Kompresor to wyjątkowo użyteczne narzędzie w domowym warsztacie. Za jego pomocą nie tylko napompujesz koła, ale i pomalujesz natryskowo przedmioty, wypiaskujesz zardzewiałe elementy, wydmuchasz brud ze szczelin, osuszysz zakamarki czy nawet umyjesz samochód. Zobacz, jaki kompresor wybrać: kompresor olejowy czy bezolejowy.
Aby odpowiedzieć na pytanie: kompresor olejowy czy bezolejowy, przyjrzyjmy się pokrótce obu rodzajom kompresorów. Zasada działania obu typów kompresorów jest taka sama. Powietrze sprężane jest za pomocą pompy tłokowej i magazynowane pod ciśnieniem w metalowym zbiorniku.
W fazie opuszczania tłoka wewnątrz cylindra wytwarza się podciśnienie. Ruch tłoka do góry powoduje natomiast zamknięcie kanału ssącego i wtłoczenie powietrza do zbiornika. W zależności od pojemności zasobnika stosuje się do napędu sprężarki silniki elektryczne o różnej mocy.
Czym różni się kompresor olejowy od bezolejowego? Podstawowa różnica wynika z rodzaju smarowania tłoka. Podobnie jak w silnikach samochodowych porusza się on ruchem posuwisto-zwrotnym, a więc generuje tarcie pomiędzy tłokiem a cylindrem.
W kompresorach olejowych o odpowiedni poślizg dba olej. Kompresory bezolejowe mają natomiast elementy cierne wykonane z materiałów obniżających tarcie, np. teflonu. Dzięki temu nie wymagają smarowania olejem i zapewniają znacznie czystsze powietrze.
Który kompresor lepiej wybrać: kompresor olejowy czy bezolejowy? Przyjrzyjmy się ich podstawowym parametrom.
Przeczytaj także: Jaki olej silnikowy wybrać?
O tym, jaki kompresor wybrać, decyduje głównie twoje zapotrzebowanie. Jeżeli poszukujesz wydajny kompresor, który będzie użytkowany często i intensywnie, najlepszym wyborem jest kompresor olejowy. To częsty wybór do warsztatów samochodowych, lakierni czy zakładów blacharskich. Dzięki dużemu zbiornikowi kompresor będzie włączał się rzadko, a duża wydajność sprężarki zapobiegnie spadkom ciśnienia.
Jeśli jednak priorytetem jest czystość pracy, lepszym wyborem jest kompresor bezolejowy. Ze względu na brak ryzyka zanieczyszczenia powietrza olejem używa się go chociażby w branży komputerowej lub medycznej. Kompresor bezolejowy sprawdzi się również w domowym użytku. Mimo małej wydajności jest w stanie zapewnić wysokie ciśnienie, wystarczające do przedmuchiwania układu nawadniającego czy pompowania opon roweru szosowego.
Bez względu na to, który wybierzesz: kompresor olejowy czy bezolejowy, warto zainteresować się dodatkowymi akcesoriami.
Autor: Szymon Sonik