Data publikacji:

Co to jest lampa reporterska? Jaką lampę wybrać?

Czy wiesz, co to jest lampa reporterska? Jaką lampę wybrać, żeby sprawdzała się jako lampa reporterska w plenerze, a jaką, gdy po głowie „chodzi” ci lampa studyjna? Na czym polega automatyka tyrystorowa w lampie błyskowej. W jakim celu używamy lampy błyskowej?
photographic studio space

Co to jest lampa reporterska?

Lampy reporterskie są reporterskimi tylko z… nazwy. Nie musisz wcale jechać w teren, by robić reportaż rozumiany jako relacja z koncertu, publicznych odchodów świąt narodowych albo powodzi napotykającej co roku górskie miejscowości w Azji (lampa reporterska w plenerze). Lampę reporterską śmiało wykorzystuj także w fotografii studyjnej (lampa studyjna), czyli: urządzając studio we własnym domu po to, by fotografować dzieci, przedmioty, jedzenie.
Jeśli masz mało miejsca na przechowywanie sprzętu fotograficznego, to zamiast pełnowymiarowej lampy reporterskiej możesz nabyć mniejszą lampę błyskową (błyskowa lampa reporterska), która z powodzeniem „da radę” w sesjach w zamkniętych pomieszczeniach typu domowe studio fotograficzne. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie lampy typu speedligh, której użycie nie musi oznaczać tego, że możliwości fotograficzne zostaną ograniczone.

W jakim celu używamy lampy błyskowej?

Dobrze dobrana lampa błyskowa wiele zmienia. Zwłaszcza, gdy zajmujesz się fotografią reporterską. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ odpowiednio dobrana, wysokiej jakości lampa błyskowa oraz (co jest niesamowite ważne!!!) jej właściwe skalibrowanie, sprawia, że zdjęcia reporterskie dostają zupełnie nowego, lepszego wyrazu.
Dlatego jeśli do tej pory cykałeś foty wyłącznie z użyciem lampy, która jest wbudowana w twoim aparacie fotograficznym, to myślimy, że po tym artykule złapiesz „chrapkę” na zakup nowego sprzętu. Ceny lamp błyskowych to wydatek rzędu kilkuset złotych. Dość niewiele, a daje znaczącą różnicę w odbiorze fotografii przez oglądające ją osoby. To także podwyższenie komfortu twojej pracy, bo gdy wiesz, że działasz z dobrym sprzętem, twoje fotograficzne skrzydła rosną i tworzysz… lepiej!

Jaką lampę wybrać na start? Jaka lampa błyskowa do aparatu dla początkującego fotografa studyjnego?

W naszej opinii wskazane poniżej lampy błyskowe są najlepsze, gdy interesuje cię zakup dobrej, pierwszej lampy błyskowej. Ale otwarcie mówimy o tym, że najlepszym (a co za tym niestety idzie: również i najdroższym) rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lampę i sterowniki od producenta, którego aparat posiadasz. Poniżej proponujemy dość przystępne cenowo rozwiązania:
Lampa reporterska Yongnuo, na przykład Yongnuo YN-560 IV. Tę ustawia się ręcznie. Pozwala niewielkim kosztem zdobyć kilka źródeł światła. Co pozytywnego? Fakt, że lampa pasuje i działa w każdym systemie z gorącą stopką.
Lampa reporterska Yongnuo YN-600EX-RT II - bardzo popularnie nabywana przez „canoniarzy”, ponieważ kompatybilny z systemem Canon RT pozwala na łączenie lamp w grupy i sterowanie radiowe.
Quadralite Stroboss - jest to system lamp produkowanych przez firmę Quadralite. Można go połączyć dzięki wyzwalaczom Navigator X do współpracy lamp studyjnych i reporterskich.

Lampa błyskowa Yongnuo a lampa reporterska Canon

Jeśli zawodowo zajmujesz się fotografią, to już wiesz, że oprócz twoich umiejętności, ważny jest także dobry sprzęt fotograficzny. Obecnie coraz częstszą praktyką staje się fakt, że osoby, które fotografią parają się hobbystycznie, kupują sprzęt bardzo wysokiej jakości. 
Jeśli zatem chcesz się zajmować fotografią reporterską, a dopiero stawiasz w tym światku pierwsze kroki, to podpowiadamy, że do dobrze jest do lustrzanki dokupić lampę błyskową. Dobry pomysł to lampa błyskowa Yongnuo, która da ci możliwość wykonania nawet do siedmiuset zdjęć bez konieczności dodatkowego ładowania. Co jeszcze na plus daje swojemu właścicielowi lampa błyskowa Yongnuo? Możliwość zmniejszenia szybkości pomiędzy błyskami.

Jaka lampa błyskowa do systemu Canona? 

  • Do amatorskich zastosowań wystarczy Nissin Di866.
  • Szukasz lampy reporterskiej do Canona o małej sile błysku? Przyjrzyj się modelowi, którym jest na przykład: Speedlite 430EX II.
  • W pełni kompatybilna lampa studyjna oznacza wybór spośród droższych lamp systemowych z rodzaju Canon Speedlite 580EX II. 
  • Na czym polega automatyka tyrystorowa w lampie błyskowej?

    W automatyce tyrystorowej pomiaru błysku odbitego dokonuje czujnik umieszczony w przedniej części lampy i skierowany jest on zawsze w stronę fotografowanej sceny. Lampa pracuje niezależnie od aparatu. Jak więc zagwarantować poprawną ekspozycję? Wprowadź do lampy informację o wybranej czułości ISO oraz o przysłonie.
    Jednak mamy dla ciebie gorszą informację. Wspomniana metoda ta nie jest aż tak dokładna jak pomiar TTL. Jestbowiem niezależna od ogniskowej obiektywu. Co więcej - nie umożliwia poprawnej interpretacji obiektów znajdujących się na bokach kadrów. 

    Lampa reporterska - jak używać?

    Lampy błyskowe reporterskie to nie krokodyle z ostrymi zębami. Nie musisz się ich bać. ; - ) Jak używać lampy błyskowej - podstawowe zasady:
  • Cofnij się od fotografowanego obiektu. Po co? Aby na twarzy oraz ciele modela nie było widać prześwietlenia. Czasem jeden krok w tył robi dużą różnicę na korzyść zdjęcia, które później poddasz obróbce w odpowiednim programie graficznym.
  • Skieruj błysk w inną stronę - na przykład na sufit albo w bok (ta druga opcja przydatna jest, jeśli masz lampę stałą - wówczas dobrym pomysłem jest użycie lusterka lub kawałka odbijającego materiału, którym przysłonisz źródło światła, kierując je tym samym w innym kierunku niż postać lub przedmiot, który fotografujesz). Po co te wszystkie zabiegi? W celu odbicia światła, które nie będzie padało bezpośrednio na modela, a utworzy naturalny efekt podświetlenia. 
  • Zmniejsz moc błysku w ustawieniach aparatu. Jest to opcja dostępna tylko w niektórych modelach aparatów. Jak sprawdzić, czy twój sprzęt ją posiada? Metodą prób i błędów lub… czytając instrukcję obsługi. 
  • Użyj dyfuzora do rozproszenia światła. Aby zmiękczyć flesz, nałóż na niego dyfuzor. 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.