Data modyfikacji:

Jaki olej silnikowy wybrać?

Jedną z najważniejszych czynności eksploatacyjnych jest regularna wymiana oleju silnikowego. Nawet niewielkie zaniedbania mogą doprowadzić do zatarcia cylindrów, przekręcenia panewek, wypalenia gniazd zaworowych, przegrzania silnika lub wielu innych usterek. Zobacz, jaki olej silnikowy wybrać.

dolewanie oleju silnikowego

Jaki olej silnikowy do samochodu?

Informację o tym, jaki olej silnikowy wybrać, znajdziesz m.in. w książce serwisowej pojazdu. Producent określa zazwyczaj lepkość oleju silnikowego dla danych warunków atmosferycznych oraz zawartość dodatków uszlachetniających, które powinny się znaleźć w oleju. Dowiedz się, jaki olej silnikowy do dieslaczy LPG będzie odpowiedni. Pomocny w wyborze produktu będzie także ranking olejów silnikowych.

Jak dobrać olej silnikowy?

Ułatwieniem w poszukiwaniu konkretnego oleju są specyfikacje danych marek (np. VW 500.00 czy BMW Longlife 04).Oleje oznaczane są też ogólnymi klasami jakościowymi, np. ACEA (klasyfikacja europejska), API (klasyfikacja amerykańska) czy ILSAC (klasyfikacja Międzynarodowego Komitetu Standardów i Aprobat Środków Smarnych).

Problematyczny może być jednak wybór oleju do auta używanego, gdy nie wiadomo, czego używał poprzedni właściciel. Zastosowanie oleju dobrej jakości może paradoksalnie stworzyć problem, gdyż składniki czyszczące są w stanie rozpuścić zawarty w silniku nagar i uszkodzić jednostkę napędową.

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zastosowanie płukanki do silnika. Pomoże ona oczyścić silnik i przedłuży żywotność nowego oleju.

Uwaga! Jeżeli po takim zabiegu pojawią się wycieki lub silnik zacznie spalać olej, najpewniej motor jest wyeksploatowany i nadaje się do remontu. Nieuczciwi handlarze często dolewają środków zagęszczających, które ukrywają wady silnika.

O tym, jaki olej silnikowy wybrać, możesz dowiedzieć się też z wyszukiwarek znajdujących się na stronach producentów olejów. Wystarczy wpisać markę, model i rodzaj jednostki napędowej, a wyszukiwarka znajdzie olej dopasowany do twojego auta. Może się jednak okazać, że dany producent nie ma w asortymencie produktu o wymaganych parametrach.

Syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny – jaki olej silnikowy wybrać?

Jednym z większych mitów samochodowych jest to, że do starszych samochodów należy wlewać oleje półsyntetyczne lub mineralne. Co więcej, niektórzy sądzą, że zastosowanie ich może przedłużyć żywotność jednostki. W rzeczywistości nie ma żadnych przesłanek do tego, by rezygnować z oleju syntetycznego, czyli tego najnowocześniejszego, o najlepszych właściwościach.

Oleje z syntetyczną bazą charakteryzują się duża stabilnością pracy i nie obciążają silnika, a przy tym zapobiegają odkładaniu nagaru w silniku. Jeżeli silnik jest w pełni sprawny, może pracować na oleju syntetycznym cały czas, nawet po kilkunastu, kilkudziesięciu latach.

Sprawdź także nasz ranking olejów silnikowych 5W30

Dlaczego więc niektórzy decydują się zmienić olej na gorszy? Powodem może być ekonomia. Zużyty silnik zużywa sporą ilość oleju, więc dolewki oleju mineralnego będą po prostu tańsze.

Dodatkowo wada niskiej jakości olejów, czyli wytwarzanie nagaru, może okazać się… zaletą! Nagar oraz gęsty olej są w stanie „zapchać” drobne nieszczelności, wzmocnić kompresję i zwiększając kulturę pracy silnika. To jednak droga na skróty i tylko odracza remont silnika.

Jak dobrać olej silnikowy, czyli słów kilka o lepkości oleju

O tym, jak olej będzie się sprawował w niskiej oraz wysokiej temperaturze, informuje klasa lepkości oleju (SAE). Wyróżniana jest lepkość zimowa, czyli zachowanie oleju w danej ujemnej temperaturze oraz lepkość letnia, czyli łatwość przepływu w wysokiej temperaturze.

W dużym uproszczeniu pierwsza wartość wpływa m.in. na rozruch i pracę zimnego silnika, natomiast druga – na pracę silnika po rozgrzaniu do temperatury roboczej.

Zobacz również, który olej silnikowy wybrać: 5w30 czy 5w40?

Opieranie się jednak wyłącznie na lepkości oleju to błąd. Ważna jest także obecność dodatków uszlachetniających o różnorakim zadaniu. Oleje silnikowe mogą zawierać dodatki przeciwkorozyjne, oczyszczające, smarne, obniżające temperaturę krzepnięcia czy przeciwutleniające. Wpływają one zarówno na kondycję silnika, jak i trwałość samego oleju.

Z tego względu wybór dobrej jakości oleju, o potwierdzonych parametrach, jest kluczowy dla bezpieczeństwa użytkowania. Marki olejów silnikowych, którym można zaufać, to m.in. Castrol, Liqui Moly, Mobil, Motul, Shell, Total czy Valvoline.

Autor: Szymon Sonik