Data publikacji:

Malowanie płyty OSB: jak malować? Czego użyć do malowania?

Płyty OSB to produkty pozyskiwane w efekcie prasowania wzdłużnych wiórów drewnianych poddanych wpływowi wysokiej temperatury oraz dużego ciśnienia. Spoiwem wiążącym sprasowane wióry jest w tym przypadku wodoodporna żywica syntetyczna, która utwardza i wiąże materiał.
malowanie płyty osb
Płyty OSB to obecnie bardzo szeroko stosowane produkty we wszelkiego rodzaju pracach budowlanych i wykończeniowych. Ich drewnopodobny charakter i stosunkowo niewielka cena znajduje wielu zwolenników wśród osób zajmujących się budową domów oraz aranżacją ich wnętrz.
Dzięki swoim właściwościom płyty OSB doskonale zdają egzamin jako więźba i podbitka dachowa, są wykorzystywane przy wykonywaniu podłóg, poddaszy, szalunków czy też ścian. Z płyt OSB można zbudować solidny domek letniskowy lub składzik na narzędzia albo wykorzystać je jako materiał na elementy meblowe. Jest to też niewątpliwie idealny materiał wykończeniowy, łatwy i „wdzięczny” w obróbce.
Płyty OSB z reguły występują w stanie surowym, ale równie dobrze prezentują się po pomalowaniu.

Jakie farby do płyt OSB?

Jeżeli zależy nam, aby płyta OSB nie straciła charakteru i barwy naturalnego drewna, do jej pomalowania użyjmy specjalnie w tym celu stworzonego lakieru bezbarwnego do drewna. Lakier taki stosuje się bezpośrednio na malowaną powierzchnię bez konieczności stosowania warstwy podkładowej. Doskonale zabezpieczy on płytę oraz wydłuży jej żywotność. Oczywiście ważne jest, aby przed malowaniem zapoznać się z zaleceniami producenta lakieru i postępować zgodnie z nimi.
W przypadku gdy chcemy zmienić odcień naszej płyty lub po prostu ją pomalować na dowolny kolor, możemy zastosować całą gamę farb przeznaczonych do malowania drewna oraz powierzchni drewnopochodnych.
Znawcy tematu jednak polecają szczególnie farby chemoutwardzalne, poliuretanowe oraz epoksydowe, gdyż doskonale sprawdzają się one w miejscach intensywnie eksploatowanych: magazynach, halach produkcyjnych, lokalach usługowych oraz pomieszczeniach typu garaż czy warsztat. Ostateczny efekt zastosowania tego typu farb jest miły dla oka oraz trwały i łatwy w czyszczeniu. Tego rodzaju produkty nie wymagają wcześniejszego gruntowania powierzchni malowanej, lecz, niestety, są stosunkowo drogie.
Znacznie tańsze są farby olejno-ftalowe. One również zapewniają niezły efekt estetyczny, są trwałe i mają dobrą przyczepność. Ich minusem jest jednak długo utrzymujący się nieprzyjemny zapach. Przed położeniem farby olejno-ftalowej należy zagruntować malowaną płytę OSB specjalnie przeznaczonym w tym celu preparatem.
Oczywistym elementem wyboru odpowiedniej farby jest jej przeznaczenie. W tym przypadku chodzi o to, czy dana farba spełni swoje zadania na zewnątrz czy też wewnątrz budynku. Dlatego kupując farbę do malowania płyt OSB, trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące miejsca jej zastosowania i wybrać jak najlepszą farbę do drewna na zewnątrz lub wewnątrz.
Zanim jednak przystąpimy do pokrycia płyty OSB gruntem lub farbą, musimy prawidłowo przygotować powierzchnię do malowania.
Płyty OSB to produkty drewnopochodne i dlatego przed malowaniem wymagają tzw. aklimatyzacji. Polega ona po prostu na pozostawieniu płyt w miejscu malowania na minimum 48 godzin. Ważne jest też, aby pamiętać o prawidłowym ich przechowywaniu. Płyty powinny być ułożone w poziomie i poprzekładane drewnianymi podkładkami w sposób uniemożliwiający kontakt ze ścianami i podłogą. Trzeba też pamiętać, aby chronić płyty przed wilgocią.

Przygotowanie powierzchni

Zanim zaczniemy nakładać farbę, musimy upewnić się, czy nasza płyta jest sucha i czysta oraz odpowiednio odtłuszczona. Dobrze jest też dokonać lekkiego przeszlifowania powierzchni, używając w tym celu papieru ściernego albo szlifierki.
Przeszlifowanie ma na celu pozbycie się wystających włókien i drzazg, które po prostu utrudniają malowanie i stwarzają ryzyko skaleczenia. Jeżeli na powierzchni szlifowanej płyty występują widoczne ubytki, trzeba uzupełnić je specjalną masą szpachlową do drewna i ponownie przeszlifować. Kurz i inne zanieczyszczenia usuwamy z płyty za pomocą lekko wilgotnej (nigdy nie mokrej) ściereczki.
Płyta OSB jest powierzchnią bardzo chłonną, więc zanim zaczniemy nakładać farbę, musimy wcześniej ją zagruntować. W tym celu możemy zastosować żywicę polimerową albo specjalny preparat gruntujący do drewna. Zagruntowanie płyty zapobiegnie późniejszemu pęcznieniu powierzchni oraz ograniczy zużycie farby i przyczyni się do skrócenia czasu potrzebnego na pomalowanie płyty. Gruntując płytę OSB, należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta związanych z czasem schnięcia preparatu oraz warunków, w jakich należy go stosować.

Ile warstw farby?

Fachowcy zajmujący się tematem zalecają nakładanie dwóch warstw farby po wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni. Pierwsza z nich powinna być cieńsza, druga zaś – grubsza. W przypadku malowania kolorem jasnym można wcześniej jako warstwę podkładową zastosować farbę białą, specjalnie przeznaczoną do gruntowania. Każdą kolejną warstwę nakładamy po dokładnym wyschnięciu poprzedniej, używając w tym celu pędzla z miękkim, równym włosiem lub wałka malarskiego. Oczywiście, ile warstw farby położymy, zależy od rodzaju środka i zaleceń jego producenta.
Pomalowana ostatecznie płyta OSB nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci wierzchniej warstwy lakieru albo wosku. Farby olejno-ftalowe oraz chemoutwardzalne tworzą na powierzchni bardzo trwałą i łatwo zmywalną powłokę. W związku z tym w przypadku zabrudzenia płyty wystarczy po prostu wytrzeć to miejsce lekko wilgotną ściereczką.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.