Data publikacji:

Jaki komputer do 5000 złotych?

Komputer jest jednym z podstawowych narzędzi do pracy i komunikacji ze znajomymi i rodziną, równocześnie jest też świetnym źródłem rozrywki, pozwalając cieszyć się ulubioną muzyką, grami czy filmami. Wybór odpowiedniego sprzętu nigdy nie należy do łatwych, w podjęciu decyzji pomaga z pewnością ustalenie widełek budżetowych, które zawężą pulę z której wybierzemy konkretne modele lub podzespoły. W artykule podpowiadamy, czego należy oczekiwać po komputerze do 5000 złotych i jaka maszyna w tej cenie będzie najlepsza.
komputer do 5000

Komputer do 5000 złotych – najważniejsze informacje

Nawet osoby kompletnie nie orientujące się w świecie komputerów PC, będą od razu wiedziały jak odpowiedzieć na pytanie, czy cena peceta ma przełożenie na jego wydajność? Dlatego tak ważne podczas zakupu komputera jest ustalenie z góry, ile chcemy wydać na niego pieniędzy. W ten sposób będziemy wiedzieli, czego się spodziewać po takie maszynie. Decydując się na poświęcenie kwoty ok. 5000 złotych, mamy szansę na zbudowanie lub kupienie bardzo solidnej maszyny przeznaczonej do codziennego użytku, pracy, a także zabawy z nowszymi grami.
Warto jednak na początku podkreślić, że różnice w wydajności będą dość widoczne pomiędzy laptopami i pecetami stacjonarnymi w tej cenie. Komputery przenośne oferują mniejszą moc obliczeniową, ale z drugiej strony są znacznie bardziej wszechstronne, można korzystać z nich w różnych miejscach oraz zabrać je ze sobą w podróż.
Po pecety stacjonarne sięgają przede wszystkim dwa typy konsumentów. Pierwszy z nich stanowią zapaleni fani elektronicznej rozrywki. Gamingowe komputery do 5000 złotych są bowiem dość atrakcyjnym wyborem dla graczy poszukujących maszyny ze średniej półki cenowej, która jest rozsądnym kompromisem pomiędzy tanim pecetami do generalnego użytku (internet praca biurowa), a hi-endowymi maszynami dla entuzjastów. 
Drugą grupę stanowią osoby poszukujące mocnego komputera przeznaczonego przede wszystkim do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja grafiki 2D i 3D, edycja filmów, programowanie itd. Komputer do edycji wideo czy komputer do programowania jest tutaj znacznie bardziej atrakcyjnym wyborem w budżecie do 5000 złotych. 
Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że komputer stacjonarny zajmować będzie sporo miejsca, jest trudny w transporcie podczas przeprowadzki i wymaga dedykowanego stanowiska do pracy. Dodatkowy koszt jaki musimy ponieść przypada na niezbędne akcesoria, takie jak klawiatura, myszka, a także monitor, w przypadku tych ostatnich cena solidnych modeli waha się tu w granicach 800-2000 złotych.
Decydując się na peceta stacjonarnego do 5000 złotych, musimy również wybrać, czy kupujemy gotowy zestaw złożony w sklepie, czy też samodzielnie składamy PC kompletując osobno jego wszystkie komponenty. Drugie rozwiązanie jest prawie zawsze bardziej opłacalne z finansowego punktu widzenia, ale ze względu na brak dostatecznej wiedzy odstrasza wielu konsumentów.

Czego oczekiwać po komputerze do 5000 złotych?

