Data modyfikacji:

Ranking olejów silnikowych 5W30

Oleje 5W30 to jeden z najczęstszych wyborów wśród kierowców. Parametry olejów syntetycznych o tej klasie lepkości dobrze odpowiadają polskim warunkom. Zachowują płynność i chronią elementy silnika nawet mroźną zimą. Jaki olej silnikowy 5W30 najchętniej jest wybierany przez konsumentów? Przedstawiamy ranking olejów silnikowych 5W30.

olej silnikowy

O czym mówi nam klasa 5W30?

Zanim przejdziemy do rankingu olejów silnikowych, przyjrzyjmy się ich krótkiej specyfikacji. Charakterystyczny zapis z literką „W” wyraźnie wskazuje, że mamy do czynienia z klasą lepkościową oleju silnikowego według normy SAE. To jeden z najważniejszych kryteriów doboru oleju silnikowego.

Klasa lepkościowa określa opór oleju podczas przepływu w różnych warunkach. Pierwsza cyfra oznacza tzw. lepkość zimową, czyli to, jak olej zachowuje w niskiej temperaturze. Literka „W” pochodzi bowiem on angielskiego słowa „winter”, oznaczającego zimę.

Im wyższa liczba, tym większy opór stawia olej silnikowy na zimno, czyli podczas rozruchu silnika. To ważne zwłaszcza zimą, ponieważ olej o zbyt dużej lepkości w mroźnych warunkach może dotrzeć do metalowych elementów z opóźnieniem. Wpływa to oczywiście na szybsze zużycie silnika. Dodatkowo „gęsty” olej utrudnia akumulatorowi i rozrusznikowi uruchomienie silnika zimą, dlatego warto zimą zastosować olej wskazany przez producenta samochodu. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu.

Druga liczba po literce „W” to tzw. lepkość letnia. Jest to jednak nieco mylące określenie, nie dotyczy bowiem pracy silnika podczas typowo letniej pogody, a po pełnym rozgrzaniu jednostki. Lepkość letnia mówi więc o tym, jak zachowuje się olej silnikowy po rozgrzaniu silnika do temperatury roboczej.

Oleje o niższej lepkości pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa i stawiają mniejszy opór elementom. Wpływa to m.in. na długowieczność podzespołów silnika i pozwala osiągnąć wyśrubowane normy spalania.

Z drugiej strony olej o zbyt małej lepkości może być spalany w silnikach o luźniejszym spasowaniu tłoków. Uwypukli też nieszczelności zużytych elementów, np. pierścieni tłokowych, uszczelniaczy zaworowych czy innych uszczelek silnika.

Jaki olej 5W30 z rankingu – półsyntetyczny czy syntetyczny?

Jaki olej silnikowy najlepiej wybrać? 5W30, czyli najpopularniejsza klasa jakościowa, dotyczy zazwyczaj olejów syntetycznych. Warto jednak zwrócić na to uwagę przed zakupem, gdyż niektóre oleje z klasy 5W30 mają domieszki mineralne, a zatem są półsyntetyczne.

Zamiana najlepszej jakości oleju, czyli oleju syntetycznego, na półsyntetyk lub olej mineralny, nie jest wskazana. Mineralna baza niemal zawsze ma gorsze parametry.

Niektórzy decydują się na wybór oleju 5W40 tylko dlatego, że jest on tańszy lub lepiej maskuje pobór oleju. Który olej lepiej wybrać: 5W30 czy 5W40? Jeśli więc twój silnik jest w dobrym stanie, wybierz polecany olej syntetyczny z rankingu olejów silnikowych 5W30, najlepiej z bazą PAO lub estrową.

Normy i parametry produktów z rankingu olejów silnikowych 5W30

Pamiętaj, że oprócz klasy lepkościowej SAE ważne są także inne parametry oleju, określające np. zawartość popiołów, trwałość dodatków, ochronę silnika, odporność na utlenianie itd. Najpopularniejsze normy jakościowe to ACEA oraz API. Każdy producent samochodów może mieć jednak własne wymogi jakościowe, które powinny znaleźć się na opakowaniu dedykowanego oleju silnikowego.

Polecani producenci olejów silnikowych:

  • Motul,
  • Valvoline,
  • Total,
  • Liqui Moly,
  • Eneos Sustina,
  • Milers Oils,
  • Castrol.

Ranking olejów silnikowych 5W30

Autor: Szymon Sonik