Stopień połysku
Parametr ten decyduje o końcowym efekcie dekoracyjnym, ponieważ stopień połysku oznacza, na ile powłoka malarska będzie odbijać światło. W sprzedaży znajdziesz preparaty matowe, półmatowe, satynowe a nawet błyszczące.
Wydajność
Zapoznając się z wydajnością preparatu, łatwo obliczysz, ile farby potrzeba do pomalowania wnętrza. Dla przypomnienia – musisz pomnożyć długość przez szerokość ścian, a od uzyskanych wyników odjąć powierzchnię okien oraz drzwi. W ten sposób uzyskasz powierzchnię, jaką trzeba pokryć farbą i wyniki skonfrontuj z danymi zawartymi w etykiecie technicznej lub na opakowaniu.
Lotne związki organiczne
Na opakowaniu każdej farby znajduje się informacja na temat LZO, czyli lotnych związków organicznych. Są to substancje, które z czasem ulatniają się z preparatu i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na etykiecie opakowania lub w karcie technicznej przekonaj się, jaki jest deklarowany przez producenta limit lotnych związków organicznych w danym preparacie oraz czy odpowiada on zalecanym normom.
Jak widzisz, do dyspozycji masz kilka rodzajów farb malarskich, które różnią się właściwościami i przeznaczeniem. Znając cechy poszczególnych preparatów dobierzesz farbę, która będzie pasować idealnie do wykańczanego wnętrza.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny