Data modyfikacji:

Jaką maseczkę oczyszczającą pory wybrać?

Masz zatkane pory, z którymi nie radzą sobie stosowane na co dzień kosmetyki? W takim razie już czas zainwestować w formułę do zadań specjalnych, która usunie z nich nagromadzone sebum i nadmiar zrogowaciałego naskórka. Maseczka oczyszczająca pory, bo to o niej oczywiście mowa, to produkt, który już po pierwszym użyciu może zapewnić efekty widoczne gołym okiem. Zobacz, jaki kosmetyk będzie najlepszym wyborem!
maseczka oczyszczjąca

Czym tak właściwie są pory?

Zanim przejdziemy do porad podpowiadających, jaka maseczka oczyszczająca pory będzie najlepszym wyborem, warto najpierw poznać twojego wroga, czyli pory. To ujścia gruczołów łojowych, które, jak się okazuje – są nieodłącznym i całkowicie naturalnym elementem skóry. Te malutkie dziurki na twarzy są niezbędne do odprowadzania łoju.

Choć nie jesteś w stanie się ich pozbyć, to warto zadbać o to, aby zawsze były dogłębnie oczyszczone. Dlaczego? Nagromadzone w ujściach mieszków włosowych zanieczyszczenia, w tym przede wszystkim sebum i zrogowaciały naskórek, powodują widoczne rozszerzenie porów, co skutkuje pojawieniem się na twarzy widocznych małych dziurek.

Co więcej, zatkane pory mogą przerodzić się w bolesne pryszcze, a te z kolei mogą pozostawić na skórze przebarwienia i blizny. Właśnie dlatego tak ważne jest zainwestowanie w dobrą i skuteczną maseczkę oczyszczającą pory. Podpowiadamy, jakie będą najlepsze maseczki do twarzy.

Jaka będzie najlepsza maska głęboko oczyszczająca pory?

Jak zamknąć pory? Jednym ze sposobów jest stosowanie dedykowanych kosmetyków. Wybierając maseczkę oczyszczającą pory, zwróć przede wszystkim uwagę na rodzaj skóry, któremu jest dedykowana. Ta wrażliwa potrzebuje łagodniejszych składników aktywnych niż na przykład tłusta. Niewłaściwe dopasowanie kosmetyku do typu cery może sprawić, że albo nie zobaczysz efektów, albo podrażnisz skórę.

Równie ważna jest postać maski oczyszczającej. Do wyboru masz kosmetyki o konsystencji żelu, pasty, kremu, w wersji peel-off, w proszku, a nawet w płacie. Te ostatnie są najmniej ekonomiczne, dlatego jeśli nie dysponujesz zbyt dużym budżetem, to warto używać ich wyłącznie raz na jakiś czas.

Najważniejszy jest jednak skład. Aby wybrana maseczka oczyszczająca pory mogła przynieść widoczne efekty, konieczne jest zastosowanie odpowiednich substancji aktywnych. Które z nich radzą sobie najlepiej z usuwaniem zanieczyszczeń z ujść gruczołów łojowych?

Numerem jeden jest kwas salicylowy, który ściąga rozszerzone pory, jednocześnie je oczyszczając. To również ten składnik chroni przed powstawaniem wągrów i pryszczy, delikatnie złuszcza naskórek i przyspiesza gojenie stanów zapalnych.

Podobnie działa aktywny węgiel, który dogłębnie oczyszcza pory. Sekretem jego działania są właściwości absorpcyjne. Dzięki nim składnik aktywny pochłania wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia – od nadmiaru sebum, przez zrogowaciały naskórek, aż po drobinki kurzu.

Jeśli chcesz walczyć z zaskórnikami, jednocześnie oczyszczając dogłębnie pory, to szukaj maseczek do twarzy zawierających także niacynamid, cynk, retinol lub kwasy AHA i BHA.

Maseczka peel-off – skuteczny sposób na oczyszczenie porów

Jeśli szukasz kosmetyku do zadań specjalnych, to świetnym wyborem będzie maseczka peel-off, która jest dostępna w wersji na nos lub na całą twarz. Po aplikacji na skórę formuła zastyga, dogłębnie oczyszczając pory i usuwając z nich zanieczyszczenia. Choć jej zdjęcie może odrobinę boleć, to gwarantujemy, że efekt jej działania jest tego wart.

Domowa maseczka oczyszczająca pory – zobacz, jaką ją zrobić

Jeśli nie chcesz kupować gotowych kosmetyków, to znakomitym pomysłem będzie samodzielnie przygotowana domowa maseczka oczyszczająca pory. Poniżej znajdziesz kilka przepisów na formuły, które usuną z ujść mieszków włosowych wszelkie zanieczyszczenia.

Pierwszym pomysłem na domową maseczkę oczyszczającą pory jest wykorzystanie… białka kurzego! Wystarczy je ubić, a następnie równomiernie rozprowadzić na twarzy, omijając okolice oczu i ust. Gdy białko zaschnie, zmyj je letnią wodę. Pamiętaj jednak, że taka domowa maseczka nie sprawdzi się w przypadku suchej i podrażnionej skóry.

Możesz również przygotować maseczkę z jabłka. W tym celu zetrzyj jedno duże jabłko (najlepiej, aby było kwaśne) i wymieszaj dokładnie z łyżeczką twarożku i oliwy z oliwek. Miksturę aplikuj na twarz i pozostaw na około 10 minut, a następnie dokładnie zmyj. Ta maseczka nie jest polecana osobom z cerą wrażliwą i podrażnioną.

Domową maseczkę oczyszczającą pory możesz przygotować także z mąki owsianej. Jeśli nie masz jej akurat pod ręką, to równie świetnie sprawdzą się zmielone płatki owsiane. Wymieszaj je z żółtkiem i odrobiną miodu, rozprowadź na skórze, a po 15 minutach dokładnie zmyj.

Do samodzielnego przygotowania maseczki oczyszczającej możesz wykorzystać również rumianek. Potrzebujesz jego suszu, który należy zalać wrzątkiem i dokładnie wymieszać, aż powstanie papka. Daj miksturze czas na ostygnięcie. Gdy będzie już letnia, aplikuj odrobinę maseczki na wacik kosmetyczny i rozprowadzić na całej twarzy. Zmyj ją po 15 minutach.

Glinka + kwas salicylowy – duet, który rozprawi się z zatkanymi porami

Jednym z najlepszych sposobów na walkę z zapchanymi porami jest metoda SAC, czyli połączenie kwasu salicylowego i zielonej glinki. O właściwościach pierwszego produktu wspominaliśmy już powyżej. Z kolei glinka działa odżywczo, oczyszczająco i wygładzająco. Do tego przyspiesza gojenie stanów zapalnych i chroni przed powstawaniem zaskórników.

Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry i aplikacji kosmetyku z kwasem salicylowym – serum lub toniku. Gdy całkowicie się wchłonie, odczekaj około 30 minut, a następnie nałóż glinkową maseczkę oczyszczającą pory. Po 15 minutach zmyj całość wodą. Uważaj jednak, aby nie dopuścić do zaschnięcia zielonej glinki. Wystarczy spryskiwać ją co chwilę wodą lub hydrolatem.

Autorka: Katarzyna Wendzonka