Data modyfikacji:

Jaki laptop do programowania wybrać?

Planujesz programować, jednak nie wiesz, jaki laptop dla programisty będzie odpowiedni? Przychodzimy ci z pomocą. Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, jaki laptop do programowania będzie odpowiedni. Zapraszamy do lektury.

laptop

Laptop dla programisty – podstawowe informacje

„Jaki sprzęt do programowania będzie odpowiedni?” – to pytanie zadaje sobie każdy, kto zaczyna swoją przygodę z programowaniem. Poza samym monitorem dla programisty czy klawiaturą dla programisty przydatny będzie laptop do programowania. W dzisiejszych czasach, gdy mobilność jest bardzo ważna, a wielu z nas pracuje hybrydowo, a więc częściowo w biurze, a częściowo zdalnie, łatwość przenoszenia sprzętu jest istotnym aspektem. Dlatego uważamy, że laptop do idealny wybór, gdy uczymy się programować, ale i jesteśmy już zawodowymi programistami.

Co więcej, obecnie laptopy nie ustępują w niczym profesjonalnym komputerom. Z tego powodu nie musimy się zanadto martwić, czy nasz laptop będzie spełniał warunki odpowiedniego sprzętu do kodowania. Jednak, aby mieć w tym zakresie pewność, należy zwrócić uwagę na konkretne parametry laptopa, aby wybrać właściwą elektronikę.

Przy zakupie sprzętu istotne są zarówno parametry wewnętrzne, jak i sama obudowa, a więc elementy zewnętrzne. Również one będą wpływać na jakość i wygodę pracy.

Jaki laptop do programowania? Parametry, na które warto zwrócić uwagę

A więc, jaki powinien być odpowiedni laptop do programowania? Zdecydowanie plasuje się on pomiędzy kategorią, jaką są sprzęty służące do wykonywania podstawowych zadań biurowych, w których nie wykorzystujemy zbyt wiele pamięci RAM, a tak zwanymi laptopami „gamingowymi”, a więc takimi, które posiadają wysoką wydajność, aby na jak najwyższych parametrach uruchomić nawet najbardziej wymagające gry strategiczne czy przygodowe.

W laptopie programisty powinien znaleźć się odpowiedni zapas pamięci RAM oraz wydajny procesor. Jednak co to oznacza w praktyce? Powinien on posiadać co najmniej dwurdzeniowy procesor, a najlepiej, aby był on czterordzeniowy. Natomiast w przypadku pamięci RAM, absolutne minimum przy sprzęcie programisty to 8 GB, natomiast optymalny parametr to 16 GB pamięci RAM.

Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, to odpowiedni dysk i jego pojemność. My w szczególności polecamy dysk SSD, który zapewni bardzo wysoki komfort działania zarówno systemu, jak i wszelkich aplikacji. Najlepiej, aby ów nośnik posiadał przynajmniej 256 GB, jednak optymalnie, gdyby posiadał wartość 512 GB.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając laptop do programowania? Zdecydowanie na rozdzielczość. Aby była ona komfortowa, wybierz 1920 × 1080 pikseli, a więc opcję Full HD. Rekomendujemy wybór matowej matrycy, od której nie będzie się odbijać nawet ostre światło słoneczne. Co więcej, badania wskazują, że męczy ona wzrok o wiele mniej niż matryca błyszcząca.

Warto zwrócić uwagę także na baterię. Aby w spokoju pracować przez 8–10 godzin bez podłączenia ładowarki, należy wybrać baterię o pojemności 4500 mAh do nawet 8000 mAh. Jeśli jednak zależy ci na jeszcze dłuższym użytkowaniu laptopa bez ładowania, postaw na jeszcze wyższe parametry.

Laptop do programowania – system macOS czy Windows?

Prócz wyboru odpowiedniego sprzętu, równie istotne jest zdecydowanie się na konkretny system operacyjny. Zazwyczaj pierwsza nasza myśl: Windows czy macOS? Są to zdecydowanie dwa najpopularniejsze systemy operacyjne wykorzystywane przez programistów, jak i zwykłych użytkowników komputerów oraz laptopów. Co ważne, posiadają one wiele podobieństw, jak i różnic, które mogą jednak rzutować na naszą wygodę pracy podczas programowania. W branży od lat trwa dyskusja, który system jest lepszy do programowania.

Co istotne, o ile system Windows dostępny jest na urządzeniach różnych producentów (między innymi Dell, HP, Lenovo), tak system macOS jest zarezerwowany wyłącznie dla produktów marki Apple. Więc chęć wyboru systemu macOS oznacza potrzebę zakupienia iMaca. Natomiast w przypadku systemu Windows mamy o wiele większy wybór sprzętu ze względu na liczbę producentów wykorzystujących powyższe programowanie. 

Nie ma sztywnej reguły, wszystko zależy od osobistych preferencji. Jeśli dotychczas pracowałeś na systemie macOS, z pewnością łatwiej będzie ci się nim posługiwać podczas nauki programowania i pierwszych prac. Z pewnością utrudnieniem będzie nauka w tym samym czasie obsługi innego systemu i nauka programowania. Sprawa ma się identycznie w przypadku systemu Windows. Jego użytkownikom może zająć nieco czasu przerzucenie się na system macOS.

Laptopy do programowania – jaki koszt?

Dobry laptop do programowania możesz zakupić już w cenie 3 000 zł, jednak laptopy wielofunkcyjne to koszt nawet powyżej 5 000 zł. Co ważne, jeśli zajmujesz się programowaniem i laptop będzie służył tylko to tego, nie potrzebujesz karty graficznej. Jej brak obniża koszt sprzętu.

Jeśli zależy ci jednak na posiadaniu karty (na przykład ze względu na to, iż laptop będzie używany także dla rozrywki), nie musisz stawiać na bardzo wydajną kartę graficzną. Jak widzisz, laptop dla programisty nie musi kosztować fortuny. Jednak przed zakupem sprzętu warto ustalić, jaki dokładnie ma się budżet i czy ma on służyć tylko do pracy, czy jednak również do gamingu.

Dodatkowe akcesoria poprawiające pracę

Jeśli chcesz polepszyć sobie jakość pracy przy programowaniu, postaw na dwa monitory. Warto, aby były one dość duże – my w szczególności polecamy monitory posiadające 27 cali lub więcej. Jeśli „przesiądziesz” się na tego typu monitory, zdecydowanie poczujesz różnicę.

Innym elementem ułatwiającym codzienną, wielogodzinną pracę jest pionowa myszka, która nie przeciąża nadgarstka i kciuka. Możesz także postawić na podkładkę żelową pod nadgarstek, która również nie obciąża nadgarstka.

Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Autor: Magda Pitura