Data modyfikacji:

Jaka farba do drewna na zewnątrz?

Farba do drewna na zewnątrz musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. W ten sposób skutecznie będzie chronić materiał przed działaniem negatywnych warunków atmosferycznych oraz pleśni, grzybów czy owadów. Niestety, ale surowe drewno znacznie szybciej rozkłada się, co ma związek z gorszymi walorami estetycznymi oraz wytrzymałością. Dobrze dopasowana farba do drewna na zewnątrz pozwolić zwiększyć trwałość materiału. Poniżej możesz przeczytać poradnik dotyczący tego, jaką farbę do drewna w ogrodzie wybrać, aby przez długi czas wyglądało jak nowe.

farba do drewna

Farba do drewna na zewnątrz – dlaczego warto zabezpieczać drewno w ogrodzie?

Drewno w ogrodzie od wielu lat jest niezwykle popularne. Jest to materiał, z którego możemy zaprojektować altankę, taras, meble ogrodowe, domek narzędziowy, a nawet elewację.

Ten naturalny surowiec doskonale komponuje się z zielenią. Jego niezwykle cenną zaletą jest to, że nie wywołuje żadnych alergii. Dodatkowo jest ciepły w dotyku i bardzo łatwy w obróbce, a także w montażu niż metal czy beton.

Drewno w ogrodzie, w zależności od gatunku, wolniej lub szybciej rozkłada się, czyli ulega biodegradacji. Farby do drewna na zewnątrz tworzą skuteczną ochronną powłokę, dzięki czemu materiał jest znacznie trwalszy. Najłatwiej można to zauważyć na przestrzeni kilku lat, ponieważ nawet z biegiem czasu i tak zachowuje swoje właściwości mechaniczne i fizyczne.

Farba do drewna na zewnątrz (zwłaszcza w połączeniu z dobrym impregnatem do drewna na zewnątrz) jest skutecznym i szybkim sposobem na idealne zabezpieczenie materiału głównie przed czynnikami, które mają istotny wpływ na jego rozkład. Czynniki przyspieszające rozkład drewna w ogrodzie możemy podzielić na:

  • biotyczne – czyli wszystkie te, do których należą żywe organizmy, takie jak owady, porosty, grzyby i glony,
  •  abiotyczne – czyli wszelkie warunki atmosferyczne, takie jak zmiany temperatury, opady deszczu i śniegu, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne oraz wiatr, który przenosi drobinki kurzu i piasku.

Jaka dobra farba do drewna na zewnątrz?

Farba do drewna na zewnątrz powinna umożliwić stworzenie powłoki o charakterze hydrofobującym. Hydrofobizacja to nic innego jak nadanie powierzchniom materiałów hydrofilowych właściwości, których zadaniem jest odpychanie wody. Pozwoli to skutecznie zabezpieczyć materiał przed wnikaniem wody w głąb, co powoduje niszczenie struktury.

Z racji tego, że drewno jest materiałem elastycznym, to również taka powinna być warstwa stosowanego preparatu. W przeciwnym wypadku może dojść do powstawania pęcherzy oraz wybrzuszeń, a sama farba do drewna na zewnątrz będzie się łuszczyć.

Paroprzepuszczalna powłoka intensywnie współpracuje z drewnem, w którym przez cały okres jego żywotności, zawartość wilgoci ulega wielu zmianom. Bardzo dobrym pomysłem okazuje się farba do drewna na zewnątrz na bazie wosków i olejków.

Warto zapamiętać, że drewno w ogrodzie, które posiada zbyt wysoką wilgotność, będzie szybko ulegać wypaczaniu i gniciu. Doprowadzi to do rozwoju grzybów i pleśni. Natomiast zbyt niska wartość będzie powodować wysychanie oraz pękanie materiału.

Na co zwrócić uwagę, wybierając farby do drewna na zewnątrz?

Drewno w ogrodzie zawsze wystawione jest na działanie różnych warunków pogodowych, w zależności od pory roku. Dlatego też farba do drewna na zewnątrz musi sprostać wielu wymaganiom. Przede wszystkim położona powłoka musi być jak najbardziej odporna na działanie wysokich oraz niskich temperatur powietrza. Trzeba wspomnieć również o tym, że nie tylko sama trwałość ma największe znaczenie. Drewno w ogrodzie powinno także komponować się z pozostałymi elementami otoczenia. Dlatego też bardzo ważny będzie efekt dekoracyjny, który uzyskamy po malowaniu.

Na szczęście w obecnych czasach producenci oferują różnego rodzaju preparaty, dzięki czemu z łatwością można podkreślić naturalny wygląd materiału lub nadać mu odpowiednią barwę, bez widocznych rysunków słojów. Żeby kolor powłoki nie blaknął pod wpływem słońca i był trwały przez wiele lat, farba do drewna na zewnątrz musi mieć właściwości ochronne przed promieniowaniem UV. Dodatkowo warto, aby posiadała cechy odporności na zanieczyszczenia i czynniki chemiczne.

Cena farby do drewna na zewnątrz to inwestycja w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Największy wpływ na cenę mają przede wszystkim jej właściwości. Wybierając konkretny produkt, należy zwrócić uwagę na jej wydajność, sposób nakładania oraz wymaganą liczbę nanoszonych warstw.

Jakie są rodzaje farb do drewna na zewnątrz?

Trwałość drewna znajdującego się na zewnątrz możemy skutecznie zwiększyć poprzez pokrywaniem powłokami ochronnymi oraz poprzez nasycenie suchego drewna specjalnymi impregnatami. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się takie rodzaje farb jak:

  • alkidowa – tego typu farba do drewna w ogrodzie charakteryzuje się wysoką trwałością, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się do zabezpieczania intensywnie użytkowanych powierzchni. Ochronna warstwa pozwoli skutecznie zabezpieczyć drewno przed wilgocią, a także umożliwia jej mycie na mokro. Alkidowa farba do drewna na zewnątrz podlega całkowitemu wyschnięciu już w ciągu 12 godzin. Dodatkowo posiada specyficzny zapach, który będzie utrzymywał się nawet przez kilka tygodni, a wykończeniowa powłoka połyskuje i nie ma żadnych widocznych rysunków słojów; 
  • akrylowa – ten produkt przeznaczony jest głównie do malowania dekoracyjnych elementów. Pozwala stworzyć matową, półmatowa albo satynową powłokę o średniej trwałości. Dodatkowo daje możliwość uwidocznienia rysunków słojów, a jej czas schnięcia wynosi około 6 godzin; 
  • kredowa – taka farba do drewna na zewnątrz jest najmniej trwała z tych trzech, dlatego też stosuje się ją wyłącznie na elementy, które nie będą użytkowane. Schnie najszybciej, bo już w przeciągu pierwszych 30 minut, a dodatkowo tworzy specjalną hipoalergiczną powłokę o matowym wykończeniu.

Decydując się na konkretną farbę do drewna na zewnątrz, możemy wybierać spośród naturalnych, białych czy kolorowych. Warto wziąć pod uwagę również olejną, ale dużo zależy od tego, do jakich elementów będziemy jej używać. O pomoc w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania zawsze można doradzić się pracownika sklepu oferującego farby do drewna na zewnątrz.

Autor: Dominik Jankowski