Data modyfikacji:

Ranking najlepszych kolumn aktywnych

Audiofile i osoby niezwykle wrażliwe na jakość dźwięku i muzyki nigdy nie pozwolą na to, by jedynym jego źródłem były głośniki telewizora. Już od lat na rynku sprzętu audio największą popularnością cieszą się kolumny aktywne. Czym charakteryzuje się ta grupa produktów i jakie są ich zalety?
Ranking najlepszych kolumn aktywnych

W jaki sposób działają kolumny aktywne?

Kolumny aktywne to niezwykle zaawansowane urządzenia audio, które w znaczący sposób różnią się od typowych kolumn głośnikowych. Największa różnica tkwi w technologii przenoszenia dźwięków, która jest możliwa poprzez wykorzystanie tak zwanej aktywnej zwrotnicy. Ze względu na szerokie zastosowanie tego typu urządzeń i doskonałą jakość dźwięku kolumny aktywne nie tylko wchodzą w skład wyposażenia rozbudowanego kina domowego, ale stanowią także częsty element eventów estradowych.
W kolumnach aktywnych sygnał dźwięku kierowany jest bezpośredni ze źródła do zwrotnicy, a następnie z wykorzystaniem wzmacniaczy odpowiednio wzmocniony. A zatem proces przechodzenia sygnału jest największym wyróżnikiem tego typu urządzeń. Wysokiej jakości kolumny aktywne mogą wzbogacić niesamowicie czystymi dźwiękami każdy seans filmowy, ale także imprezę. 

Różnice pomiędzy kolumnami aktywnymi i pasywnymi

Nie da się ukryć, że pomimo ogromnego potencjału kolumn aktywnych wciąż najpopularniejszym sprzętem audio na rynku są kolumny pasywny. Warto dokładnie nakreślić różnice pomiędzy tymi dwoma, pozornie podobnymi do siebie rodzajami kolumn głośnikowych.
Kolumny pasywne działają na zasadzie współpracy zewnętrznego wzmacniacza z kolumnami. Gdy sygnał audio wychodzi ze źródła, jest dodatkowo wzmacniany przez zewnętrzny wzmacniacz lub amplituner, a następnie dochodzą do głośników. W przypadku kolumn aktywnych nie ma, jak wcześniej wspomniano, potrzeby transferu dźwięku do zewnętrznego wzmacniacza. Sygnał od razu wędruje do zwrotnicy i tam jest wzmacniany i kierowany do głośników. 
Kolejną dobrze znaną różnicą jest fakt, iż kolumny aktywne doskonale współpracują z każdym możliwym źródłem audio. Chcemy podłączyć kolumny do CD, DVD, Blu-ray? Bez względu na urządzenie, z jakiego chcemy emitować dźwięk, kolumny aktywne, dzięki szerokim możliwościom integracji, z pewnością podołają temu zadaniu. 

Zalety i wady kolumn aktywnych

Podobnie jak każde urządzenie audio, tak również kolumny aktywne charakteryzują się pewnymi zaletami, ale też ograniczeniami. Zaczniemy oczywiście od korzyści wynikających z zakupu kolumn aktywnych. 
Przede wszystkim brak skomplikowanego okablowania, które jest doskonale znane w przypadku połączeń kolumny pasywnej ze wzmacniaczem. W przypadku kolumn aktywnych wszystko dzieje się wewnątrz obudowy, co znacznie ułatwia proces estetycznego ustawienia całego zestawu.
Dodatkowo kolumny aktywne świetnie radzą sobie z jakością dźwięku przenoszonego z dowolnego sprzętu. Ta wysoka jakość dźwięku ma swoje źródło między innymi w domyślnie wbudowanym wzmacniaczu. Na plus należy także zaliczyć łatwość przenoszenia kolumn, a także minimalizację kosztów, które normalnie poświęcilibyśmy na zakup dodatkowych wzmacniaczy. 
A jakie wady charakteryzują kolumny aktywne? Na pewno brak możliwości podmiany wzmacniacza na lepszy, a także duże komplikacje w sytuacji, gdy planujemy wymienić wzmacniacz w przypadku jego awarii. Same kolumny aktywne są relatywnie drogie, co z pewnością odstrasza wielu zainteresowanych, którzy planują zbudować solidny zestaw audio w rozsądnej cenie. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kolumn aktywnych?

Które czynniki są najważniejsze w procesie wyboru dobrych kolumn aktywnych? Przede wszystkim powinniśmy dostosować zakup do zastosowania. Czy nasze kolumny będą podłączone do kina domowego, czy może do komputera? Korzystając z kolumn aktywnych, będziemy z reguły słuchali muzyki czy raczej oglądali filmy i seriale? Różne kolumny aktywne mają różne zastosowanie i warto dopasować konkretny model pod nasze indywidualne potrzeby.
Nie zapominajmy także o rozmiarach kolumn, ich cenie, a także potencjalnych funkcjonalnościach dodatkowych, takich jak zdalne sterowanie sprzętem audio czy obecność dodatkowych portów HDMI. Na końcu zostawiamy kwestię ceny. Ta oczywiście wciąż stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzje zakupowe, jednak w przypadku kolumn aktywnych warto zaufać uznanym markom, które wprawdzie są nieco droższe, ale gwarantują nam idealny dźwięk i niezawodną jakość urządzenia. 

Kolumny aktywne – polecane modele

Jakie modele kolumn aktywnych są najbardziej doceniane przez klientów?

JBL IRX112 BT

Przede wszystkim model JBL IRX112 BT, który stanowi nowość na rynku profesjonalnego sprzętu audio. Jak wiadomo, JBL od zawsze imponował doskonałą relacją ceny do jakości, a ta kolumna aktywna z pewnością potwierdza tę tezę. Lekka kolumna oferująca potężny wzmacniacz liczący 1400 W i automatyczny system antysprzężeniowy gwarantują doskonałą oprawę muzyczną nie tylko w naszym domu, ale też na licznych imprezach.

Audioengine HD4 BT

Czas na prawdziwego lidera systemów audio, czyli model Audioengine HD4 BT. Kolumny aktywne zapewniają dowolne, przewodowe lub bezprzewodowe połączenie z dowolnym sprzętem, włączając w to oczywiście stary gramofon czy nawet smartfon. Niezwykle wysoka jakość dźwięku w połączeniu z wydajną technologią HD6 zapewni ogromną moc i funkcjonalność każdego dźwięku wydobywającego się z kolumny. Na plus tego modelu należy zaliczyć niezwykle łatwą konfigurację i obsługę. 

Q Acoustics M20 HD

Na koniec model Q Acoustics M20 HD – kolumny zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić każdemu wysoką jakość dźwięku audio w sposób bezprzewodowy. Kolumny aktywne są wyposażone w szereg wariantów połączenia, zarówno przewodowego, jak i bezprzewodowego, a do tego zapewnia ergonomię przenoszenia do dowolnego miejsca w naszym domu.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski