Data publikacji:

Jak dobrać kijki narciarskie?

Podczas uprawiania narciarstwa potrzebny jest odpowiednio dopasowany sprzęt, aby jazda była bezpieczna i komfortowa. Oprócz nart i butów narciarskich, przydatne są także kijki, które większość osób uważa za zbędne. Jest to błędne postrzeganie, gdyż kijki narciarskie mogą znacznie pomóc w poruszaniu się na stoku i zachowaniu równowagi. Nie powinny więc być wybierane ze względu na cenę i kolorystykę, gdyż nie spełnią swojej zamierzonej funkcji. Jak więc wybrać kijki narciarskie? Oto kilka rad, jak dobrać odpowiednio przystosowane kijki.
jak dobrać kijki narciarskie

Do czego potrzebne są kijki narciarskie?

Wbrew pozorom kijki narciarskie, nie służą tylko do ozdoby. Mają określoną funkcję, którą spełniają, o ile są prawidłowo używane. Podczas zjazdów na stoku są pomocne w utrzymywaniu równowagi i wykonywaniu skrętów. Z kolei na płaskim terenie pomagają w poruszaniu się, poprzez odpychanie się nimi, utrzymywanie balansu oraz wpływają na wykonywanie odpowiedniej pracy rąk.

Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu?

Długość kijków powinna być zawsze mierzona względem wzrostu narciarza, który będzie je użytkował. Zły dobór kijków wpłynie oczywiście na gorszą technikę jazdy. Za krótkie kije podczas skrętów będą wymuszały na naszym organizmie niepotrzebne pochylenie i kierowanie tułowia do przodu. A kolei za długie kijki będą wpływały na odchylanie się do tyłu i prostowanie tułowia. Niedopasowane kijki do wzrostu użytkownika będą wpływały na złą postawę podczas zjazdów, co będzie pochłaniało większe nagłady energii.
Mierzenie długości kijka powinno odbywać się w dany sposób: stań prosto i złap kijek pionowo, rękojeścią do dołu. Chwyć go, tuż nad talerzykiem. Trzymając kijek w taki sposób, dowiesz się, czy jego długość ci odpowiada. Jeżeli po oparciu kijka o ziemię łokcie tworzą kąt 90 stopni, to znaczy, że znalazłeś kijek narciarski odpowiedni do twojego wzrostu.
W internecie dostępna jest także tabela doboru długości kijków narciarskich, w której opisane są długości kijków odpowiadające danemu wzrostowi. Jednak mimo to warto zmierzyć kijki w opisany powyżej sposób, gdyż każdy ma inną budowę ciała i może nie odpowiadać standardom zamieszczonym w tabeli.
Inną metodą na zmierzenie długości kijka odpowiadającego naszym potrzebom jest wzór matematyczny. Polega on na pomnożeniu swojego wzrostu przez 0,7. Czyli osoba posiadająca 165 wzrostu, będzie potrzebowała kijki o długości 115,5 cm (165 × 0,7 = 115,5). Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza przy wyborze kijków narciarskich przez stronę internetową, kiedy to nie mamy możliwości osobistego zmierzenia sprzętu.

Materiał kijków narciarskich

Kijki narciarskie mogą być wykonane z:
  • aluminium,
  • karbonu,
  • kompozytu węglowego.
Wybór materiału, z którego zostały wykonane kijki, także ma znaczenie. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z narciarstwem, bądź te, które bywają na stokach stosunkowo rzadko, powinny wybrać modele wykonane z aluminium. Są to klasyczne kijki, których jest najwięcej w sklepach i są także najbardziej przystępne cenowo. Dodatkowo są dość lekkie i wytrzymałe, jednak ich minusem jest duża sztywność, co zmniejszy komfort zjazdów. Ten mankament biorą pod uwagę głównie profesjonaliści, którzy spędzają mnóstwo czasu na stokach, gdyż amatorom z reguły to nie przeszkadza. Dla profesjonalistów stawiających na komfort, a także dla dzieci sprawdzą się bardziej kijki wykonane z karbonu lub kompozytu węglowego, gdyż są one znacznie lżejsze i sprężyste, co wpłynie oczywiście na komfort i łatwość jazdy na nartach.

Rozmiar talerzyka, uchwyty, paski – czy mają znaczenie?

Rozmiar talerzyka, który znajduje się na końcu kijka ma znaczenie, jednak z reguły nie dla amatorów. Końcówkę kijka dobierają sobie głównie profesjonaliści, gdyż jest ona zależna od ich potrzeb. Czym większy talerzyk, tym mniej zapada się w śniegu, z kolei mniejszy talerzyk jest bardziej opływowy, co wpływa na możliwość uzyskania większej prędkości.
W wyborze kijków możemy spotkać się z podziałem na męskie, damskie i dziecięce. Często ludzie nie zwracają na to uwagi, gdyż nie ma dla nich większego znaczenia. Poniekąd jest w tym trochę prawdy, ponieważ kobiety mogą korzystać z męskich i na odwrót. Chodzi tu jedynie o uchwyty, które są dopasowane do anatomicznej budowy dłoni, a ta różni się w zależności od płci. Jest to dosyć istotną kwestią, gdyż gdy uchwyty dobrze leżą w dłoni, wygodniej i łatwiej pracować z kijkami.
Tak samo jak uchwyty, paski, niezbędne są do dobrego trzymania kijków w dłoni. Są modele z klasycznymi paskami, które mają wyprofilowany kształt, niektóre mają możliwość odłączenia ich od kijka, co jest często pomocne przy ich założeniu. Coraz więcej powstaje również kijków, które posiadają paski automatycznie odpinające się podczas upadku, co stanowi bardziej bezpieczną opcję podczas zjazdów na nartach.

Jakie kijki wybrać?

  • Dla mężczyzn jednymi z bardziej popularnych kijków narciarskich są Atomic AMT Black 2020/2021. Posiadają lekką i stabilną formułę stworzoną ze stopy aluminium oraz uchwyt z paskiem, a dodatkowo są przystępne cenowo.
  • Model Salomon Northpole Lady Grey 2022 polecany jest dla kobiet. Co ważne, są lekkie, wytrzymałe, a ich rączka jest dopasowana do kobiecych dłoni. Dzięki talerzykowi all mountains dane kijki sprawdzą się na każdym rodzaju stoków.
  • Idealnym modelem dla dzieci będzie Leki Rider pink/blue 2022. Wykonane są z utwardzonego aluminium, co wpływa na ich wytrzymałość. Co więcej, są lekkie, a ich rękojeść dostosowana do małej dłoni dziecka. Ważnym aspektem jest także kolor – dla dziewczynek różowy, a dla chłopców niebieski, co dodatkowo wpłynie na zadowolenie dzieci z danych kijków narciarskich.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka