Data publikacji:

Malowanie cegieł: jak wykonać?

Malowanie cegieł nie różni się zbytnio od malowania ścian. Trzeba się jedynie przygotować na konieczność nałożenia kilku warstw farby po to, by pokryć ewentualne nierówności powierzchni ceglanej ściany. Zobaczmy, jak wykonać malowanie cegieł krok po kroku.
malowanie cegieł
W końcu ją masz – wymarzoną ścianę z cegieł! Jest piękna, naturalna, ciepła, czerwona, surowa. A gdy się już nią nacieszysz, przyjdzie moment, że stwierdzasz jednak, że potrzebujesz zmiany – ściana nadal jest piękna, ale może być jeszcze ładniejsza, a na pewno powinna być inna. Wystarczy ją odświeżyć i pomalować. Jak to zrobić? Jaka będzie najlepsza farba do ścian? Ranking popularnych farb będzie dobrą inspiracją.

Oczyść cegły!

Malowanie cegieł zacznij od ich oczyszczenia. Trzeba zdrapać starą powłokę – możesz to zrobić specjalną drucianą szczotką lub przy pomocy papieru ściernego. Wyczyść też dokładnie fugi – to tam często zbiera się lepka warstwa kurzu. Oczyść powierzchnię cegieł z pyłu powstałego podczas ścierania – możesz to zrobić zwykłą szczotką. Następnie umyj ścianę wodą z mydłem i zostaw, by wyschła na co najmniej kilka godzin.

Malowanie cegieł – najpierw uzupełnij braki

Sprawdź, czy ceglana ściana ma w miarę równomierną powierzchnię – czy nie ma w niej dziur lub zbyt dużych pęknięć i ubytków fragmentów cegieł czy fug. Jeśli takie zauważysz, możesz je wypełnić np. zaprawą gipsową. Poczekaj aż zagipsowane miejsca dokładnie wyschną.

Przygotuj powierzchnie do nałożenia farby

Teraz przystąp do przygotowania ściany do malowania. Konieczne będzie zagruntowanie cegieł. Możesz to zrobić za pomocą wałka o długim włosiu. Wgłębienia z fugami pomiędzy cegłami trzeba będzie poprawić cienkim pędzelkiem.

Zabezpieczenie przestrzeni

Zanim przystąpisz do malowania, zabezpiecz krawędzie ściany w miejscach, w których styka się ona z sufitem lub z inną ścianą – po to, by farba nie pobrudziła innych kolorów ścian. Możesz to zrobić, używając zwykłej taśmy malarskiej.

Malowanie cegieł – wybierz rozważnie kolor farby

Jaka ma być twoja nowa ściana? Spokojna i biała? Taka będzie pasowała do większości wnętrz, zarówno tych urządzonych w stylu skandynawskim, jak i tych nowoczesnych, ale też nawiązujących do morskiego stylu Hampton czy francuskiego, rodem z prowansalskiej prowincji. Doskonałym wyborem będzie jak najlepsza biała farba kryjąca.
A może wolisz wpływy artystyczne? Wybierz mocny róż, błękit lub ciepły odcień żółtego. Jeżeli bliższe twemu sercu są spokojne wnętrza, w których chcesz odpoczywać, dobierz farbę w odcieniu stonowanej zieleni lub szarości – oba kolory zgrają się zarówno z białymi meblami, jak i tymi z naturalnego drewna.
Możesz też połączyć kolory – najprościej będzie odróżnić fugi od cegiełek. Dobierz kontrastującą farbę do fug, jeśli chcesz wydobyć kształt cegieł. Jeśli chcesz, by cała ściana sprawiała wrażenie spójnej całości, poszukaj farby, która będzie tylko o ton lub dwa ciemniejsza od koloru cegieł.

Jaka farba do malowania cegły będzie najlepsza?

Najlepszym wyborem będzie farba akrylowa na bazie wody, przeznaczona do malowania ścian we wnętrzach. Nie rozcieńczaj jej, by dobrze pokryła nierówności cegieł. Do malowania używaj wałka z długim włosiem – im bardziej nierówna powierzchnia, tym włosie powinno być wydajniejsze i dłuższe. Zagłębienia w miejscach fug trzeba będzie poprawić cieńszym pędzlem.
Cegły mają nierówną strukturę, dlatego konieczne będzie prawdopodobnie nałożenie co najmniej dwóch warstw farby. Zanim nałożysz kolejną, upewnij się, że poprzednia całkowicie wyschła.

Technika malowania

Warto najpierw dokładnie pomalować nierówności oraz wgłębienia pędzelkiem, a dopiero potem przejść do malowania całej powierzchni wałkiem. Nawet jeśli fugi mają mieć inny kolor, to pierwszą warstwę możesz nałożyć w kolorze, w którym będą cegły.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.