Data publikacji:

Jaki krokomierz dla seniora kupić?

Chcesz zadbać o zdrowie babci, dziadka czy starszych rodziców? Nic prostszego! Wystarczy, że podarujesz im krokomierz dla seniora. To inteligentne urządzenie, które wspiera aktywność ruchową i utrzymanie dobrego zdrowia. Zobacz, jak działa krokomierz i jaki model wybrać dla starszej osoby.
krokomierz dla seniora

Krokomierz dla seniora. Najważniejsze informacje

Uprawianie sportu jest bardzo ważne na każdym etapie życia. Chcesz zachęcić do ruchu babcię czy dziadka? Podaruj im najlepszy krokomierz dla seniora. W naszym teście przybliżymy ci zasadę działania urządzenia i przedstawimy polecane modele.

Krokomierz – jak działa?

Z pewnością zastanawiasz się, jak działa krokomierz i skąd wie, że osoba nosząca go chodzi. Krokomierz wykrywa ruchy ciała na 3-osiowym akcelerometrze. Dane są rejestrowane przez cały czas noszenia, co umożliwia określenie, czy dana osoba idzie, szybko biegnie, a nawet stoi w miejscu.
Obecnie wiele krokomierzy połączonych jest z aplikacjami mobilnymi, które można pobrać na telefon. Dane zbierane przez krokomierz są przesyłane do aplikacji, z którą jest synchronizowany. Specjalny algorytm kategoryzuje ruchy według różnych czynności, a następnie daje wgląd w bardziej szczegółowe dane. Dzięki temu będziesz wiedział, ile kroków zostało zrobionych, z jaką prędkością, a nawet liczbę kalorii, które zostały spalone podczas aktywności fizycznej.
Dziś większość starszych osób posiada smartfony. Podaruj babci lub dziadkowi krokomierz dla seniora i zainstaluj aplikację na ich telefonie. Nie tylko sprawi im to radość, ale także pozwoli jeszcze lepiej zadbać o zdrowie.

Krokomierz dla seniora – dlaczego warto?

Dlaczego krokomierze są teraz tak popularne? Większość osób posiadających krokomierz mówi, że to niewielkie urządzenie motywuje ich do codziennej, jeszcze większej aktywności fizycznej. Dla wielu osób liczenie kroków jest bardziej satysfakcjonujące, gdy od razu mogą sprawdzić, jak dobrze sobie radzą. Dane pokazywane przez krokomierz, na przykład osiągnięcie celu 10000 kroków dziennie, jest bardziej motywujące niż ogólny cel bycia zdrowszym.
Dodatkowo nowoczesne zegarki z krokomierzem są wyposażone w szereg innych funkcji, które pozwolą seniorowi monitorować swoje zdrowie. Może to być na przykład pulsometr, który pozwala kontrolować tętno.

Najważniejsze parametry – jak wybrać dobry krokomierz na seniora?

Istotne jest, by prosty krokomierz dla seniora spełniał wszystkie oczekiwania osób z dedykowanej grupy wiekowej.
 • Seniorzy często mają problemy ze wzrokiem. Kluczowym kryterium dobrego krokomierza dla seniora stanie się więc wielkość wyświetlacza. Im większą tarcza, tym wyraźniej wyświetlane informacje. Często jednak za tym idzie także dość znaczna waga, więc jeśli nie jest ona przeszkodą, to warto wybrać możliwie jak największy ekranik – ku wygodzie odczytu. 
 • Krokomierz na rękę (opaska krokomierz dla seniora), biodro czy do kieszeni – tu wiele zależy od preferencji użytkownika. Umiejscowienie sprzętu zapewnia wysoką dokładność pomiaru – na ręku będzie mierzył najdokładniej, ponieważ podczas chodzenia człowiek wykonuje również ruchy rękoma. A krokomierz je wykrywa i rejestruje. Krokomierz na biodro ma tę zaletę, że zapewnia stabilne ułożenie i dobrą detekcję ruchów. Dla niektórych może jednak okazać się niewygodny. Ważne jest, by zadbać o to, by jego noszeniu nie towarzyszył ucisk. Krokomierz do kieszeni będzie najmniej dokładny i najbardziej narażony na uszkodzenia. Jednak ma tę zaletę, że często decydują się na niego seniorzy, którzy nie mogą się początkowo przekonać do słuszności używania krokomierza. A potem zamieniają ten typ na krokomierz dla seniora na biodro lub krokomierz dla seniora na rękę.
 • Funkcja SOS – samodzielne krokomierze (poza liczeniem kroków) najczęściej zapewniają dostęp do prostych funkcji takich jak pomiar dystansu oraz licznik kalorii. Dobry zegar dla seniora z demencją to smartwatch – zegarek z przyciskiem SOS. Po naciśnięciu tego przycisku zdefiniowane osoby (w urządzeniu lub dedykowanej aplikacji) za pośrednictwem wiadomości SMS lub powiadomienia na swoim smartfonie otrzymują informację o zagrożeniu życia i zdrowia seniora. 
 • Polecane modele krokomierzy dla seniora

  Xiaomi Mi Band 5

  To jeden z najpopularniejszych zegarków fitness dostępnych na rynku. Nic dziwnego – tutaj dobra jakość i zaawansowane rozwiązania technologiczne idą w parze z atrakcyjną ceną. To krokomierz dla seniora, który kupisz za niewiele ponad 100 złotych. Co go wyróżnia? Przede wszystkim mnogość pomocnych funkcji – liczenie kroków, monitorowanie tętna i jakości snu, aktualne informacje o pogodzie, czytelny wyświetlacz, Bluetooth 5.0 i wiele innych.
  To idealny krokomierz dla seniora, ponieważ posiada dobrej jakości wyświetlacz o dużym kontraście. Kolorowy wyświetlacz AMOLED o wielkości 1,1 cala oferuje maksymalną jasność 450 nitów. Dzięki temu każdy senior zobaczy wszystkie parametry jeszcze wyraźniej, a duża powierzchnia ułatwi korzystanie z urządzenia.
  Nie martw się tym, że Xiaomi Mi Band ma aż tyle funkcjonalności. Senior z pewnością nie będzie miał żadnych trudności, żeby z nich korzystać. Wszystko za sprawą intuicyjności i łatwości obsługi tego krokomierza. Czytelne menu pozwoli sprawdzić bieżący status wykonanych kroków, przebytego dystansu, ostatni pomiar tętna oraz wykonane ćwiczenia oddechowe. Co ważne, zaledwie półtora ładowania zegarka z krokomierzem pozwoli na aż 14 dni użytkowania.

  Huawei Watch Fit

  Jaki smartwach do 500 złotych wybrać? Jeśli zależy ci na tym, żeby twoi dziadkowie czy rodzice mieli to, co najlepsze, postaw na krokomierz dla seniora na rękę od marki Huawei. To inteligentny zegarek, który zapewni optymalne wsparcie podczas każdej aktywności fizycznej.
  O łatwość obsługi zadba przejrzysty wyświetlacz AMOLED, który automatycznie dostosowuje się do warunków otoczenia. Dodatkowo funkcja Always-On umożliwia stałe wyświetlanie wybranych danych, na przykład liczby wykonanych kroków. Ten licznik kroków posiada naprawdę imponujący czas pracy baterii. Specjalny algorytm w inteligentny sposób zarządza energią, dzięki czemu możesz korzystać z urządzenia nawet do 10 dni bez konieczności ładowania.
  To jednak nie wszystko: technologia QuickCharge sprawia, że zaledwie pięciominutowe ładowanie zasili baterię na cały dzień użytkowania. Opaska fitness pozwala nie tylko mierzyć kroki, ale także oferuje aż 96 trybów ćwiczeń. Dodatkowo każdy senior może dokładnie obserwować swoje wyniki w czasie rzeczywistym podczas spaceru, pływania, jogi czy jazdy na rowerze. O funkcjonalność dba wodoodporna konstrukcja wspierana przez zintegrowany moduł GPS. Jeśli nie wiesz, jaki krokomierz dla seniora wybrać, postaw na model od Huawei.

  Samsung Galaxy Watch 3

  Ten zegarek z krokomierzem to strzał w dziesiątkę dla najbardziej stylowych seniorów. Zapewni stałą motywację do aktywności ruchowej i pozwoli śledzić postępy. Umożliwia on mierzenie kroków oraz przebytego dystansu, monitoruje puls i automatycznie rozpoznaje oraz śledzi aż 6 różnych aktywności. Dodatkowo zegarek Samsung Galaxy Watch 3 oferuje ponad 40 typów ćwiczeń do wyboru.
  O zdrowie seniorów zadba czujnik upadku. Dzięki niej krokomierz dla seniora automatycznie rozpozna upadek, a następnie wysyła sygnał SOS z lokalizacją i numerem kontaktowym. Z Samsung Galaxy Watch przyjemniejszy jest nie tylko ruch, ale także wypoczynek. Zegarek umożliwia poprawienie jakości snu przez zapis czterech faz snu i monitorowanie jego jakości. Gdy poziom stresu jest zbyt wysoki, zegarek sam proponuje ćwiczenia oddechowe, które pozwolą się zrelaksować.

  Xiaomi Redmi Smart Band Pro 

  Inteligentna opaska dla seniora, która ma duży wyświetlacz z matrycą AMOLED. Zachowuje czytelność nawet w pełnym słońcu (jasność 450 nitów). To nie tylko krokomierz, ale też monitor pracy serca, pulsoksymetr, pomiar jakości snu oraz monitor stresu! Jest lekki (15 gramów) oraz idealny dla seniorów preferujących pływanie i aerobik na basenie.
  Opaska zaprojektowana jest tak, aby była lekka i wytrzymała; wygodnie leży na nadgarstku. Opaska śledzi tętno w trybie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę i będzie wibrować na znak, że tętno seniora niebezpiecznie wzrasta lub nadmiernie spada.

  Smartband Forever Fitband SB-50 

  Krokomierz dla seniora na rękę bez telefonu. Jest to niedrogi smartband, który umożliwia kontrolę pracy serca, analizę jakości snu oraz zapewnia śledzenie codziennej aktywności osoby starszej w celu monitorowania jej aktywności fizycznej i podstawowych czynności życiowych. 

  Smartband Garett Fit 14 

  Krokomierz dla seniora bez telefonu, dla seniorów gotowych na zadania specjalne! Ten sprzęt charakteryzuje się pełną odpornością na pył i zanurzenie w wodzie. Dzięki wysyłaniu alertów o braku aktywności opaska przypomni właścicielowi o niezbędnej codziennej dawce ruchu, co jest szalenie ważne dla osób w każdym wieku, a co motywuje seniorów do podjęcia aktywności. Oprócz liczenia kroków można skorzystać z monitora pracy serca i kontroli jakości snu.

  Withings Move ECG

  Medyczny smartwatch o klasycznej budowie – Withings Move ECG – dla fanów klasyki. Jest to nowoczesny zegarek analogowy, wyposażony w cenne czujniki zdrowotne. Bateria tego zegarka jest w stanie wytrzymać nawet do 12 miesięcy! Dostępna jest opcja wykonania EKG. 
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.