Data modyfikacji:

Zmywarka do zabudowy 45 czy 60? Jakie wymiary zmywarki w zabudowie?

Nie przepadasz za ręcznym zmywaniem naczyń? W takim razie w twojej kuchni powinna znaleźć się zmywarka, dzięki której raz na zawsze zapomnisz o tym obowiązku. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na markę, design czy funkcje urządzenia, ale nie tylko. Równie ważny jest rozmiar sprzętu AGD, zwłaszcza w przypadku, gdy interesuje cię zmywarka do zabudowy. Jakie wymiary powinna mieć – 45 cm, 60 cm, a może inne? Poznaj odpowiedź, czytając nasz poradnik! 

Zmywarka do zabudowy – wymiary modeli dostępnych na rynku 

Jeśli szukasz zmywarki do zabudowy, to mamy dobrą wiadomość – na rynku znajdziesz urządzenia o wielu wymiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz rozmiar sprzętu do wielkości wolnej przestrzeni w meblach kuchennych. Największą popularnością cieszą się zmywarki do zabudowy 45 i 60 cm – te wymiary są uznawane za standardowe i są dostępne w ofercie praktycznie każdego producenta. Jaka zmywarka będzie dobrym zakupem?
  • Zmywarka do zabudowy o szerokości 60 cm ma inne następujące wymiary: 60 cm głębokości i 81–85 cm wysokości
  • Zmywarka do zabudowy 45 cm może pochwalić się takimi samymi wymiarami, co wcześniej wspomniany model. Różnica polega wyłącznie na mniejszej szerokości. 
Oczywiście, wszystkie podane wymiary zmywarek do zabudowy są przybliżone i mogą wynosić na przykład 57 cm głębokości czy 59 cm szerokości. Najlepsi producenci dodają informację do każdego produktu z zalecanym rozmiarem wnęki w meblach kuchennych, aby mieć pewność, że nowe urządzenie będzie idealnie pasować. 
Czy zmywarka do zabudowy o szerokości 45 i 60 to jedyne wymiary dostępne na rynku? Nie! Coraz więcej marek oferuje mniejsze urządzenia w wersji slim oraz większe, które mogą pochwalić się dość sporą pojemnością. 

Zmywarka do zabudowy 45 i 60 – modele o standardowych wymiarach 

45 i 60 to najpopularniejsze wymiary zmywarek do zabudowy. Różnica w szerokości urządzeń wpływa bezpośrednio na ich pojemność. Właśnie dlatego pierwszy rozmiar jest polecany do domów singli lub par oraz małych kuchni, w których nie ma miejsca na montaż większego urządzenia. Zazwyczaj bez problemu pomieści 8–10 kompletów naczyń. 
Z kolei najlepsza zmywarka do zabudowy 60 jest znakomitym wyborem dla rodzin, ale nie tylko. Jeśli jesteś singlem i masz wystarczająco dużo miejsca w kuchni, to możesz z powodzeniem wybrać właśnie taki model. Po prostu nie będziesz go codziennie uruchamiać. Zmywarka do zabudowy o wymiarach wynoszących około 60 × 60 × 85 cm zmieści do 15 kompletów naczyń.  
Bez względu na to, którą szerokość wybierzesz, warto się upewnić, że zarówno głębokość, jak i wysokość zmywarki do zabudowy są dopasowane do pozostałych sprzętów AGD i mebli kuchennych. To bardzo ważne, aby nowe urządzenie nie wystawało z ciągu meblowego oraz zmieściło się pod blatem roboczym. Wyjątkiem jest montaż w słupku. 

Wymiary małych zmywarek nie tylko do zabudowy 

Jeśli masz małą kuchnię i nawet zmywarka do zabudowy 45 ma za duże wymiary, to producenci sprzętu AGD znaleźli na to sposób. Nie musisz rezygnować z dodatkowych szuflad czy w ogóle ze zmywarki. Zamiast tego dobrym pomysłem może być zafundowanie sobie modelu nablatowego, czyli wolnostojącego, albo o szerokości 40 cm. Tego typu urządzenia są znakomitym wyborem do zabudowy w słupku, która umożliwia zamontowanie małej zmywarki na dowolnej wysokości. 

Duża zmywarka do zabudowy – jakie wymiary? 

Masz dużą rodzinę i zmywarki do zabudowy o standardowych wymiarach są nadal za małe? To dobrze się składa, bo na rynku znajdziesz modele o szerokości 90 cm, które cieszą się równie dużą popularnością w gastronomii i hotelarstwie. Czy opłaca się zainwestować w pojemny sprzęt AGD? Jeśli wiesz, że będziesz w stanie zapełnić dużą zmywarkę, to jak najbardziej, bo modele do zabudowy o takich wymiarach pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale także wodę i prąd. 
Zdjęcie: samuelperales / Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.