Data modyfikacji:

Najlepsza biała farba kryjąca

Biel nigdy nie wyjdzie z mody – ten kolor wykorzystujemy w każdym możliwym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania. Jednak ze względu na szeroki asortyment białych farb na rynku coraz trudniej jest nam dokonać wyboru, który w pełni nas usatysfakcjonuje. Jaka będzie najlepsza biała farba kryjąca? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, oraz przyjrzyjmy się najlepszym propozycjom producentów.

najlepsza biała farba kryjąca

Biel bieli nierówna – jakie odcienie białej farby kryjącej do ścian wybrać?

Biel to najpopularniejszy kolor, który zawsze stanowi uniwersalną równowagę pomiędzy nudą a ekstrawagancją. Z pozoru wybór białej farby nie powinien nikomu przysporzyć problemów – udajemy się do sklepu lub wchodzimy na popularną stronę i po prostu wybieramy farbę w kolorze białym.

Tak wyglądałoby w idealnym świecie. Niestety, ale podobnie jak w przypadku innych odcieni, również biały kolor występuje w przeróżnych wariantach. Co więcej, różnice pomiędzy różnymi farbami są widoczne gołym okiem. Białe farby różnią się liczbą dodanych pigmentów, co wyraźnie zmienia ich barwę.

Jak więc traktować etykiety białych farb, które informują nas o „najczystszej bieli” lub „bieli doskonałej”? Podchodźmy do tego z dużą rezerwą. Nie powinniśmy sugerować się reklamami, a suchymi faktami, które dojrzymy, zaglądając na tył opakowania lub do specyfikacji produktu na stronie internetowej.

Zawartość bieli w kolorze białym możemy zweryfikować, odnosząc się do indeksu bieli (często oznaczonego skrótem WI). Maksymalna wartość parametru, czyli 100 oznacza, że farba jest doskonale biała. Im niższa wartość indeksu bieli, tym mniej rozjaśniaczy jest wykorzystanych, a kolor będzie mniej czysty.

Przeczytaj także: Najlepsza farba do ścian. Ranking

Jak wybrać najlepszą białą farbę kryjącą?

Biała farba jest kupowane w celu pokrycia takich powierzchni jak ściany czy sufity. Czym się więc kierować, wybierając białą farbę? Poniżej wskazujemy, które czynniki wpłyną na naszą satysfakcję z zakupu farby.

Rodzaj farby

Na rynku dostępne są farby akrylowe, winylowe, lateksowe lub lateksowo-akrylowe. Wszystkie one należą do jednej dużej grupy farb emulsyjnych, które mogą z powodzeniem trafić na powierzchnie betonowe, ceglaste, gipsowe czy tynkowe. To, co rozróżnia te rodzaje farb malarskich, to spoiwo i jego zawartość w farbie. Niektóre typy nadają się do ścierania, inne są paroprzepuszczalne, jeszcze inne świetnie sprawdzają się na etapie nakładania.

Przeznaczenie pomieszczenia

To istotny czynnik, który może nam pomóc w wyborze konkretnej marki farby kryjącej nierówności. Jeśli szukamy idealnej farby do sypialni czy salonu, wybór jest ogromny. Szczególna uwaga powinna być poświęcona poszukiwaniu produktu, który nada się do pomieszczeń narażonych na wilgoć. Jeśli planujemy malowanie kuchni czy łazienki, skupmy się na tym, by wybrana farba była odporna na wilgoć.

Odporność na ścieranie

Możliwość ścierania plam, zabrudzeń i innych nieczystości ze ściany to duży atut wielu marek białych farb. Bez względu na powierzchnię, którą chcemy pomalować, ryzyko zachlapania czy zabrudzenia ściany jest duże. Dlatego możliwość szorowania lub mycia ściany bez ścierania farby to ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę.

Farba kryjąca zacieki i nierówności? Sprawdź możliwości nowoczesnych rozwiązań

Oprócz standardowych dobrze nam znanych rodzajów białych farb istnieje jeszcze szereg produktów przeznaczonych do specyficznych zastosowań lub charakteryzujących się pewną konkretną cechą. Farba kryjąca nierówności? Farba kryjąca zacieki, których nie da się usunąć? Farba kryjąca plamy po kablach? Celem wszystkich wymienionych produktów jest zniwelowanie niedoskonałości naszego pomieszczenia i sprawienie, że białe, schludne pomieszczenie będzie wyglądało znacznie lepiej niż wcześniej.

To jednak nie wszystko, co mają do zaproponowania producenci białych farb. Szukamy nieszablonowej inspiracji? Mamy ochotę na zmianę? Świetnie! Spróbujmy białej farby magnetycznej, która oprócz oryginalnego wyglądu zapewni nam funkcjonalność prawdziwej tablicy magnetycznej.

Biała farba tablicowa? Czemu nie? Nasza pociecha będzie zachwycona, mając możliwość rysowania kredą po ścianie. Chcemy nadać naszej ścianie efekt popękanego tynku? A może imitować białe drewno? Farby dekoratorskie spełnią nasze oczekiwania. Obecnie rynek farb jest tak różnorodny, że każda nasz pomysł może być z łatwością zrealizowany.

Najlepsza biała farba kryjąca

Bazując na opiniach klientów i własnych doświadczeniach, przedstawiamy propozycje sprawdzonych białych farb do krycia ścian i sufitów sprawdzonych producentów.

Beckers Farba Lateksowa Designer White

Wysokiej jakości produkt, który doskonale sprawdzi się w każdej sypialni czy salonie. Charakteryzuje się doskonałym kryciem i łatwym rozprowadzaniem. Nie zawiera żadnych związków, które mogą powodować niepożądane skutki uboczne.

Magnat Ceramic

Farba ceramiczna, która zda swój egzamin w każdej kuchni. Elegancka biel, która dzięki specjalnej technologii nigdy nie zostanie trwale zabrudzona.

Dulux Absolute White

Emulsja sprowadzonego producenta, która przeznaczona jest zarówno do ścian, jak i sufitów. Łatwe nakładanie, uniwersalne zastosowanie i szybkie schnięcie to tylko niektóre z zalet tego produktu.

Autor: Norbert Rukowski