Data modyfikacji:

Mała zmywarka do zabudowy - idealna dla singli i par

Zmywarka do naczyń daje dużą wygodę, ale zajmuje wiele miejsca w kuchni. Znalezienie na nią przestrzeni w małej kuchni może być problematyczne. Co zrobić, by nie rezygnować na rzecz zmywarki z szafek? Wystarczy wybrać małą zmywarkę do zabudowy. Niewielka zmywarka w zupełności zaspokoi potrzeby singli i par.
wyciąganie naczyń ze zmywarki

Mała zmywarka do zabudowy – jaką wybrać?

Ranking zmywarek do zabudowy najczęściej zawiera klasyczne modele, które mają szerokość 60 cm, głębokość 60 cm i wysokość ok. 85 cm. Wypełniają więc całą szafkę kuchenną, co w dużych kuchniach nie jest dużym problemem. Poświęcenie jednej szafki w kuchni o niewielkiej przestrzeni magazynowej, gdy nie ma do dyspozycji spiżarki, jest znacznie większym kompromisem. Stąd też do małych mieszkań, kawalerek czy aneksów kuchennych stworzone są zmywarki o mniejszej pojemności i kompaktowych wymiarach.

Popularnym typem zmywarek do małych mieszkań są te o szerokości 45 cm. Mają podobną głębokość i wysokość co klasyczne zmywarki, jednak są wyraźnie węższe. W małej kuchni dodatkowe 15 cm może zrobić dużą różnicę. Wąskie zmywarki są w stanie pomieścić ok. 8-10 kompletów naczyń, co spokojnie wystarczy dwóm osobom. Dodatkową zaletą będzie zauważalnie niższe zużycie wody i prądu, w porównaniu do większych zmywarek.

Drugi rodzaj małych zmywarek dla singli i par to zmywarki kompaktowe. Mają szerokość i głębokość wynoszącą ok. 55 cm, czyli podobnie jak klasyczna zmywarka do zabudowy.

Ich siła tkwi w wysokości, która wynosi niewiele ponad 44 cm. W gruncie rzeczy jest to niejako połowa zmywarki z tylko jednym koszem.

Pozostałą część szafki można wykorzystać do przechowywania przedmiotów albo zabudować niskim piekarnikiem. To dwa urządzenia w miejscu jednego!

Gdzie zamontować małą zmywarkę?

Znalezienie miejsca dla zmywarki w małej kuchni nie jest łatwe. Jeśli nie chcesz tracić miejsca na garnki, produkty spożywcze i inne kuchenne przybory, wykorzystaj przestrzeń pod zlewem.

W wielu przypadkach i tak spełnia rolę schowka gospodarczego lub miejsca na kosz, więc pożegnanie się z zawartością nie będzie trudne.

W przypadku małych zmywarek o szerokości 45 cm konieczna jest zamiana dużego, dwukomorowego zlewozmywaka na mniejszy. Jeśli szafka ma 80 cm, największy możliwy zlew może mieć 35 cm szerokości.

Na szczęście większy nie będzie potrzebny – zmywaniem zajmie się zmywarka. Zyskasz za to dodatkowy blat roboczy, który z pewnością przyda się podczas gotowania.

Dużo łatwiej jest natomiast z niską zmywarką kompaktową. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmieści się pod zlewem i odpływem.

W niektórych przypadkach konieczne będzie jedynie przerobienie i podniesienie syfonu.

Popularne małe zmywarki do zabudowy

Bosch Serie2 Home Connect

Mała zmywarka do zabudowy o szerokości 45 cm. Wyposażona jest w technologię ActiveWater zapewniającą niski pobór prądu i wody. Zużywa 9,5 l wody w cyklu, a jednorazowo pomieści 9 kompletów naczyń.

Amica DIM41E5QN

Ta mała zmywarka do zabudowy jest wyposażona w cichy bezszczotkowy silnik. Funkcja SteamPower redukuje ilość bakterii na naczyniach i w zmywarce. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość samodzielnego określenia czasu zmywania.

Electrolux ESF 2400 OW

Model Electroluxa to kompaktowa zmywarka o wysokości zaledwie 44 cm. Pomieści jedynie 6 kompletów naczyń, jednak wynagradza to ekspresowym, dwudziestominutowym programem mycia. Przyda się chociażby podczas przyjęć, gdy trzeba myć naczynia na bieżąco.

Siemens iQ100 Home Connect

Ostatnia propozycja z listy to mała zmywarka Siemens. System AquaSensor bada stopień zabrudzenia wody, dzięki czemu może precyzyjnie dobrać ilość wody świeżej. Z kolei opcja Strefa Intensywna pozwala zwiększyć ciśnienie natrysku, dzięki xczemu łatwo uporamy się z bardzo brudnymi naczyniami w dolnym koszu.

Autor: Szymon Sonik