Data modyfikacji:

Rodzaje farb malarskich. Jaka farba do malowania ścian?

Jaka farba sprawdzi się w kuchni, łazience lub pokoju dziecka? Jakie rodzaje farb malarskich będą najlepszą opcją w wilgotnych pomieszczeniach? W sprzedaży znajdziesz szereg różnych preparatów do malowania ścian i w tym gąszczu produktów czasem trudno się połapać. Jeśli właśnie remontujesz swoje mieszkanie lub chcesz je odświeżyć, przekonaj się, jakie są rodzaje farb malarskich oraz poznaj ich właściwości.
rodzaje farb malarskich

Rodzaje farb malarskich:

  1. Farba lateksowa
  2. Farba akrylowa
  3. Farba ceramiczna

Przeczytaj także: Najlepsza farba do ścian. Ranking

Farba lateksowa

To preparat rozcieńczany za pomocą wody. Wbrew nazwie w skład farb tego typu wcale nie wchodzi lateks, a zawiera on po prostu więcej żywic, niż w przypadku jej akrylowych odpowiedników. Malując ściany farbą lateksową, uzyskasz trwałą i dekoracyjną powłokę malarską. Jakie właściwości ma farba lateksowa?
  • Zmywalność – z powierzchni ścian pomalowanych przy pomocy farby lateksowej można zmywać plamy. W efekcie mycia i szorowania powłoka nie odbarwi się i utrzyma swój pierwotny kolor.
  • Składniki hamujące rozwój pleśni – w przypadku niektórych produktów lateksowych ich skład jest wzbogacony o preparaty, dzięki którym rozwój pleśni jest ograniczony. W związku z tym jest to dobre rozwiązanie, jeśli wykańczasz wilgotne pomieszczenie.
  • Powłoka malarska uzyskana za pomocą farby lateksowej umożliwia ścianom oddychanie, czyli odprowadzanie ewentualnej pary wodnej. To dodatkowo minimalizuje ryzyko trwałego zawilgocenia powierzchni.
  • Preparaty tego typu nakłada się na ścianę bardzo łatwo, ponieważ dobrze się rozprowadzają i kryją podłoże. 

Gdzie stosować farbę lateksową?

Emulsje lateksowe to rodzaj farb malarskich, który będzie świetnym wyborem w kuchni czy łazience, czyli w pomieszczeniach, gdzie występuje większy poziom wilgotności powietrza.

Zastosowanie preparatu tego typu sprawi dodatkowo, że łatwo utrzymasz ściany w czystości i bez ryzyka uszkodzenia dekoracyjnej powłoki usuniesz zabrudzenia. To też dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego, gdzie zawsze dużo się dzieje, a ściany mogą ucierpieć podczas zabawy.

Ponadto ten rodzaj farb malarskich można wykorzystać w innych pomieszczeniach, gdzie ściany są narażone na kłopotliwe zabrudzenia np. w garażu, kotłowni czy pomieszczeniu gospodarczym czy w ciągach komunikacyjnych np. korytarzu lub na klatce schodowej.

Farba akrylowa

Jeśli zastanawiasz się, jakie są rodzaje farb do malowania ścian, które znajdą uniwersalne zastosowanie podczas wykańczania twojego domu, najszersze możliwości dadzą emulsje akrylowe.

Preparaty tego typu powstają na bazie żywic akrylowych i są wodorozcieńczalne. Od lateksowych odpowiedników różni je mniejsza zawartość żywic, co przekłada się na konkretne właściwości. 
  • Powłoka przepuszczająca parę wodną – podobnie, jak w przypadku opisanych wyżej farb lateksowych, emulsja akrylowa także pozwoli ścianom na oddychanie.
  • Ściany pomalowane farbą akrylową są w mniejszym stopniu odporne na ścieranie czy zmywanie, niż ich lateksowe odpowiedniki. Zabrudzenia można miejscowo usuwać, jednak trzeba robić to z wyczuciem, aby nie uszkodzić czy nie odbarwić dekoracyjnej powłoki.
  • Dobrze kryją podłoże i łatwo rozprowadzają się na ścianie.


Gdzie stosować farbę akrylową?

Ten rodzaj farb malarskich można wykorzystać w większości pomieszczeń w domu. Sprawdzi się znakomicie w salonie, sypialni czy jadalni, czyli wszędzie tam, gdzie występuje unormowany poziom wilgotności powietrza, a ściany nie są narażone na powstawanie szczególnie kłopotliwych zabrudzeń i plam.

Farba ceramiczna

To rodzaj farb malarskich, w których obok barwiących pigmentów i żywic akrylowych znajduje się również domieszka cząsteczek ceramicznych. W rezultacie uzyskany preparat cechuje się jeszcze wyższą trwałością, niż opisane wcześniej odpowiedniki.
  • Farba ceramiczna tworzy powłokę bardzo odporną na ścieranie i szorowanie i nie odbarwia się nawet podczas usuwania trudnych plam. Co ciekawe, do czyszczenia ściany pomalowanej tym rodzajem farb malarskich można stosować nawet silne środki czyszczące. Trzeba jedynie pamiętać, aby zabrudzenia usuwać maksymalnie szybko od momentu ich pojawienia się.
  • Preparaty tego typu charakteryzują się mniejszą paroprzepuszczalnością, niż w przypadku farb akrylowych czy lateksowych.
  • W wyniku malowania ścian farbą ceramiczną uzyskasz twardą powłokę, która zniweluje niektóre nierówności podłoża, dzięki czemu ściana będzie prezentować się jeszcze lepiej.
  • Na niekorzyść preparatów tego typu niewątpliwie działa cena – to dość nowa grupa farb malarskich i koszt zakupu znacznie przewyższa ich akrylowe czy lateksowe odpowiedniki.

Gdzie stosować farbę ceramiczną?

Farba ceramiczna dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie pojawiają się kłopotliwe zabrudzenia np. w korytarzu, na klatce schodowej czy w pokoju dziecięcym. 

Farba winylowa

Podobnie jak opisane wcześniej preparaty, farby winylowe to środki emulsyjne. Chociaż nie są aż tak popularne jak farby lateksowe czy akrylowe, dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej. A jakie mają właściwości?
  • Uzyskana powłoka dobrze przywiera do podłoża i jest trwała oraz odporna na zmywanie. Trzeba jednak uważać na intensywne szorowanie zabrudzeń, ponieważ może to prowadzić do miejscowego odbarwiania się ściany.
  • Preparaty tego typu jedynie w niewielkim stopniu przepuszczają parę wodną, dlatego nie zaleca się stosowania ich w wilgotnych pomieszczeniach, czyli w kuchni oraz łazience.


Gdzie stosować farbę winylową?

Ten rodzaj farb malarskich dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach gospodarczych i ciągach komunikacyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby?

Poszukując preparatu, którym pomalujesz ściany w swoim domu, zwróć również uwagę na kilka dodatkowych aspektów.

Stopień połysku

Parametr ten decyduje o końcowym efekcie dekoracyjnym, ponieważ stopień połysku oznacza, na ile powłoka malarska będzie odbijać światło. W sprzedaży znajdziesz preparaty matowe, półmatowe, satynowe a nawet błyszczące.

Wydajność

Zapoznając się z wydajnością preparatu, łatwo obliczysz, ile farby potrzeba do pomalowania wnętrza. Dla przypomnienia – musisz pomnożyć długość przez szerokość ścian, a od uzyskanych wyników odjąć powierzchnię okien oraz drzwi. W ten sposób uzyskasz powierzchnię, jaką trzeba pokryć farbą i wyniki skonfrontuj z danymi zawartymi w etykiecie technicznej lub na opakowaniu.

Lotne związki organiczne

Na opakowaniu każdej farby znajduje się informacja na temat LZO, czyli lotnych związków organicznych. Są to substancje, które z czasem ulatniają się z preparatu i mogą być szkodliwe dla zdrowia. Na etykiecie opakowania lub w karcie technicznej przekonaj się, jaki jest deklarowany przez producenta limit lotnych związków organicznych w danym preparacie oraz czy odpowiada on zalecanym normom.

Jak widzisz, do dyspozycji masz kilka rodzajów farb malarskich, które różnią się właściwościami i przeznaczeniem. Znając cechy poszczególnych preparatów dobierzesz farbę, która będzie pasować idealnie do wykańczanego wnętrza.