Data publikacji:

Literatura faktu – bestsellery. Jakie są najlepsze książki literatury faktu?

Reportaże, biografie, wywiady czy pamiętniki – literatura faktu jest wyjątkowym gatunkiem, którego sednem jest aktualność i poruszanie tematów, którymi żyje społeczeństwo. Jeśli chcesz być na bieżąco, sięgaj po literaturę faktu, wybierając bestsellery, które ukazały się stosunkowo niedawno. To książki, które otwierają oczy na rzeczywistość, zapoznają z prawdą i pogłębiają wiedzę o świecie. Co jest obecnie istotne dla ludzi? Dowiesz się, kiedy zapoznasz się z ważnymi tytułami literatury faktu, bestsellerami w 2022 roku.
literatura faktu bestsellery

Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę

Jakie pozycje trafiły do naszego rankingu książek? Potęga Chin pobudza wyobraźnię i jest źródłem głębokiego lęku wielu z nas. Nic dziwnego, że książka Sylwii Czubkowskiej tuż po ukazaniu plasuje się wysoko na listach poczytnych pozycji literatury faktu wśród innych bestsellerów.
„Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę” – tytuł najlepiej oddaje treść, jaką znajdziesz na ponad 400 stronach książki. Autorka w bardzo wciągający sposób pokazuje, jak krok po kroku Chińczycy metodycznie przejmują władzę nad kolejnym kontynentem – Europą. Nie za pomocą otwartej walki, lecz stosując zupełnie inne, niezwykle skuteczne metody.
Książka Sylwii Czubkowskiej jest fascynująca i przerażająca jednocześnie. Co ważne, pokazuje jasno, że chociaż na wiele spraw nie mamy wpływu, są rzeczy, które każdy z nas może zrobić, by przeciwdziałać procesowi prowadzącemu do wielkich zmian na świecie, których nie chcemy.

Elżbieta II. Ostatnia taka królowa

Lubisz sięgać po najlepsze biografie? „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa” to ciekawa opowieść o najdłużej żyjącej monarchini Wielkiej Brytanii, która nie jest typową biografią, ale czymś znacznie więcej. Tego typu literatura faktu powinna być wśród bestsellerów choćby z tego powodu, że jej autor nie obawiał się pokazywać ciemnych stron królewskiej rodziny.
Z pewnością w obliczu śmierci królowej Elżbiety II książka opowiadająca o jej życiu stała się jeszcze chętniej wybierana, jednak bez względu na sytuację jest ona zdecydowanie warta przeczytania.
Autor opisuje nie tylko fakty z życia samej królowej Elżbiety II, ale rysuje obraz całej monarchii. W książce mowa więc o Karolu i księżnej Dianie, ich synach oraz założonych przez nich rodzinach. To właśnie największa zaleta tego tytułu – jego kompleksowość. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych wiadomości zebranych w zgrabną całość, okraszoną dodatkowo zdjęciami.

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

Najlepsze reportaże to często te najbardziej aktualne. W 2022 roku trudno o bardziej aktualny temat niż napaść Rosji na Ukrainę. Z tego właśnie względu na top listach literatury faktu nie może zabraknąć bestsellerów, poruszających związane z nią wątki. Historia życia Władimira Putina jest jednym z tych, które żywo interesują nas nie tylko w kontekście wojny.
Dlaczego „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” to literatura faktu, plasująca się wśród bestsellerów? Książka napisana jest w niezwykle ciekawy i jasny sposób, dzięki któremu nie sposób się od niej oderwać. Nie mniej istotna jest szeroka wiedza autorki, która pozwoliła na napisanie tak dobrej książki.
Krystyna Kurczab-Redlich przez wiele lat była korespondentką wojenną z Rosji. W swojej książce przytacza znane i mniej znane fakty, a także przedstawia procesy prowadzące do objęcia władzy przez Putina i do obecnej sytuacji. Autorka kreśli również portret psychologiczny polityka.

Z pamiętnika początkującego psychiatry

W czasach, gdy coraz więcej osób zmaga się z problemami psychicznymi, bardzo wzbogacające może okazać się spojrzenie na nie oczyma psychiatry. Jak młody lekarz radzi sobie z nadmiarem emocji związanych z rozpoczęciem tak wymagającej pracy? W jaki sposób od chłopaka tuż po studiach dojrzewa do bycia pełnoprawnym psychiatrą, niosącym pomoc i ukojenie?
Lektura „Z pamiętnika początkującego psychiatry” jest emocjonująca i wzruszająca, czasami trudna, a innym razem zabawna. Zdecydowanie warto zaliczyć tę książkę do najciekawszych pozycji wśród najbardziej aktualnej literatury faktu i bestsellerów roku 2022.

SPATiF. Upajający pozór wolności

Można napisać o tej książce: obowiązkowa pozycja dla wszystkich kochających ciekawostki o ludziach znanych. Będzie to jednak znaczne uproszczenie. W rzeczywistości jest fascynującą historią osób, które w szarej i nudnej rzeczywistości potrafiły stworzyć dla siebie rajską wyspę wolności.
Każdy marzył o tym, by znaleźć się w SPATiF-ie lub przynajmniej dowiedzieć się, co działo się za zamkniętymi drzwiami klubu. Dziś czytelnik ma szansę zerknąć do środka przez dziurkę od klucza.

Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe

Ikona popkultury pokazana z ludzką twarzą. Książka, która wyszła spod pióra Anthony’ego Summersa jest wyczerpująca, wciągająca i pięknie wydana. Czy biografię Marilyn Monroe można zaliczyć do najważniejszych pozycji literatury faktu i zarazem grona bestsellerów? Z pewnością! Żeby ją napisać, autor przeprowadził ponad 600 wywiadów z bliskimi i dalszymi osobami z otoczenia gwiazdy, co pozwoliło mu maksymalnie zbliżyć się do prawdy o niej.
Pomimo imponujących rozmiarów, książkę czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, kim właściwie była słynna Marylin Monroe, co takiego miała w sobie, że wzdychamy do niej do dziś, i jak właściwie zakończyło się jej życie, koniecznie sięgnij po tę pozycję.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym