Data modyfikacji:

Koza na drewno: czy warto kupić? Wady i zalety tego rozwiązania

Zimowe wieczory przy kominku to dla wielu osób idealny sposób na odpoczynek. Przyjemne ciepło i wyjątkowy klimat można uzyskać przy pomocy wolnostojącego piecyka na drewno, zwanego również kozą. To ciekawa alternatywa dla klasycznego wkładu kominkowego. Jakie są wady i zalety kozy na drewno i kiedy warto ją wybrać? Oto najważniejsze informacje dotyczące kominka wolnostojącego.
koza na drewno

Czym jest koza na drewno?

W odróżnienia od klasycznego kominka, który wymaga zabudowy, piecyk typu koza charakteryzuje się dużo większą prostotą. Jest to bowiem gotowy kominek, który wystarczy ustawić na podłożu i podłączyć do przewodu kominowego. Z tego względu idealnie nadaje się do wykończonych wnętrz, w których nie chcemy wykonywać dużych remontów. Sama budowa kominka niewiele różni się od zwykłego wkładu. Kominki wolnostojące na drewno mogą być wykonane z żeliwa oraz wypełnione akumulującymi ciepło wkładami szamotowymi, tak samo jak typowe kominki.
Choć kozy kojarzą się z niedrogim kominkami do ogrzewania altan, garaży czy domów letniskowych, świetnie sprawdzą się również w nowoczesnych wnętrzach. Dostępne są również modele, które łatwo dopasujesz do współczesnych wystrojów. Kozy wykonane z żeliwa mają bardziej rustykalny i przytulny wygląd, natomiast te wykonane ze stali charakteryzują się bardziej nowoczesną stylistyką, pasującą do stylu glamour czy minimalistycznego.

Wady i zalety piecyka typu koza

Co sprawia, że piecyki typu koza wciąż cieszą się dużą popularnością? Zalety wolnostojącego kominka to oczywiście prostota i szybkość montażu. Oprócz wybicia otworu do przewodu kominowego nie potrzeba wielu dodatkowych przeróbek. W porównaniu z kominkiem, który wymaga poważniejszych prac remontowych, podłączenie kozy staje się wyjątkowo proste. Dodatkowym plusem wolnostojącego piecyka jest to, że zajmuje on niewiele miejsca. Z tego względu kozy na drewno chętnie wykorzystywane są w domkach letniskowych czy małych domach jednorodzinnych. W popularnych ostatnimi czasy domach na zgłoszenie o powierzchni 35 lub 70 metrów kwadratowych stanowią często główne źródło ogrzewania.
Aby jednak ogrzewanie kozą było skuteczne, warto dowiedzieć się, jaką kominek ma moc i ile metrów pomieszczenia jest w stanie ogrzać. Klasyczne piecyki typu koza nie są w stanie współpracować z rozprowadzającym ciepłe powietrze systemem DGP, dlatego ogrzewanie domu lub mieszkania nie będzie równomierne. Duże znaczenie ma więc to, w którym miejscu zamontowana zostanie koza. Rozwiązaniem problemu jest wówczas zakup piecyka z płaszczem wodnym. Po wpięciu takiej kozy w instalację centralnego ogrzewania może stać się wydajniejszym źródłem ciepła – głównym lub dodatkowym.

Kominek wolnostojący na drewno – kiedy warto wybrać?

Wolnostojące kozy dostępne są w najrozmaitszych wariantach. Od tanich i prostych piecyków, które służą do ogrzewania garażu lub warsztatu, przez estetyczne kozy na drewno do domu jednorodzinnego, aż po designerskie kominki, będące same w sobie ozdobą pomieszczenia. Rodzaj piecyka należy dobrać również pod kątem jego mocy. Jeśli koza ma być głownie dodatkowym źródłem ciepła, używanym sporadycznie podczas zimowych wieczorów, moc urządzenia oraz efektywność oddawania energii ma niewielkie znaczenie. Wówczas można postawić na stylistykę.
Nieco inaczej jest w przypadku, jeśli kominek ma być realnym wsparciem systemu grzewczego, użytkowanym codziennie lub nawet podstawowym źródłem ciepła. W takim przypadku należy uwzględnić zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia, a także wybrać model efektywnie spalający drewno. Plusem będą wkłady szamotowe kumulujące ciepło lub płyty wermikulitowe odbijające ciepło na przednią szybę. Ważną funkcją zwiększającą skuteczność spalania jest także system wtórnego dopalania spalin. Pozwala on nie tylko wykorzystać pełnię energii ze spalanych gazów wydobywających się z kawałków drewna, ale także obniżyć temperaturę spalin ulatujących do komina. Zapobiega to nagrzewaniu się stalowej rury do czerwoności, co mogłoby mieć miejsce w najprostszych wersjach. Elementem zwiększającym estetykę kozy jest funkcja samooczyszczania przedniej szyby.

Czym palić w kozie? Nada się nie tylko drewno!

Największy urok kominki wolnostojące mają wówczas, gdy zasilane są sezonowanymi polanami drewna. Najlepiej sprawdzają się drewna twarde, o dużej gęstości, które spalają się wolniej niż drewno z drzew iglastych i utrzymują żar dłużej. Aby korzystanie z kozy było wygodne, jeden wkład do paleniska powinien wystarczać przynajmniej na 8–12 godzin. W innym przypadku kominek będzie wymagał ciągłego dokładania paliwa, co jest niewygodne i nieefektywne.
Na rynku są jednak kominki wolnostojące, które mogą poprawić wydajność. Warto wspomnieć chociażby o kozach na pellet, wyposażonych w dolny zasobnik na paliwo. Taki system jest w stanie dostarczać ciepło nieprzerwanie nawet przez dwie doby. Jeśli natomiast celem jest jak największy uzysk energii, możesz wybrać model z rusztem pozwalającym na zastosowanie węgla. Palenie w kozie węglem nie jest tak urokliwe, jak drewnem, ale paliwo o wyższej kaloryczności pozwoli uzyskać większą ilość ciepła. Minusem tego rozwiązania jest jednak szybsze zużycie elementów kotła i nieprzyjemny zapach unoszący się w pomieszczeniu.
Niezwykle ważną rzeczą podczas montażu kominka, również tego na drewno, jest zapewnienie w pomieszczeniu dobrej wentylacji oraz dbanie o prawidłowy ciąg. Rura wylotowa powinna mieć średnicę minimum 15 cm lub przekrój 14 × 14 cm. Pamiętaj też, że sama w sobie jest dodatkowym wymiennikiem ciepła, więc lepiej zamontować ją od góry kozy i wprowadzić w ścianę wysoko lub nawet wyprowadzić komin sufitem. Jest to szczególnie ważne w wysokich pomieszczeniach, np. kamienicach lub domach z antresolą.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik