Data modyfikacji:

Jaka maska do włosów wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate są trudne w pielęgnacji i łatwo doprowadzić je do nieestetycznego wyglądu. Nie oznacza to jednak, że nie ma dla nich ratunku! Dzięki odpowiednim kosmetykom oraz zachowaniu równowagi PEH każde włosy mogą być zdrowe i piękne.
maska do włosów wysokoporowatych

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jaka będzie najlepsza maska do włosów? Dobierając maski do włosów wysokoporowatych, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oceniania porowatości włosów przebiega zwykle na podstawie krótkiego testu. Obejmuje on pytania takie jak:
  • Czy włosy się puszą?
  • Jak długo schną?
  • Czy w dotyku są miękkie, czy szorstkie?
  • Jak wyglądają po dokładnym rozczesaniu?
  • Czy są przyklapnięte?
  • Czy bardzo się plączą?
  • Czy były rozjaśniane i modelowane na ciepło?
  • Czy reagują na zmiany pogody?
  • Jak często trzeba je podcinać?
Świadoma pielęgnacja wymaga przede wszystkim wiedzy na temat własnych włosów. Dopiero w następnej kolejności można dobierać odpowiednie maski, odżywki i szampony.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Przed rozpoczęciem świadomej pielęgnacji włosów, warto upewnić się, jaki typ włosów posiadamy. Włosy wysokoporowate charakteryzują się poszarpaną strukturą. Łuska jest mocno rozchylona, przez co włosy łatwo się plączą. Włosy kręcone i rozjaśniane mają zwykle taką strukturę, lecz nie tylko. Wysokoporowate włosy mogą wynikać ze zniszczeń spowodowanych modelowaniem na ciepło, nieodpowiednią pielęgnacją lub predyspozycjami.
Takie włosy łatwo przyjmują kosmetyki i substancje z otoczenia. Negatywnie na nie może wpływać zanieczyszczone powietrze oraz złe warunki pogodowe. Ze względu na rozchylone łuski, substancje odżywcze znajdujące się w kosmetykach nie są odpowiednio wchłaniane.

Włosy wysokoporowate przede wszystkim są spuszone, łamliwe i sztywne. Chłoną wodę, lecz szybko schną. W dotyku są suche i szorstkie.

Etapy poprawnej pielęgnacji włosów wysokoporowatych

Jeśli została już określona porowatość włosów, można przystąpić do efektywnej, świadomej pielęgnacji. Pierwszym krokiem, z którego nie warto rezygnować, to świeże przycięcie końcówek. Jeśli są zniszczone, żaden kosmetyk tego nie zmieni.

Jednym z rzadziej wspominanych etapów pielęgnacji jest peeling skóry głowy. Warto wykonywać go raz w tygodniu, najlepiej preparatem enzymatycznym. Pozwala on na zachowanie skóry głowy w dobrej kondycji, co bezpośrednio przełoży się na jakość włosów.

Raz w tygodniu należy także dokładnie oczyścić włosy i skórę głowy. Niezbędny jest do tego silny szampon. W przypadku włosów zniszczonych można stosować go nawet raz na dziesięć dni. Podczas mycia należy delikatnie, lecz skutecznie wymasować skórę głowy oraz łagodnie przenieść pianę na długość włosów.
Podczas codziennego mycia lepiej wybierać delikatne szampony i oczyszczać nimi jedynie skórę głowy. Dobrze jest zrezygnować z produktów zawierających SLS i SLES, a także silikony. Dla poprawy kondycji włosów warto także spieniać szampon przed nałożeniem i spłukiwać go letnią lub chłodną wodą.

Odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych to jednak nie tylko oczyszczanie. To przede wszystkim odżywianie i zabezpieczanie. Po każdym myciu konieczne jest nałożenie odpowiedniej odżywki. Najlepsza maska do włosów wysokoporowatych powinna pomagać utrzymać równowagę PEH. Należy unikać preparatów zawierających silikon i alkohol. Maski dla włosów wysokoporowatych o bogatym składzie powinny być używane co trzecie mycie lub częściej, w zależności od predyspozycji. Zwykle jednak dwa razy w tygodniu wystarczy, podczas gdy w pozostałe dni stosowane są odżywki i balsamy. Maska dla włosów wysokoporowatych powinna być nałożona na wilgotne włosy po umyciu i pozostawiona na około trzydzieści minut. Warto owinąć włosy ręcznikiem lub starą koszulką, aby utrzymały ciepło.

Ostatnim etapem pielęgnacji jest serum lub olejek zabezpieczający końcówki. Jest on kluczowy zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych. Pozwala on dłużej zachować końcówki włosów w dobrym stanie i chroni je przed zwiększoną łamliwością. Preparaty tego rodzaju także powinny być bez dodatku alkoholu, który dodatkowo wysusza włosy.

Równowaga PEH – na czym polega?

Zachowanie równowagi PEH jest podstawą w świadomej pielęgnacji włosów. Polega ona na stosowaniu produktów zawierających proteiny, emolienty oraz humektanty w proporcji dopasowanej do indywidualnych potrzeb włosów. Niedobór protein skutkuje włosami bez objętości, natomiast nadmiar może objawiać się puszeniem i plątaniem. Humektanty równoważą proteiny, lecz nie oznacza to, że powinny być używane w równych proporcjach. Maska nawilżająca do włosów wysokoporowatych bazuje zazwyczaj na emolientach. Nadaje włosom gładkość i miękkość, co jest szczególnie pożądane w przypadku posiadania włosów wysokoporowatych. Jednak ich nadmiar może skutkować włosami bez objętości, przyklapniętymi i w strączkach. Emolienty pozwalają także zachować składniki odżywcze we włosach, a jest to jeden z najtrudniejszych etapów pielęgnacji włosów wysokoporowatych.

3 najlepsze maski dla włosów wysokoporowatych

Dobierając produkty do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, można skorzystać z szerokiego wyboru produktów dostępnych na rynku. Anwen maska do włosów wysokoporowatych spełni oczekiwania wielu włosomaniaczek. Może być stosowana na noc, przed myciem, ale świetnie sprawdzi się także jako klasyczna maska nakładana na kilkanaście minut po oczyszczeniu szamponem.
Onlybio maska do włosów wysokoporowatych posiada w swoim składzie oleje dopasowane do potrzeb włosów zniszczonych, dzięki czemu staną się one odżywione, gładki i lśniące.
Uniwersalna, mocno odżywcza maska do włosów wysokoporowatych zawierająca naturalne oleje pozwala na wzmocnienie i uelastycznienie włosów. Powinna być stosowana jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji odżywkami. Jej skład pomaga zachować równowagę PEH.
Autorka: Ewa Malinowska