Data modyfikacji:

Mała zmywarka do zabudowy – idealna dla singli i par

Zmywarka do naczyń daje dużą wygodę, ale zajmuje wiele miejsca w kuchni. Znalezienie na nią przestrzeni w małej kuchni może być problematyczne. Co zrobić, by nie rezygnować na rzecz zmywarki z szafek? Wystarczy wybrać małą zmywarkę do zabudowy. Niewielka zmywarka w zupełności zaspokoi potrzeby singli i par.
mała zmywarka do zabudowy

Najmniejsze zmywarki do zabudowy – jakie marki mają je w swojej ofercie?

Wbrew pozorom wybór małych zmywarek do zabudowy jest całkiem spory. Na rynku znajdziesz aktualnie dziesiątki propozycji, które różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale także klasą energetyczną, poziomem hałasu, sposobem sterowania czy dodatkowymi funkcjami.

Najlepsze i zarazem najmniejsze zmywarki do zabudowy znajdziesz w ofercie takich marek jak Samsung, Amica, Gorenje, Whirlpool czy Electrolux. Możesz także wybrać jeden z modeli dostępnych w asortymencie Beko, Bosch, Candy, Indesit, Siemens, Smeg i wielu innych producentów.

Zmywarka mała do zabudowy – zalety

Jakie zalety ma mała zmywarka do zabudowy? Kompaktowe urządzenie AGD jest przede wszystkim idealnym rozwiązaniem do małych kuchni, w których każdy metr kwadratowy ma znaczenie. To także doskonała propozycja dla singli i par, którzy nie potrzebują dużych i pojemnych urządzeń. Dlaczego? Zapełnienie ich może trwać zbyt długo, przez co prędzej czy później trzeba samodzielnie wymyć naczynia tradycyjną metodą. Z kolei włączanie zmywarki bez wcześniejszego zapełnienia powoduje stratę wody i energii.

Mała zmywarka do zabudowy – jaką wybrać?

Ranking zmywarek do zabudowy najczęściej zawiera klasyczne modele, które mają szerokość 60 cm, głębokość 60 cm i wysokość około 85 cm. Wypełniają więc całą szafkę kuchenną, co w dużych kuchniach nie jest dużym problemem. Poświęcenie jednej szafki w kuchni o niewielkiej przestrzeni magazynowej, gdy nie ma do dyspozycji spiżarki, jest znacznie większym kompromisem. Stąd też do małych mieszkań, kawalerek czy aneksów kuchennych stworzone są zmywarki o mniejszej pojemności i kompaktowych wymiarach.
Popularnym typem zmywarek do małych mieszkań są te o szerokości 45 cm. Mają podobną głębokość i wysokość co klasyczne zmywarki, jednak są wyraźnie węższe. W małej kuchni dodatkowe 15 cm może zrobić dużą różnicę. Wąskie zmywarki są w stanie pomieścić około 8–10 kompletów naczyń, co spokojnie wystarczy dwóm osobom. Dodatkową zaletą będzie zauważalnie niższe zużycie wody i prądu, w porównaniu do większych zmywarek.
Drugi rodzaj małych zmywarek dla singli i par to zmywarki kompaktowe. Mają szerokość i głębokość wynoszącą około 55 cm, czyli podobnie jak klasyczna zmywarka do zabudowy.
Ich siła tkwi w wysokości, która wynosi niewiele ponad 44 cm. W gruncie rzeczy jest to niejako połowa zmywarki z tylko jednym koszem.
Pozostałą część szafki można wykorzystać do przechowywania przedmiotów albo zabudować niskim piekarnikiem. To dwa urządzenia w miejscu jednego!

Zmywarka do zabudowy – wymiary

Chcesz kupić małą zmywarkę do zabudowy? Jakie wymiary może mieć kompaktowy sprzęt AGD? Jak wspomnieliśmy już wyżej, tego typu urządzenia mogą pochwalić się szerokością na poziomie około 45 cm, czasami jest to nawet mniej, na przykład 44,5 czy 44,8 cm.

Jak to wygląda w przypadku głębokości? Ten wymiar małych zmywarek do zabudowy wynosi od 54 cm do 60 cm. Najczęściej w sprzedaży są dostępne modele z parametrem na poziomie 55 cm, który pasuje do standardowych mebli w sklepach.

Szerokość i głębokość to nie wszystkie wymiary zmywarek do zabudowy, które warto wziąć pod uwagę. Równie ważna jest wysokość, która standardowo wynosi około 80 cm. Najpopularniejsze modele w tej kategorii mają wymiar na poziomie 81,5 albo 82 cm, jednak bez problemu znajdziesz też wyższe urządzenia, na przykład te w rozmiarze 85 albo 87 cm.

Wąskie zmywarki do zabudowy – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Jak wybrać najlepszą małą zmywarkę do zabudowy? Pomożemy ci w znalezieniu odpowiedniego modelu, który spełni twoje oczekiwania nie tylko pod względem wymiarów, ale także funkcjonalności. Poniżej znajdziesz przewodnik dla kupujących, w którym podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania idealnej minizmywarki do zabudowy.

Pojemność użytkowa małej zmywarki do zabudowy

Pojemność użytkowa idzie w parze z wymiarami małej zmywarki do zabudowy. Im jest ona mniejsza, tym mniej naczyń zmieści. Najczęściej w sprzedaży znajdziesz urządzenia przeznaczone do mycia 10 kompletów. Niektóre z dostępnych modeli mogą pochwalić się jeszcze większą pojemnością wynoszącą 11 lub nawet 14 kompletów.

