki panują pomiędzy sierpniem a październikiem.

Jak przyspieszyć kiełkowanie trawy?

Wszystko prawidłowo zasialiśmy i czekamy, a trawy wciąż nie widać? Jeśli czujemy, że kiełkowanie trwa zbyt długo, możemy spróbować je przyspieszyć. Jednym z podstawowych sposobów jest ubicie ziemi poprzez przykrycie nasion usypanymi i przygniecionymi wałami. Dzięki temu zabezpieczymy nasiona przed wyjadaniem ich przez ptaki (co niestety zdarza się często). Ponadto nie będą one już tak narażone na ewentualne opady deszczu i wiatr.

Po drugie, możemy również skorzystać z nawozów, które są przeznaczone do świeżo zasianej trawy. Zawarte w nich substancje działają odżywczo, przez co trawa powinna znacznie szybciej kiełkować i rosnąć. Warto zaznaczyć, że w tej sytuacji koniecznie powinniśmy sięgać tylko po te nawozy, które są dedykowane kiełkującym trawom. W innym wypadku możemy osiągnąć odwrotny do zamierzonego efekt.

Odpowiednie warunki

Trawa jest stosunkowo mało wymagającą rośliną. By móc kiełkować, potrzebuje temperatury powyżej 6 stopni Celsjusza, nasłonecznienia oraz regularnego nawodnienia. Jeśli panuje susza, wysoka temperatura i słońce grzeje, powinniśmy pamiętać o regularnym nawadnianiu trawnika. Systematyczne podlewanie również działa pozytywnie na kiełkowanie, a zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu przyspiesza cały proces. Warto również skorzystać z akcesoriów, które ułatwią nam wysiewanie oraz pielęgnację trawnika.
Autor: Aleksandra Bartosik