Komputery stacjonarne w cenie od ok. 4000 do 5000 złotych to sprzęt pozwalający na komfortową pracę ze wszystkimi najpopularniejszymi aplikacjami biurowymi. Powinny one również poradzić sobie z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem do edycji wideo, zdjęć oraz grafiki 2D i 3D. Sprzęt nie powinien sprawić też żadnych problemów podczas surfowania w sieci, korzystania z serwisów streamingowych. Zapas mocy jaki oferuje sprawi, że rozsądny użytkownik unikający złośliwego oprogramowania oraz podstawowych błędów podczas pracy z systemem Windows, będzie używał peceta bez większych problemów przez wiele lat.
Komputer do 5000 złotych powinien zadowolić wielu graczy. W budżecie tego typu można pozwolić sobie na solidne karty graficzne z serii GeForce RTX 3000 lub 4000, które pozwolą na bardzo komfortową zabawę z najnowszymi grami w rozdzielczości 1080p i 1440p, a nawet w 4K. Idealnie działać będą też wszystkie najpopularniejsze tytuły sieciowe. Jeżeli chodzi o laptopy w tej cenie, oczywiście dysponować będą one mniejszą mocą, ale praktycznie wszystkie maszyny wyposażone będą w dedykowane układy graficzne. Za taką kwotę kupimy też modele gamingowe z lepszym systemem chłodzenia i dodatkowymi atrakcjami dla graczy.
komputer gamingowy do 5000

Jakie podzespoły w komputerze do 5000 złotych?

Poniżej przedstawiamy informacje na temat najważniejszych komponentów PC, które powinny znaleźć się w solidnym pececie do 5000 złotych. Informacje te dotyczą zarówno pecetów stacjonarnych, jak i laptopów.

Procesor

Komputery w cenie do 5000 złotych powinny być wyposażone w wydajne procesory Intela z serii Intel Core i5, a także AMD z serii Ryzen 5. Jeżeli jednak komputer przeznaczony jest do pracy z zaawansowanym oprogramowaniem poszukujemy sprzętu z wydajniejszymi układami i7 i Ryzen 7. Wybieramy je kosztem słabszego układu graficznego.

Płyta główna

W przypadku pecetów stacjonarnych wybieramy solidną płytę główną ze średniej półki. Ceny tego typu modeli wahają się w cenie od ok. 400 do 800 złotych. Zwróćmy uwagę, że komponent ten dobiera się do procesora, co znacząco zawęża nam listę dostępnych modeli. Na decyzję o zakupie wpływ powinny mieć dodatkowe funkcje (np. moduł Wi-Fi), a także liczba wejść rozszerzeniowych i obsługiwanych wyjść USB, jakość karty muzycznej, a także chłodzenie (radiatory).

Pamięć RAM

W komputerach do 5000 złotych standardem jest montowanie 16 GB pamięci RAM, ilość ta wciąż wystarcza do większości zastosowań oraz zabawy z grami. Komputery do streamowania na żywo, pracy z grafiką i wideo powinny jednak mieć na pokładzie 32 GB.

Karta graficzna

W komputerach stacjonarnych do gier karta graficzna (GPU) odpowiada często za ponad połowę ceny zestawu. Jeżeli pecet jest budowany z myślą o zabawie nie oszczędzamy na tym elemencie, decydując się na najdroższe modele mieszczące się w budżecie, a więc układy z serii GeForce RTX 3000 i GeForce RTX 4000, w cenie ok. 2000-3000 złotych. W przypadku komputerów do codziennego użytku możemy postawić na tańsze modele. 
W przypadku laptopów gracze stawiają na modele stricte gamingowe, z mobilnymi układami Nvidii (GeForce z serii RTX 3000 i 4000) lub AMD (Radeon), które pozwolą nam cieszyć się grami, a także skorzystać z bardziej zaawansowanych aplikacji.

Dysk

Dyski w komputerach do 5000 złotych to obecnie już praktycznie półprzewodnikowe napędy SSD wbudowane w specjalne karty M.2 NVME, z którymi kompatybilne są zarówno laptopy, jak i pecety stacjonarne. Standardem jest pojemność 512 GB, w wymienionym budżecie możemy jednak pozwolić sobie na modele o wielkości co najmniej 1 TB.

Obudowa i chłodzenie

Dobra obudowa nie tylko poprawia zewnętrzny wygląd stacjonarnego blaszaka, ale wpłynie pozytywnie na jego działanie ograniczając przegrzewanie się procesorów. Warto zapoznać się z dostępnymi w sieci rankingami i recenzjami, wybierając jak najlepszy model w rozsądnej cenie. Gracze w budżecie do 5000 złotych mogą postawić na dodatkowe chłodzenie, pod postacią lepszych wentylatorów lub wodnego bloku do chłodzenia CPU w cenie kilkuset złotych.
Zdjęcie: Envato Elements