Klasa energetyczna oraz zużycie wody i energii w cyklu

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu małej zmywarki do zabudowy, jest klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ dzięki temu możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Podczas szukania najlepszego modelu miej przede wszystkim na oku minizmywarki o nowej klasie energetycznej A, B lub C. Wybierając jedną z nich, masz pewność, że zużycie energii w cyklu będzie niskie.

Nie zapomnij o sprawdzeniu zużycia wody w cyklu. Najczęściej wąskie zmywarki do zabudowy potrzebują około 9 l w trakcie jednego programu. Wśród kompaktowych propozycji bez problemu znajdziesz też te pozwalające zaoszczędzić wodę, na przykład modele zużywające jedynie około 6 l w cyklu.

Ile programów ma minizmywarka do zabudowy?

Nie bez znaczenia jest liczba programów, w które producent wyposażył jedną z najmniejszych zmywarek do zabudowy. Najczęściej minimodele mają wgrane od 5 do 8 programów.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie zmywarki małej do zabudowy? Zdecydowanie sposób sterowania. Nowoczesne modele są wyposażone w najczęściej w panel elektroniczny, który umożliwia szybkie i łatwe ustawienie odpowiedniego programu czy dodatkowych funkcji.

Jeżeli zależy ci na tym, aby nowa zmywarka do zabudowy pracowała jak najciszej, to upewnij się, jaką ma klasę emisji hałasu. Najcichsze urządzenia w kategorii mini mogą pochwalić się poziomem hałasu w trakcie pracy na poziomie 42–43 dB.

Funkcjonalna mała zmywarka do zabudowy

Kompaktowe wymiary zmywarek do zabudowy mogą iść w parze z funkcjonalnością. Jakie praktyczne dodatki przydadzą się podczas codziennego korzystania z urządzenia kuchennego? Świetnym wyborem będzie najmniejsza zmywarka do zabudowy z funkcją:

  • opóźnionego startu,
  • zabezpieczenia przed zalaniem,
  • automatycznego wyłączania,
  • dodatkowego płukania,
  • Eco Wash, 
  • programu szybkiego.
  • Na rynku znajdziesz też małe zmywarki do zabudowy z systemem ochrony szkła, sensorem załadunku, funkcją dezynfekcji naczyń, czujnikiem załadunku, wskaźnikiem braku soli i nabłyszczacza czy automatycznym otwieraniem drzwi. Pamiętaj jednak, że im bardziej funkcjonalne urządzenie, tym wyższa jego cena.

    Za funkcjonalność minizmywarki do zabudowy odpowiadają również zastosowane technologie. Najczęściej w małych modelach można spotkać AquaStop, czyli system wykrywający wyciek wody i automatycznie zamykający dopływ wody. Dzięki temu nie musisz się martwić o zalanie i swojego mieszkania, i sąsiadów mieszkających pod tobą.

    Możesz zdecydować się również na technologię Machine Care, czyli automatyczne mycie zmywarki. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zachowasz czystość we wnętrzu urządzenia. Wśród wąskich zmywarek do zabudowy znajdziesz też propozycje wyposażone w Aqua Sensor, EcoSilence Drive, VarioFlex i wiele innych technologii.

    Gdzie zamontować małą zmywarkę?

    Znalezienie miejsca dla zmywarki w małej kuchni nie jest łatwe. Jeśli nie chcesz tracić miejsca na garnki, produkty spożywcze i inne kuchenne przybory, wykorzystaj przestrzeń pod zlewem. W wielu przypadkach i tak spełnia rolę schowka gospodarczego lub miejsca na kosz, więc pożegnanie się z zawartością nie będzie trudne.
    W przypadku małych zmywarek o szerokości 45 cm konieczna jest zamiana dużego, dwukomorowego zlewozmywaka na mniejszy. Jeśli szafka ma 80 cm, największy możliwy zlew może mieć 35 cm szerokości.
    Na szczęście większy nie będzie potrzebny – zmywaniem zajmie się zmywarka. Zyskasz za to dodatkowy blat roboczy, który z pewnością przyda się podczas gotowania.
    Dużo łatwiej jest natomiast z niską zmywarką kompaktową. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmieści się pod zlewem i odpływem. W niektórych przypadkach konieczne będzie jedynie przerobienie i podniesienie syfonu.

    Popularne małe zmywarki do zabudowy

    Jaką zmywarkę małą do zabudowy wybrać? Zapoznaj się z naszym przeglądem polecanych modeli, które idealnie odnajdą się w kuchniach singli i par!

    Bosch Serie2 Home Connect

    Mała zmywarka do zabudowy o szerokości 45 cm. Wyposażona jest w technologię ActiveWater, zapewniającą niski pobór prądu i wody. Zużywa 9,5 l wody w cyklu, a jednorazowo pomieści 9 kompletów naczyń.

    Amica DIM41E5QN

    Ta mała zmywarka do zabudowy jest wyposażona w cichy, bezszczotkowy silnik. Funkcja SteamPower redukuje ilość bakterii na naczyniach i w zmywarce. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość samodzielnego określenia czasu zmywania.

    Electrolux ESF 2400 OW

    Model Electroluxa to kompaktowa zmywarka o wysokości zaledwie 44 cm. Pomieści jedynie 6 kompletów naczyń, jednak wynagradza to ekspresowym, 20-minutowym programem mycia. Przyda się chociażby podczas przyjęć, gdy trzeba myć naczynia na bieżąco.

    Siemens iQ100 Home Connect

    Ostatnia propozycja z listy to mała zmywarka Siemens. System AquaSensor bada stopień zabrudzenia wody, dzięki czemu może precyzyjnie dobrać ilość wody świeżej. Z kolei opcja Strefa Intensywna pozwala zwiększyć ciśnienie natrysku, dzięki czemu łatwo uporamy się z bardzo brudnymi naczyniami w dolnym koszu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.