Data modyfikacji:

Kijki narciarskie – jak dobrać?

Zanim ruszysz zimą w góry, musisz się zaopatrzyć w kijki narciarskie – jak dobrać odpowiedni model? Kijki narciarskie dobieramy przez wzgląd na rodzaj dyscypliny, jaką zamierzamy uprawiać, oraz do wzrostu. Zobacz, jak wybrać kijki narciarskie.

kijki narciarskie

Kijki narciarskie – jak dobrać do wzrostu i dyscypliny?

Kijki narciarskie są potrzebne nie tylko wtedy, gdy stawiasz pierwsze kroki na stoku, ale przydają się również doświadczonym narciarzom – pomagają utrzymać równowagę czy odpychać się podczas podejścia pod wyciąg, a także sprawdzają się w trakcie samej jazdy, ponieważ za ich pomocą można łatwiej skręcać.

Kijki narciarskie to niezbędny element w ekwipunku narciarza, podobnie jak odpowiedni kask czy buty narciarskie. Jak dobrać kijki narciarskie?

Jak dobierać kijki narciarskie – rodzaje kijków

Kijki narciarskie najczęściej są wykonane z włókna szklanego, węglowego bądź aluminium. Najtańsze modele przygotowuje się z tego ostatniego materiału. Są nieco mniej wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza podczas dłuższej aktywności, ale jednocześnie wytrzymałe. Kijki z włókien z kolei są lżejsze i najczęściej sięgają po nie bardziej zaawansowani narciarze.

Kijki narciarskie różnią się od siebie kształtem lub wielkością, a wszystko to jest uzależnione od rodzaju aktywności, jaką zamierzasz podjąć. Do wyboru masz kilka rodzajów kijków narciarskich – jak dobrać właściwe?

Kijki narciarskie do biegówek – jak dobrać prawidłowe?

Kijki do narciarstwa biegowego różnią się w zależności od techniki, jaką będziesz poruszać się w terenie. Zasadniczo są to długie kijki, bo mogą sięgać nawet do wysokości brody biegacza. Dzięki temu możliwe jest wygodne odpychanie się od podłoża podczas biegu czy w trakcie pokonywania przewyższeń oraz stabilizowanie pozycji w trakcie zjazdów.

Jakie kijki narciarskie zjazdowe?

Podczas zjazdu kijki narciarskie nie są aż tak ważne jak w przypadku śmigania na biegówkach, zwłaszcza w przypadku bardziej doświadczonych narciarzy.

Za pomocą kijków narciarskich możliwa jest stabilizacja pozycji, zwłaszcza podczas skrętów. Sprzęt tego typu powinien być lekki, aby nie ograniczał swobody ruchów i jednocześnie wytrzymały, ponieważ kijki mogą podlegać sporym obciążeniom.

Kijki narciarskie skiturowe – jakie wybrać?

Kijki, jakie wykorzystasz podczas tego rodzaju aktywności na nartach, muszą sprostać naprawdę dużym wymaganiom. Skitouring to rodzaj turystyki – na nartach nie tylko się zjeżdża, ale również podchodzi pod szczyt.

Dlatego właśnie kijki narciarskie, z jakich korzysta się podczas aktywności na skitourach, powinny mieć opcję regulacji wysokości. W ten sposób można dostosować wysokość sprzętu zarówno do podejścia, jak i zjazdu oraz do wymogów technicznych trasy.

Kijki narciarskie zjazdowe – jak dobrać do wzrostu?

Jeśli szukasz kijków zjazdowych, warto skorzystać z gotowej tabeli przygotowanej przez producenta. W takim przypadku możesz łatwo oszacować swoje zapotrzebowanie.

Przykładowo kijki narciarskie 110 cm będą adekwatne do osoby liczącej sobie między 153 a 160 cm wzrostu. Standardowo rozmiarówka kijków zwiększa się co 5 cm i kijki narciarskie 115 cm będą dobrą opcja dla osób liczących sobie do 170 cm wzrostu, a za kijki o długości 125 cm złapać powinni narciarze o wzroście do 183 cm.

Na koniec zwróć jeszcze uwagę na talerzyki, czyli kółeczka zamontowane w dolnej części kijków. Te większe sprawdzają się dobrze na nieprzygotowanych trasach, gdzie kijek musi znaleźć oparcie w świeżym puchu. Na utwardzonych trasach lepszym rozwiązaniem będą kijki z mniejszymi talerzami, ponieważ zapewniają one większą swobodę ruchów.