Data modyfikacji:

Końcówki do odkurzacza. Sprawdź, jakie mają funkcje

Moc silnika, siła ssania, cena – to podstawowe argumenty analizowane przed zakupem odkurzacza. Warto jednak wiedzieć, że o skuteczności odkurzania decydują również dołączone do zestawu końcówki. To od nich w dużej mierze zależy siła ssąca oraz wygoda odkurzania. Sprawdź, do czego służą konkretne końcówki do odkurzacza i wykorzystaj je w najlepszy możliwy sposób.
końcówka do odkurzacza

Dlaczego warto korzystać z różnych końcówek do odkurzacza?

Podczas zakupu odkurzacza dołączone do zestawu ssawki często schodzą na drugi plan. W wielu domach dodatkowe elementy lądują w zakamarkach szaf i szuflad i nie są użytkowane na co dzień. Dwie najpowszechniej użytkowane końcówki do odkurzacza to ssawka uniwersalna do podłóg oraz ssawka szczelinowa. Ta druga pozwala odkurzyć samochód oraz zakamarki kanapy.
Tymczasem nawet do niedrogich odkurzaczy dołączone są przydatne ssawki, które zdecydowanie ułatwią i przyspieszą sprzątanie domu. Nieużywanie ich to strata cennych możliwości, a przede wszystkim czasu. Jeśli używasz odkurzacza wyłącznie do sprzątania podłóg, nie wykorzystujesz go w pełni. To także doskonałe narzędzie do czyszczenia regałów, żaluzji, kanapy, kratek wentylacyjnych, szuflad oraz wielu innych miejsc. Co ciekawe, w dawnych czasach odkurzacz użytkowany był także do… malowania!

Jakość i budowa końcówek do odkurzacza

Należy też pamiętać, że liczy się nie tylko liczba końcówek do odkurzacza, ale również ich jakość. Od budowy ssawki zależy to, jak wykorzysta ona moc ssącą odkurzacza, a także, czy praca odkurzaczem będzie wygodna. Elastyczne kółka końcówki do podłóg ułatwiają pracę i chronią podłogę przed zarysowaniem, a ssawka szczelinowa powinna być na tyle długa, by bez trudu dotrzeć nią do najgłębszych zakamarków.
Wbrew pozorom od budowy końcówki do odkurzacza zależy też to, jak odkurzacz poradzi sobie z unoszeniem paprochów. Moc silnika i siła ssania wyrażona w kilopaskalach to tylko jedna strona medalu. Liczy się także to, w jaki sposób ssawka zagarnia nieczystości do rury, jaka jest powierzchnia ssąca końcówki, a także to, czy ssawka skutecznie generuje odpowiednie ciśnienie. Może się więc okazać, że już sama zamiana ssawki na mniejszą, węższą lub lepiej zaprojektowaną zdecydowanie poprawi działanie odkurzacza.

Rodzaje końcówek do odkurzacza

Szczotka uniwersalna do podłóg (2 w 1)

Nie będzie zaskoczeniem, że najczęściej użytkowną końcówką jest uniwersalna szczotka do podłóg. Dostosowana jest do dwóch rodzajów powierzchni: miękkich i twardych. Dzięki temu nadaje się zarówno do odkurzania paneli czy parkietu, jak i do dywanu oraz wykładziny. Aby dopasować tryb do konkretnej powierzchni, wystarczy nacisnąć stopą przycisk. Wysuwa on włosie chroniące przed zarysowaniem twardych podłóg oraz gumową uszczelkę zwiększającą siłę ssącą odkurzacza i zagarniającą zabrudzenia. Aby użyć szczotki kombi na dywanie lub wykładzinie, włosie i uszczelka powinny zostać podniesione. Większość tego rodzaju szczotek wyposażonych jest w gumowe kółka prowadzące. Zapobiegają one zarysowaniu podłogi i uławiają prowadzenie końcówki po podłodze.

Ssawka szczelinowa

Drugą najczęściej stosowaną końcówką jest ssawka szczelinowa. Bez niej trudno byłoby odkurzyć przestrzeń między meblami, zakamarki kanapy, wnętrze samochodu, szczeliny grzejnika czy inne trudno dostępne miejsca. Jej budowa jest bardzo prosta, dosłownie i w przenośni. Niektóre typy ssawek szczelinowych mają zsuwaną szczotkę z włosiem, chroniącą meble przed zarysowaniem. Dzięki takiej ssawce 2 w 1 nie trzeba każdorazowo zmieniać końcówki.

Ssawka do podłóg twardych

Jeśli w Twoim domu przeważają panele, płytki lub parkiet, lepszym wyborem może okazać się specjalna końcówka do podłóg twardych. Wyposażona jest w miękkie włosie, które chroni podłogę przed zarysowaniem i pozostawianiem śladów. Zaletą ssawki do twardych nawierzchni jest również mniejszy rozmiar. Taka ssawka jest mniejsza, lżejsza i łatwiejsza w prowadzeniu od szczotki uniwersalnej 2 w 1 lub turboszczotki. Plusem jest też to, że nie powoduje tak dużych oporów jak innego rodzaju szczotki, dzięki czemu codzienne odkurzanie jest przyjemniejsze.

Turboszczotka

W wielu zestawach znajdziemy także nietypową końcówkę z obrotowym wałkiem, zwaną turboszczotką. Co to jest turboszczotka, jak działa i do czego służy? Głównym zadaniem turboszczotki jest wyczesywanie zabrudzeń z dywanów, wykładzin czy tapicerki. Napędzany powietrzem wałek z włosiem obraca się z dużą prędkością i zagarnia nieczystości wprost do rury ssącej odkurzacza. Turboszczotka skutecznie usuwa sierść, piasek czy koci żwirek, dlatego polecana jest zwłaszcza miłośnikom zwierząt i doskonale sprawdzi się w odkurzaczu do sierści.
Do niektórych odkurzaczy dołączone są także małe turboszczotki, stworzone specjalnie do odkurzania kanapy, foteli czy łóżka. Wersja napędzana silnikiem elektrycznym nazywana jest elektroszczotką. Elektroszczotki powszechnie używane są w coraz popularniejszych odkurzaczach pionowych zasilanych akumulatorowo.

Szczotka do kurzu

Jeśli nie lubisz sprzątać kurzu z regałów, półek i komód, polecamy użycie odkurzacza. Przy pomocy końcówki do kurzu łatwo usuniesz zabrudzenia nawet z tych miejsc, których nie wyczyścisz wilgotną ściereczką – książek, obrazów, żeberek grzejników czy zagłębień. Końcówka z długim włosiem jest bezpieczna dla wszystkich powierzchni i nie rysuje mebli. Niektórzy producenci dołączają także osobną końcówkę o wydłużonym kształcie, która przyspiesza czyszczenie dużych powierzchni, np. biurek, szuflad czy stołów.

Szczotka do tapicerki

Jeśli masz w domu zwierzę, doskonale wiesz, jak trudno usunąć z kanapy lub fotela sierść. Można to oczywiście zrobić zwykłą ssawką szczelinową lub t-kształtną, ale lepiej nada się do tego specjalna ssawka do tapicerki. Rozpoznasz ją po dodatkowych paskach elektrostatycznych, najczęściej w czerwonym kolorze. Służą one do zbierania kurzu, włosów i sierści z tapicerki. Odkurzanie kanapy lub łóżka przy pomocy odpowiedniej ssawki jest bardzo szybkie i skuteczne. W zestawie z droższymi odkurzaczami znajdziesz także turboszczotkę do tapicerki. Jej zaletą jest to, że wyczesuje ona również kurz i roztocza, dzięki czemu idealnie nadaje się do odświeżania materacy.

Gdzie dokupić ssawki do odkurzacza?

Najpopularniejsze ssawki, takie jak ssawka 2 w 1, ssawka szczelinowa czy szczotka do kurzu, dołączane są zazwyczaj do odkurzacza. Jeden model odkurzacza może być jednak oferowany w wielu wersjach wyposażeniowych, np. adresowanych do właścicieli zwierząt, alergików czy osób korzystających głównie z wykładzin i dywanów. Warto więc już przed zakupem sprawdzić, jakie akcesoria znajdują się w zestawie. Różnice w cenie wynikają często właśnie z obecności dodatkowych elementów.
Co jednak zrobić, gdy dany odkurzacz nie ma elektroszczotki, ssawki do tapicerki lub końcówki do delikatnych powierzchni? Nic nie stoi na przeszkodzie, by te elementy dokupić. Musisz jednak pamiętać, że średnice rur od odkurzaczy nie są ujednolicone i uniwersalne ssawki mogą nie pasować. Standardowe średnice wewnętrzne końcówek to 32 mm i 35 mm, ale niektóre odkurzacze mają również rury 30 lub nawet 38 mm. Rozwiązaniem jest zmierzenie średnicy rury lub zestawu z redukcją. Gwint z uszczelką pozwala zamontować uniwersalne końcówki na rury o średnicy od około 30 do 38 mm.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik