Ciała dorastających chłopców oraz dziewcząt ulegają wielu przeobrażeniom. Pokwitaniu towarzyszy często trądzik, nagły przyrost masy ciała czy zmiany wyglądu narządów intymnych. Niektórzy młodzi ludzie, którzy bardzo szybko rosną, zmagają się też z problemem rozstępów. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy można im zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania czekają w naszym artykule! Podpowiadamy także, jaki krem na rozstępy dla nastolatków wybrać, jeśli chcemy wesprzeć ochronę ich wrażliwego naskórka.
Dlaczego kremy na rozstępy u nastolatków cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Otóż ślady na skórze przypominające blizny budzą ogromny dyskomfort, mogą prowadzić do znacznego spadku samooceny i wycofania społecznego. Estetycznych problemów nastolatków nie należy bagatelizować – rolą rodziców i opiekunów jest przyjęcie empatycznej postawy pełnej zrozumienia. Zwłaszcza że burza hormonów w trakcie pokwitania rzutuje nie tylko na psychikę nastolatków, lecz również na ich wygląd!
Co odpowiada za rozstępy u nastolatków? Kryje się za tym przede wszystkim szybki wzrost oraz dynamiczne zwiększenie masy ciała. Organizm młodej osoby często nie może poradzić sobie z produkcją nowych komórek, a to prowadzi z kolei do tworzenia się ubytków w postaci różowych pręg, przypominających blizny.
Zobacz także, jak ujędrnić skórę na brzuchu
Co dokładnie powoduje rozstępy u nastolatków? Przyczyn szukajmy w głębi ciała! Te szczególne blizny pojawiają się na skutek naciągania delikatnej skóry. Jeśli zostanie ona zbyt mocno naprężona, dochodzi do pękania włókien kolagenowych. Wtedy też na ciele tworzą się pionowe pasma. W początkowej fazie przybierają różowo-czerwony odcień, a później przemieniają się w cieliste zbliznowacenia.
Rozstępy u nastolatków na plecach najczęściej pojawiają się u chłopców. To u nich bowiem w okresie dojrzewania najszybciej rozrasta się klatka piersiowa oraz barki. Dziewczęta nabierają z kolei bardziej kobiecych kształtów, więc rozstępy tworzą się na piersiach, pośladkach czy udach. Częstym miejscem budowania się tych zmian skórnych jest także strefa pod kolanami i dotyczy to obojga płci.
Nagłego wzrostu nastolatków nie powstrzymamy. Rozstępy będą więc częstym problemem młodych osób w trakcie pokwitania. Warto jednak zadbać o odpowiednią rutynę pielęgnacyjną – zarówno od zewnątrz, jak i od środka! Nie bagatelizujmy wpływu zdrowej, wartościowej diety na kondycję naskórka – sięgajmy po produkty bogate w witaminy A, E, krzem oraz cynk. Zachęcajmy również dziecko do aktywności fizycznej. Pływanie, zajęcia taneczne czy gra w siatkówkę pomogą dodatkowo uelastycznić naskórek.
Co jeszcze sprawdzi się na rozstępy u nastolatków? Kremy! Zapomnijmy o preparatach drogeryjnych i zwróćmy się w stronę profesjonalnych kosmetyków. Postawmy na preparaty o łagodnych składach, które jednocześnie wykazują działanie:
Na rynku dostępna jest szeroka gama różnorodnych specyfików, np. kremy na rozstępy marki Mustela, Janssen czy Clarins. Nastolatkowie na pewno znajdą coś dla siebie! Codzienną rutynę pielęgnacyjną warto wzbogacić także peelingami cukrowymi czy masażami na mokro wykonywanymi przy pomocy specjalnych szczotek. Rozstępy u nastolatków mogą być niekiedy bardzo wstydliwym problemem. Jeśli blizn na skórze pojawia się coraz więcej, skorzystajmy z porady dermatologa, kosmetologa czy nawet lekarza medycyny estetycznej, który zaproponuje zabiegi poprawiające wygląd skóry.
Autorka: Anna Mlonka