Data modyfikacji:

Pierwsza lalka dla niemowlaka

Pierwsza lalka dla dziewczynki to wyjątkowy upominek – prawdopodobnie już na zawsze zostanie w pamięci obdarowanej. Jak ją wybrać, by była bezpieczna, służyła zarówno do zabawy, jak i do spania, a jednocześnie zachwycała wyglądem? Oto kilka podpowiedzi, jaką lalkę dla niemowlaka wybrać.

pierwsza lalka dla niemowlaka

Lalka dla niemowlaka: wybór może przytłoczyć

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż kupić lalkę dla dziewczynki. Kiedy jednak stajemy przed tym zadaniem, okazuje się, że wybór jest tak ogromny, że aż przytłaczający. Postarajmy się zatem nieco uporządkować ten zabawkowy świat. Jakie są główne rodzaje lalek?

Szmaciana lalka dla niemowlaka

Lalki szmacianki są popularne od lat, choć przez pewien okres zostały wyparte na rzecz plastikowych lali. Tego typu produkt jest w całości zrobiony z tkaniny, a poszczególne elementy wypchane są watą albo kulkami silikonowymi. Dzięki temu lalka jest bezpieczna i przyjemna w dotyku, co czyni ją idealnym towarzyszem nocnego odpoczynku.

Niektórym termin „szmacianka lalka” może przywodzić na myśl brzydkie, zużyte modele sprzed wielu lat. Oczywiście absolutnie tak nie jest – dzisiejsze „szmacianki” to małe dzieła sztuki. Występują w przeróżnych wariantach, mają przepiękne włosy z włóczki i haftowane elementy. Są też trwałe, bo wykonuje się je z użyciem nowoczesnych technologii. To wspaniała pierwsza lalka dla niemowlaka.

Lalka dla niemowlaka bobas

Kolejny bardzo popularny typ lalki to wszystkim znany bobas – lalka imitująca niemowlę. Produkty te mogą być bardzo różne: od najprostszych, które wyglądają jak dzidzia, ale nie mają żadnych funkcji, przez takie, które dodatkowo potrafią zrobić siusiu czy napić się mleczka, w końcu po nowoczesne lalki, które płaczą w określonych momentach, a nawet „oddychają”. Pierwsza lalka dla dziewczynki śmiało może być najprostszym modelem. Będzie znakomitym prezentem na roczek dla dziewczynki.

Lalka szmaciana z gumową główką

Połączeniem lalki szmacianej oraz klasycznego bobasa są szmacianki z gumową główką. Wciąż są miękkie i miło się do nich wieczorem przytulić, jednocześnie w o wiele większym stopniu imitują prawdziwe niemowlę.

Lalka dla niemowlaka może być sprzedawana z zestawem akcesoriów – choć dotyczy to raczej lalek bobasów niż klasycznych szmacianek.

Pierwsza lalka dla niemowlaka – kiedy ją kupić?

Zastanawia cię, kiedy jest odpowiedni moment, aby sprezentować dziecku pierwszą lalkę? Wszystko zależy od rodzaju zabawki. Tę szmacianą można ofiarować już cztero- czy pięciomiesięcznemu dziecku, podobnie jak wszelakiego rodzaju inne przytulanki.

Z kolei idealna lalka na roczek to albo ta szmaciana, albo już bobas – dziecko będzie zachwycone każdym z tych modeli. Należy jednak pamiętać, aby unikać dużych zestawów, w których mogą znajdować się małe elementy – dopóki dziecko nie ukończy trzech lat, nie powinno się nimi bawić.

Lalka na roczek – praktyczne wskazówki

Jeśli planujesz zakup zabawki na roczek i potrzebujesz konkretnych wskazówek, oto garść najbardziej przydatnych informacji.

Lalka na roczek powinna mieć określone wymiary i ciężar

Pierwsza lalka dla dziewczynki nie powinna mieć więcej niż 20 cm długości i ważyć więcej niż 500 gramów. To nieprawda, że im większa, tym lepsza – zbyt dużą i zbyt ciężką zabawką dziecko nie będzie się bawić.

Lalka dla rocznej dziewczynki nie powinna mieć włosów

Roczny maluch wszystko wkłada do buzi – w ten sposób poznaje świat. Jednocześnie jest to powód, dla którego lepiej unikać lalek z włosami. Jeśli masz wybór między bobasem bez włosków a piękną lalką z długą czupryną, wybierz tę pierwszą.

Lalka na roczek musi być dobrej jakości

Roczne dziewczynki nie układają swoich lalek na półce, aby cieszyć nimi oczy. W tym wieku zabawki są „częstowane” jedzeniem, śpią z dzieckiem, są ciągnięte po podłodze – są po prostu towarzyszami codzienności. Dlatego też bezwzględnie muszą być dobrej jakości. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami osób, które już dany model kupiły – taka opcja dostępna jest między innymi na Ceneo.pl.

Podczas zakupów zwróć też uwagę na atesty. Zabawka musi mieć atest CE oraz testy EN dla wieku 0+, czyli:

  • 1/EN71 Part 1: 2014 „Bezpieczeństwo zabawek – część 1: właściwości mechaniczne i fizyczne”,
  • 2/EN71 Part 2: 2011+ A1:2014 „Bezpieczeństwo zabawek – część 2: palność”,
  • 3/EN71 Part 3: 2013+ A1:2014 & 2009/48/EC „Bezpieczeństwo zabawek – migracja określonych pierwiastków”.

Ponadto warto pamiętać, że pierwsza lalka dla dziewczynki naprawdę nie musi mieć wielu funkcji – tak małe dziecko i tak w pełni nie wykorzysta możliwości zaawansowanej, nowoczesnej zabawki. Tę, która „umie” robić siusiu, mówić, jeść, a nawet oddychać, warto sprezentować dziecku dopiero po 3. urodzinkach.

Pierwsza lalka dla niemowlaka: dlaczego warto?

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy lalka na roczek to dobry pomysł, koniecznie zapoznaj się z wszystkimi korzyściami płynącymi z zabawy lalami.

Wykształcanie empatii

Zabawa lalką w dużej mierze opiera się na wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Wszystkie one: przykrywanie lalki, noszenie jej, udawane karmienie, sprzyjają rozwijaniu się empatii.

Rozwój wyobraźni

Już roczna dziewczynka może naśladować innych, opiekując się swoją lalką, a następnie kołysząc ją czy karmiąc. W trakcie wszystkich tych zabaw wyobraźnia dziecka pracuje na najwyższych obrotach.

Wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa

Podarowanie dziecku lalki, z którą będzie mogło spać i do której może się przytulić w trudnych chwilach, pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa.

Pozytywny wpływ na rozwój mowy

Kolejną fantastyczną korzyścią, która wiąże się z ofiarowaniem dziecku takiej zabawki, jest rozwój mowy. Roczna dziewczynka będzie prowadziła długie dyskusje w swoim języku, ale bardzo szybko zostanie on zastąpiony przez bardziej zrozumiałe słowa i zdania.

Autor: Robert Wojtaś