Data modyfikacji:

Która lodówka lepsza – LG czy Samsung?

Konkurencja na rynku urządzeń AGD jest bardzo zażarta, a producenci starają się na wszelkie sposoby odróżnić swoje produkty od konkurencji, wyróżniając się unikalnym designem lub rozwiązaniami technologicznymi. Sytuacja wygląda podobnie także w segmencie lodówek. W polskich sklepach znajdziemy produkty co najmniej kilkunastu marek. Wśród tych najczęściej wybieranych można śmiało wymienić koreańskie firmy Samsung oraz LG. Przyjrzyjmy się zatem, jakie urządzenia oferują i jak wypadają one w bezpośrednim zestawieniu.
która lodówka lepsza lg czy samsung

Lodówki firmy Samsung – czym się charakteryzują?

Chociaż większości polskich konsumentów Samsung kojarzy się przede wszystkim ze sprzętem RTV oraz smartfonami, działający od ponad 80 lat koreański gigant ma także niezwykle bogaty katalog urządzeń AGD, które produkuje już od kilkudziesięciu lat, a duża część z tego sprzętu jest dostępna wyłącznie w Azji.
Nad Wisłą Samsung oferuje lodówki z praktycznie każdego przedziału cenowego, dystrybuując zarówno modele wolnostojące, jak i przeznaczone do zabudowy. Co ciekawe, część z tych modeli składana jest także na liniach produkcyjnych w Polsce.
Lodówki wolnostojące Samsunga dostępne są w wielu różnych rozmiarach, ale poza kilkoma wyjątkami minimalnie mierzyć będą one 178 cm wysokości. Najczęściej producent trzyma się jednak standardów branżowych i większość modeli to sprzęty mające 185 cm lub nieco ponad 200 cm wysokości. Jeżeli szukamy więc kompaktowego sprzętu do małej kuchni lub mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę innych firm.
Zdecydowana większość chłodziarko-zamrażarek Samsunga to modele jednodrzwiowe z osobnym zamrażalnikiem. Na bardziej wymagających właścicieli bardziej przestronnych kuchni czekają też lodówki typu side by side, wyposażone w parę drzwi, często z wbudowaną kostkarką do lodu.
Na jakie funkcje chłodziarko-zamrażarki mogą liczyć klienci Samsunga? Jednym z atutów produktów spółki jest ich zwiększona pojemność, którą zawdzięczają technologii SpaceMax, pozwalającej firmie na zwężenie ścianek obudowy, bez utraty ich właściwości izolujących. Standardem jest tutaj też system No Frost, który w droższych modelach jest rozbudowany o osobne obiegi powietrza. Normą są też specjalne szuflady na owoce i warzywa, pozwalające zachować im przez dłuższy czas pełną świeżość, a także ergonomicznie urządzone wnętrze.
Samsung posiada też najciszej pracujące lodówki na rynku, podczas pełnego obciążenia ich agregat nie wydaje dźwięku przekraczającego poziom 35 decybeli.
Jeżeli chodzi o cenę, zdecydowana większość urządzeń zamyka się w cenie 2000–3000 złotych, choć bez problemu znajdziemy też tańsze modele z bardziej podstawowym wyposażeniem. Premiowe lodówki producenta to wydatek od 3000 do ponad 5000 złotych. Jeżeli chodzi o kolory, koreańscy projektanci preferują aluminiowe lub czarne wykończenie obudowy.

Lodówki firmy LG – czym się charakteryzują?

Firma LG działa na rynku od ponad 70 lat, podobnie jak Samsung, jest obecnie międzynarodowym konglomeratem działającym w wielu różnych gałęziach przemysłu. Sprzęt AGD oferuje od lat 60. ubiegłego wieku. Ekspansję swoich produktów poza granice Japonii spółka rozpoczęła jednak dopiero w latach 90. i 2000.
Lodówki LG dostępne w Polsce to modele produkowane zarówno w Europie, jak i w Azji. Jeżeli chodzi o czyste statystyki, firma ma swoim asortymencie zbliżoną liczbę urządzeń do tych, które oferuje Samsung. W polskich sklepach dostaniemy jednak praktycznie wyłącznie wolnostojące chłodziarko-zamrażarki. Większość z nich to standardowy sprzęt z dolnym zamrażalnikiem, choć nie brakuje też lodówek typu french door. Znacznie słabiej niż u konkurenta wygląda oferta szerokich dwudrzwiowych urządzeń side by side.
Jeżeli chodzi o wysokość sprzętu, dominują tu chłodziarki o wymiarach od 185 do nieco ponad 200 cm. Nie mają więc czego tu szukać osoby poszukujące kompaktowych rozwiązań. Standardowym wyposażeniem lodówek jest system No Frost, a także dedykowane pojemniki pozwalające utrzymać świeżość i wilgotność owoców, warzyw lub ryb.
Jednym z innowacyjnych rozwiązań LG jest sprężarka liniowa LINEARCooling, mająca zapobiegać nawet drobnym wahaniom temperatury we wnętrzu. Wspomaga ją również system Door Cooling, oparty na dodatkowych otworach wentylacyjnych przy drzwiach, które zapewniają równomierne chłodzenie.
Droższe lodówki koreańskiej firmy bardzo często współpracują też z dedykowaną mobilną aplikacją LG SmartThinQ, pozwalającą na zdalne sterowanie termostatem i innymi funkcjami przechowywania. Oprogramowanie doradza też użytkownikowi, jak stosować optymalne ustawienia, dopasowane do zakupionych składników lub przygotowanych już potraw.
LG preferuje minimalistyczny design lodówek, większość najpopularniejszych modeli wykończona jest metalową obudową w srebrnym kolorze. Nieco rzadziej spotkamy się też z czarnym sprzętem. Na uwagę zasługuje jednak linia Bespoke, której przedstawiciele mają wyjątkowo surowy, acz oszczędny i bardzo elegancki wygląd. Klienci mogą tutaj dopasować według indywidualnych potrzeb wykończenie obudowy (szkło lub metal) oraz jej kolor.
Zdjęcie: Envato Elements