Data publikacji:

Jakie kule ortopedyczne wybrać?

Złamana noga, skręcona kostka lub rekonwalescencja po operacji kolana to jedne z wielu sytuacji w życiu, w których przez problem z samodzielnym poruszaniem przydatne stają się kule ortopedyczne. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią od się od siebie pod względem zastosowania i budowy. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze najbardziej odpowiedniego sprzętu ortopedycznego w przypadku kontuzji, rehabilitacji czy schorzeń natury reumatologicznej.
kule ortopedyczne

Kule ortopedyczne – dla kogo?

Zapewne każdy, kto kiedykolwiek doznał kontuzji kolana bądź kostki, zdaje sobie sprawę z trudności, jakie po jej wystąpieniu wywołują nawet najprostsze czynności, takie jak pójście do toalety czy wejście po schodach. Z pomocy w poruszaniu się, jaką zapewnia używanie sprzętu ortopedycznego, korzystała znaczna część osób, która doznała urazu kończyn dolnych. Podstawowym rodzajem takiego wyposażenia są kule ortopedyczne – jakie wybrać?

To nieocenione narzędzie w przypadku złamań, skręceń lub zwichnięć. Ich używanie pomaga odciążyć uszkodzoną kończynę, co wpływa na jej szybsze wyleczenie i krótszy okres rekonwalescencji po przebytym urazie. Lekarze zalecają ich stosowanie również osobom po operacjach, takich jak rekonstrukcja kolana czy stawu biodrowego. Ten rodzaj pomocy przy poruszaniu się jest również zalecany w sytuacji amputacji bądź trwałego uszkodzenia nogi, a także u osób starszych w celu wspomagania chodu. Niezależnie, czy kule ortopedyczne używane będą przez kilka dni, tygodni czy lat, warto zadbać, by pełniły one swoją funkcję w sposób poprawny, a ich użytkowanie nie łączyło się z dyskomfortem użytkownika.

Rodzaje kul ortopedycznych

Szeroki wybór pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie na daną przypadłość, dostosowane do użytkownika, jego stylu życia czy budowy ciała. W przypadku kul ortopedycznych, jakie wybrać, by były odpowiednie? Warto zasięgnąć porady lekarza lub rehabilitanta, który pomoże dostosować sprzęt na podstawie rodzaju urazu.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kul ortopedycznych, są to kule łokciowe i kule pachowe. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem, zalecanym w większości przypadków. Przy korzystaniu z nich ciężar ciała odkłada się na łokciach, a dzięki wyposażeniu w specjalne uchwyty są wygodne. Skutecznie odciążają kończynę po urazach lub w przypadku niepełnosprawności, są lekkie i poręczne, gwarantują także prawidłową stabilizację przy chodzeniu.

Kule ortopedyczne pachowe z kolei polecane są dla osób o niesprawnych kończynach górnych, ponieważ opierają się one na barkach ich użytkownika. W rzadkich sytuacjach zaleca się je także w przypadkach, kiedy poprawny przebieg rehabilitacji wymaga całkowitego odciążenia kończyny dolnej. Wiele osób decyduje się na użytkowanie kul pachowych, ponieważ twierdzą, że są one wygodniejsze i nie odczuwa się przy ich używaniu uczucia ucisku pod pachami. Wszystko zależne jest od preferencji i zaleceń lekarza.

Ważne jest, by je odpowiednio dobrać, ponieważ w przypadku złego dopasowania mogą wywoływać dyskomfort, a także ból u osoby z nich korzystającej, co sprawia, że spowodować mogą więcej krzywdy, niż korzyści. Pamiętać należy także, że zdecydowanie częściej zaleca się korzystanie z dwóch kul jednocześnie, ponieważ pomaga to zachować odpowiedni wzorzec ruchu i stabilną pozycję poprzez równomierny rozkład ciężaru ciała. Jeśli już zostanie podjęta decyzja o używaniu jednej, istotne jest, by stosować ją w przeciwnej ręce do kontuzjowanej nogi.

Kule ortopedyczne – jakie wybrać, by były odpowiednie?

Producenci wyrobów ortopedycznych dostarczają użytkownikom wiele rozwiązań, zarówno wizualnych, jak i praktycznych. Kule ortopedyczne różnić się od siebie mogą kolorem, wysokością, kształtem czy materiałem, z którego są wykonane. W celu najbardziej odpowiedniego dobrania kul należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
  • Wysokość – jest ona najważniejsza przy wyborze kul ortopedycznych. Istotna jest nie tylko ze względu na wygodę użytkownika, lecz także prawidłowy przebieg rekonwalescencji. Kupując kule ortopedyczne, warto zdecydować się na te o regulowanej wysokości. Istotne jest, aby zakres był na tyle duży, by można swobodnie dostosować wysokość do swojego wzrostu. Łokciowe ustawiamy tak, by rękojeść znajdowała się na wysokości biodra, a używająca kuli ręka mogła się swobodnie zginać w łokciu. Z kolei pachowe powinny swobodnie zmieścić się pod pachą i powodować delikatne uniesienie barku.
  • Rodzaj uchwytu – ten w głównej mierze ma wpływ na komfort użytkowania kul ortopedycznych. Istotny jest szczególnie w przypadku, gdy będą one towarzyszyły zainteresowanemu przez dłuższy czas. Zaproponowanych przez producentów rozwiązań jest wiele, od uchwytów wykonanych z plastiku do tych z kauczuku. Podczas wyboru kul ortopedycznych należy także rozważyć opcję kul z uchwytem anatomicznym, który jest dopasowany do kształtu dłoni. Warto dodać także, że kule mogą różnić się obejmą, wyróżnić możemy te zamknięte oraz otwarte. Pierwsze z nich będą trzymać się ramienia, nawet gdy użytkownik nie będzie opierał się o uchwyt. Drugie z kolei polecane są dla osób młodszych i sprawniejszych.
  • Wytrzymałość – istotna jest szczególnie u osób o wyższej wadze, ponieważ wiele modeli kul posiada maksymalne możliwe obciążenie. W większości przypadków tworzone są w ten sposób, że mogą wytrzymać obciążenie do 130 kilogramów, dostępne są jednak również modele dostosowane do osób cięższych.
Przed zakupem warto również zorientować się na temat wagi wybranego modelu. Kule ortopedyczne najczęściej wytwarzane są z aluminium, a ich waga waha się od 600 do 800 g. W sprzedaży znajdziemy również kule o wadze poniżej pół kilo. Decydując się na zakup, warto najpierw przetestować dostępne opcje, ponieważ niektóre osoby preferują, gdy kule ortopedyczne są cięższe, przez poczucie lepszej stabilności podczas korzystania z nich, z kolei inne, na przykład kobiety lub osoby starsze, częściej decydują się na kule lżejsze.

Przy wyborze kierować się należy przede wszystkim swoimi preferencjami i wymaganiami, by kule ortopedyczne mogły z powodzeniem towarzyszyć użytkownikowi na każdym kroku.
Autor: Marcin Krawczyk