Data publikacji:

Kindle 10 vs PaperWhite 5. Porównanie czytników

Każdy, kto miał do czynienia z e-bookami, prędzej czy później zapragnie sięgnąć po czytnik. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń tego typu są sprzęty, które sprzedaje Amazon, czyli Kindle. W poniższym artykule porównamy ze sobą Kindle 10 vs PaperWhite 5, wskazując między nimi podobieństw i różnice. Zastanawiasz się, które urządzenie – Kindle 10 czy PaperWhite – wybrać? Ten tekst jest dla Ciebie!
kindle 10 vs paperwhite 5

Kindle – cechy charakterystyczne czytników

Jaki czytnik e-book wybrać? Modele od Amazon to już wręcz kultowe urządzenia. Każdy, kto interesuje się tematem czytania elektronicznych książek, jeśli jeszcze nie zakupił własnego „kundelka”, to z pewnością brał go pod uwagę. Nic dziwnego: Kindle to urządzenia stworzone dla moli książkowych na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Przez długi czas nie miały znaczącej konkurencji. Lekkie, poręczne, wygodne i proste w użytkowaniu to tylko niektóre z ich zalet. Jakimi cechami zaskarbiły sobie największą sympatię fanów e-booków?
Najbardziej rozpoznawalną cechą charakterystyczną każdego Kindle'a jest wyświetlacz e-ink. Jest to technologia, która bardzo dobrze imituje zwykłą kartkę papieru. Dzięki temu nasz wzrok mniej się męczy. Ekran z e-papierem doskonale sprawdza się w słoneczne dni: nie odbija światła, a tekst na nim wyświetlany jest dobrze widoczny po różnymi kątami.
Czytniki Kindle’a są znane również z tego, że potrafią kilka tygodni działać bez ładowania. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli książek, którzy obawiają się przywiązania do gniazdka z prądem. Porównuję dzisiaj dwa modele Kindle. Jaki wybrać?

Kindle 10 vs PaperWhite 5 – podobieństwa

Zarówno Kindle 10, jak i PaperWhite 5 posiadają moduły Wi-Fi oraz Bluetooth. Oba urządzenia mają podświetlany oraz dotykowy ekran e-ink. Czytniki nie posiadają menu w języku polskim (za to można sobie wybrać inny język urządzenia, m.in. angielski (UK i US), francuski, włoski, japoński, hiszpański lub holenderski. Mimo że interfejs nie jest po polsku, same czytniki bez problemu radzą sobie z wyświetlaniem polskich znaków.
Oba urządzenia odczytują formaty: Kindle, Kindle Format 8, Mobi, txt, pdf, prc, doc, docx, html, jpeg, png, gif oraz aax. Oba urządzenia można nabyć w kolorze czarnym. Kindle 10 oraz PaperWhite 5 łączy również ta sama wersja oprogramowania: 5.14.1.

Kindle 10 vs PaperWhite 5 – różnice

Zacznijmy od różnic w wyświetlaczu. Chociaż zarówno Kindle 10, jak i PaperWhite 5 posiadają ekran w technologii e-ink, różni się on przede wszystkim rozdzielczością. Kindle 10 posiada ekran 167 ppi, natomiast PaperWhite – 300 ppi. Kolejną różnicą jest przekątna: Kindle 10 ma 6 cali, natomiast PaperWhite – 6,8 cala. Ekran w pierwszym z wymienionych urządzeń jest zagłębiony w ramce, natomiast w drugim znajduje się równo z ramką.
PaperWhite 5 ma także możliwość regulacji barwy oświetlenia. Kindle 10 oświetlany jest za pomocą czterech diod LED, natomiast PaperWhite 5 za pomocą aż siedemnastu.
Kindle 10 jest nieco mniejszy i lżejszy niż PaperWhite 5. Jego wymiary to 16 x 11,3 x 0,87 cm (w porównaniu do 17,4 x 12,5 x 0,81 cm), waga to natomiast 174 g (w porównaniu do 205 g).
PaperWhite 5 jest wodoodporny, natomiast Kindle 10 – nie. Oba urządzenia różnią się również złączem ładowania: Kindle 10 posiada micro-USB, natomiast PaperWhite 5 – USB typu C.
Mimo że oba urządzenia wytrzymają kilka tygodni bez ładowania, PaperWhite 5 wytrzyma ponad dwa razy dłużej (według producenta dziesięć tygodni zamiast czterech).
Ostatnią różnicą, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest cena. Kindle 10 dostępny jest za około 400 zł, natomiast PaperWhite to wydatek około 700 zł.

Kindle 10 czy PaperWhite 5 – który wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, które z urządzeń – Kindle 10 vs PaperWhite 5 – jest dla Ciebie, zacznij od odpowiedzi sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od czytnika. Jeśli dopiero zaczynasz swoją drogę z tego typu urządzeniami bądź nie czytasz kilku książek tygodniowo lub w wannie, Kindle 10 w zupełności Ci wystarczy. W przypadku kiedy czytanie to twoja pasja, lubisz komiksy lub dużo czasu spędzasz nad wodą, zdecyduj się na PaperWhite 5.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus