Drewno jest jednym z najstarszych i najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych. Cieszy się ono niegasnącą popularnością oraz zainteresowaniem, na które nie wpłynął nawet ogromny wybór jego syntetycznych zamienników. Dobrze wykończone wysokiej jakości drewno olśniewa swoim naturalnym wyglądem oraz ciekawą teksturą i pasuje do każdego rodzaju wnętrza, od rustykalnego domu po ultra nowoczesne biuro.
Co więcej, nie ma wpływu na to, czy zostały z niego wykonane meble, podłogi, czy też inne elementy konstrukcyjne pomieszczenia, prawie zawsze w pierwszej kolejności będzie ono przykuwać wzrok każdego obserwatora. Malowanie drewna pozwala jeszcze bardziej dopasować je do naszych potrzeb. Tłumaczymy, czym malować drewno oraz jakie kroki poczynić przez rozpoczęciem prac.
Już starożytni zdawali sobie sprawę, że pozostawione bez odpowiedniej powłoki ochronnej drewno powoli traci swoje właściwości, kruszeje, pęka oraz zmienia kolor. Pierwotnie proces tzw. impregnacji drewna, do którego wykorzystuje się różnego rodzaju sztuczne i naturalne środki chemiczne, miał więc głównie za zadanie wydłużyć żywotność materiału i zabezpieczyć go przed działaniem szkodliwych czynników. Chodzi tu oczywiście o wiatr, deszcz, śnieg, dużą wilgotność, niską i wysoką temperaturę oraz światło UV.
Z czasem impregnaty zyskały również dodatkowe funkcje ozdobne. Grubo polakierowane drewno udawało np. szlachetne materiały, takie jak kamień czy kość słoniową, a wysoki połysk mebli oraz elementów konstrukcyjnych świadczył o bogactwie arystokratów. Do dziś nic nie zmieniło się w tej kwestii, drewno maluje się ze względów ochronnych, jak i estetycznych. Warto zatem wiedzieć, jaki impregnat do drewna wybrać.
Do malowania drewna używamy różnego rodzaju farb, a także lakierów i bejc. Wybór produktów jest tutaj naprawdę ogromny. W sklepach kupimy więc wysokiej klasy produkty specjalistyczne za kilkaset złotych, jak i tanie uniwersalne farby czy lakiery za kilkadziesiąt złotych. Wszystkie z nich możemy jednak podzielić z grubsza na dwie kategorie – przeznaczone na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.
W przypadku, gdy drewno malujemy wewnątrz pomieszczeń, sięgamy po farby i lakiery na bazie wodnej, które do rozcieńczenia nie wymagają używania chemicznych rozpuszczalników. Produkty te są zazwyczaj mniej toksyczne i nie posiadają nieprzyjemnego i długo unoszącego się zapachu.
W przypadku farb do drewna najczęściej wybiera się emulsje akrylowe oraz kredowe. Pamiętajmy jednak, by unikać stosowania produktów do ścian, w zamian za to poszukujmy tych uniwersalnych, przeznaczonych do wielu powierzchni, albo takich, które zostały specjalnie przystosowane do malowania przedmiotów wykonanych z drewna.
Zarówno akrylówki (dostępne w wersjach z matowym jak i błyszczącym wykończeniem), jak i kredówki (jedynie matowe i satynowe wykończenia) dostępne są w bogatej palecie kolorów. Drewno pokryte farbą akrylową jest względnie odporne na zabrudzenia oraz przetarcia, ale musimy liczyć się z tym, że po pewnym czasie trzeba będzie je odnowić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku produktów kredowych.
Jeżeli zależy nam na zachowaniu widocznych słojów drewna albo wysokim połysku materiału, decydujemy się wówczas na malowanie lakierobejcami lub lakierami. Te pierwsze zapewniają półtransparentną powłokę, a z racji wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i zmywanie, stosuje się je np. do malowania drewnianych podłóg i paneli ściennych, które są w ten sposób chronione także przed działaniem wilgoci.
Z przezroczystych lakierów korzystamy zazwyczaj przy malowaniu drewnianych detali i mebli, choć znajdują one zastosowanie przy zabezpieczaniu elementów konstrukcyjnych, takich jak belki stropowe i panele podłogowe. Oba typy produktów dostępna są w różnych kolorach i naturalnych odcieniach.
Do malowania drewna na zewnątrz budynku powinniśmy stosować jedynie produktu przeznaczone ściśle do tego celu. Powierzchnie pokryte zwykłymi farbami oraz słabymi lakierami szybko ulegną uszkodzeniu pod wpływem słońca i wilgoci. Do ochrony drewna na zewnątrz zaleca się korzystanie ze specjalistycznych impregnatów oraz lakierobejcy, które są odporne na zmiany temperatury oraz pogody.
Impregnatów używa się między innymi do malowania tarasów, altan oraz mebli ogrodowych. Powierzchnia pokryta impregnatem jest transparentna, ma matowe wykończenie i może przyjąć jeden z wielu oferowanych przez producentów kolorów. Niestety, nie jest jednak odporna na ewentualne mechaniczne uszkodzenia, takie jak przetarcia czy zadrapania. Dodajmy, że niektóre produkty posiadają dodatkowe właściwości chroniące drewno np. przed atakami owadów.
Lakierobejce wykorzystuje się do malowania drewnianych elementów konstrukcyjnych budynków, a także mebli ogrodowych. Zabezpieczają one powierzchnię materiału przed działaniem promieni słonecznych oraz szkodliwych warunków pogodowych. Co więcej, w nieco większym stopniu niż impregnaty są odporne na zarysowania oraz przetarcia, wiele zależy tu jednak od typu i ceny wybranego produktu.
Przeczytaj także: Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking