Data publikacji:

Kostka przed domem: jaką wybrać? Inspiracje

Kostka brukowa przed domem jest tak istotnym elementem jego wykończenia, że osoby kupujące domy w stanie deweloperskim otrzymują gotowe ścieżki przy budynku, natomiast rezygnują z wykończenia wewnątrz. Wybór kostki jest stosunkowo trudny, ponieważ jest to element, który przeważnie okazuje się niewymienialny. Do wyboru mamy między innymi kostki szczotkowane, łupane i strukturalne. Dowiedz się, jaki rodzaj kostki przed domem sprawdzi się najlepiej.
kostka przed domem

Rodzaje kostek brukowych

Do wyboru mamy standardową kostkę, która jest wykorzystywana najczęściej do wykonywania podjazdów pod sklepami czy ulic lub nieco bardziej estetyczne wersje kostki. Wśród nich można wymienić kostkę:
  • strukturalną – która ma niejednolitą barwę, wyglądem przypominającą kamienie naturalne. Wygląda świetnie i nie widać na niej plam;
  • łupaną – to ta, której krawędzie nie są równe. Przypominają ciosany kamień. Jest nieco trudniejsza w układaniu niż kostki o regularnym kształcie, ale odwdzięcza się walorami estetycznymi;
  • szczotkowano-śrutowaną – czyli kostki o nietypowej fakturze, szerokim wyborze kolorystycznym i podobieństwie do kamienia naturalnego;
  • płukaną – w których wierzchnią warstwę materiału się wypłukuje, żeby uwidocznić wewnętrzną fakturę grubszych ziaren szlachetnych kruszyw.
Powyższy podział dotyczy oczywiście wyłącznie sposobu obróbki. Kostki brukowe rozróżniamy również na podstawie materiału, z którego są wykonane – dzielimy je na betonowe i kamienne.

Jaka kostka przed wejściem do domu? Betonowa czy kamienna?

Kostki betonowe to przede wszystkim ponadprzeciętna wytrzymałość oraz szerokie możliwości barwienia za pomocą innych kruszyw. Są odporne na zmienne temperatury, uszkodzenia mechaniczne, wodę. Łatwo je dopasować do elewacji i innych części domu. Kostki betonowe mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Te pierwsze wykonywane są z jednorodnej mieszaniny, natomiast drugie – z warstw betonu wymieszanych z kruszywem. Dzięki temu kostka zyskuje nie tylko walory estetyczne, ale również wytrzymałość.
Kostka wykonana z kamienia naturalnego to najczęściej nieco wyższa cena, ale również wyjątkowy efekt dekoracyjny. Najczęściej w tym zastosowaniu wybierany jest granit, który bez przeszkód może być wykorzystywany do elementów zewnętrznych domu, jak również bruku. Jest niskonasiąkliwy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, zmienne temperatury i opady atmosferyczne. Świetnie radzi sobie także z promieniowaniem UV.

Jak stworzyć aranżacje kostki brukowej przed domem?

Podstawą w tworzeniu aranżacji jest projekt kostki przed domem – trzeba zdecydować, jaki będzie jej materiał, faktura oraz wykończenie. Warto zwrócić uwagę również na takie parametry jak waga i grubość kostki – trzeba dobrać je adekwatnie do tego, jak mocno eksploatowana będzie droga lub ścieżka. Do ogrodu możemy wybrać najdelikatniejsze, cienkie elementy o grubości 3–4 cm, natomiast na podjazd lepiej wybierać te grubsze i masywniejsze, czyli te, które mają przynajmniej 7–8 cm grubości. Najlepiej jednak ostatecznie zdecydować się na jeden rodzaj kostki, by cała kompozycja była spójna.
Projekty kostki brukowej przed domem opierają się w dużej mierze też na ich kształcie. Można wybierać spośród:
  • kostek – które często widywane są w przestrzeni publicznej;
  • młoteczków – o kształcie ośmiokątów, połączonych z kwadratami;
  • fali – łatwo ją zobaczyć na drogach publicznych i przy placach zabaw;
  • trapezów – o wysokich walorach estetycznych, wykorzystywane są na posesjach prywatnych. Dosyć trudne w układaniu;
  • cegiełek – o kształcie prostopadłościanów. Kompromis pomiędzy efektem estetycznym a łatwością układania.

Kostka przed domem – inspiracje

Płytki ani beton nie będą tak estetyczne, jak kostka brukowa przed domem. Inspiracje do wykonania projektu można zobaczyć właściwie wszędzie, a szczególnie w centrach miast. Na dużych powierzchniach można pokusić się o wykonanie geometrycznych wzorów, natomiast na małych najlepiej sprawdzi się jeden, maksymalnie dwa kolory kostki jednocześnie.
Biała kostka to rozwiązanie, które prezentuje się świetnie wyłącznie przez kilka pierwszych miesięcy użytkowania – w późniejszym czasie widać na niej zabrudzenia oraz porosty. Jeśli nie mamy zamiaru pieczołowicie o nią dbać, lepiej będzie postawić na uniwersalne szarości lub inne nieco ciemniejsze odcienie.

Kostka przed domem nowoczesna, czyli jaka?

Grafitowa kostka brukowa przed domem to obecnie jedna z najczęściej wybieranych propozycji w nowoczesnych aranżacjach. Kluczową zasadą jest dopasowywanie temperatury kostki do elewacji. Beże i brązy zatem łączmy z odcieniami piaskowymi, natomiast szarości, czerń i grafit mieszajmy ze sobą. Postarajmy się, by kostka spójnie łączyła się z kolorami oraz bryłami budynku. Za nowoczesną kostkę najczęściej uważa się tę o prostej, ceglanej konstrukcji lub młoteczki.
Najpopularniejszy jest wzór niejednorodny o dużej ilości przebarwień, które świetnie łączą się z minimalizmem nowoczesnych budowli. W najbardziej ekstrawaganckich kompozycjach dobrze sprawdzą się również kostki o nieregularnym kształcie. Jeśli drogi mają być kręte, lepiej będzie wybrać mniejsze rozmiary kostek, którymi łatwiej będzie ułożyć taki rodzaj ścieżek. Niezależnie od aranżacji kostka powinna być zaimpregnowana fabrycznie, co na dłużej pozwoli jej zachować piękny wygląd. Ten zabieg nie tylko ochroni ją przed wodą i wilgocią, ale również zwiększy odporność na uszkodzenia mechaniczne. Po około 2 latach użytkowania można zacząć rozważać pierwszą impregnację.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!