Data publikacji:

Materac do łóżeczka 120 x 60 cm - jaki wybrać?

Wybór materaca do łóżeczka to ważna decyzja, która wpłynie nie tylko na jakość snu twojego dziecka, ale również jego zdrowie. Fizjoterapeuci mają dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci dokonać słusznej decyzji i zakupić materac idealny. W poniższym artykule zebraliśmy dla ciebie garść porad od profesjonalistów specjalizujących się w fizjoterapii dziecięcej.
łóżeczko

Materac do łóżeczka dla noworodka i niemowlaka

Chcesz kupić dobry materac do łóżeczka 120 x 60 cm? Jaki wybrać, aby mieć pewność, że twoja pociecha będzie miała zapewniony komfortowy i zdrowy sen? Po pierwsze, musisz wiedzieć, że podłoże, na jakim śpi maluch, ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju motorycznego dziecka już od pierwszych dni jego życia. Z tego względu wybranie odpowiedniego materaca jest inwestycją w jego przyszłość i tempo, w którym będzie zdobywać kolejne etapy rozwoju fizycznego.

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że małe dzieci powinny mieć możliwie najbardziej „miękko”. Nic dziwnego - otulające tkaniny i miękkie podłoża kojarzą nam się z przyjemnością, relaksem, wygodą. Jednak dla noworodka i niemowlaka miękki materac nie tylko jest podłożem uniemożliwiającym poruszanie się, ale wręcz niebezpiecznym.

Mały bobas zapadający się w materac nie jest w stanie się nauczyć przekręcania na boki. A jeśli już mu się to uda, to miękkie, otulające podłoże może utrudniać jego oddychanie, gdy nie będzie umiał powrócić do pozycji na plecach. Dodatkowo, miękkie materace mogą „rozleniwiać” dzieci i zniechęcać je do odkrywania świata na własną rękę. Z tego też względu fizjoterapeuci zachęcają jak najczęstsze kładzenie maluchów na macie lub dywanie wprost na podłodze - już od pierwszych dni życia!

Przeczytaj także: Materac dla niemowlaka – ranking najlepszych modeli

Jakie materace 120 x 60 cm są najlepsze dla małych dzieci?

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Zdaniem fizjoterapeutów, najlepszym materacem dla noworodków są materacyki możliwie twarde, gwarantujące stabilność. Tego typu materacyki znajdują się najczęściej w łóżeczkach-kołyskach polecanych na pierwsze miesiące życia. Jednym z najpopularniejszych jest Chicco Next2Me.

Niemowlęta, które potrafią się już swobodnie przekręcać na plecy i z powrotem, mogą zostać przeniesione do łóżeczka z materacykiem 120 x 60 cm o zwiększonej miękkości. Wybierając materac dla dziecka, kierujmy się renomą danej marki i tym, czy produkt posiada stosowne certyfikaty.

Flagowym przykładem dobrej jakości materacyka dziecięcego 120 x 60 cm jest Hilding Dobranocka. Wykonany jest on z przewiewnej i elastycznej pianki Flexifoam. Nie oznacza to, że każdy materac dziecięcy musi zawierać akurat tę piankę, ale z pewnością należy zwrócić uwagę na to, czy jest to wkład oddychający, zapewniający optymalną cyrkulację powietrza.

Materac dziecięcy powinien mieć ściągany pokrowiec, dzięki czemu zadbanie o higienę będzie łatwe. Uwaga - nie wszystkie materacyki umożliwiają pranie pokrowców w 60 stopniach Celsjusza, a tylko taka temperatura polecana jest w przypadku alergii.

Dla małych alergików dobrym wyborem są materace wykonane z naturalnych materiałów, takich jak pianka kokosowa pozyskiwana z drzewa kauczukowego i mata kokosowa. Przykładem takiego materaca jest Fiki Miki Prestige. Należy mieć na względzie, że mata kokosowa nadaje materacom dodatkowej twardości - dlatego tego typu podłoża dorosłym mogą wydawać się mało elastyczne.

Reasumując, dobrej jakości materacyk dziecięcy powinien:

  • dobrze podpierać kręgosłup na całej długości ciała dziecka,
  • być wykonany z wysokiej jakości piany: lateksowej, wysokoelastycznej lub termoelastycznej,
  • nie być nadmiernie miękki,
  • posiadać ściągany pokrowiec z możliwością prania w 60 stopniach Celsjusza,
  • posiadać certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo użytych tkanin i materiałów, jak OEKO Standard.

Dobrym sposobem na przedłużenie żywotności materaca jest zakupienie wraz z nim specjalnej maty nieprzemakalnej, która będzie chroniła go przed zalaniem płynami i innymi zabrudzeniami. Tego typu maty są niedrogie, a znacznie ułatwiają zachowanie higieny i komfortu naszego malucha.

Materac do łóżeczka 120 x 60 cm - czego nie kupować?

Fizjoterapeuci są zgodni: nie warto inwestować w materacyki wykonane ze zwykłej pianki poliuretanowej bez żadnych właściwości i certyfikatów. Tego typu materiał odkształca się bardzo szybko pod ciężarem pociechy i może prowadzić do powstawania wad postawy, ponieważ nie daje optymalnego podparcia na całej długości kręgosłupa.

Małe dzieci do wieku dojrzewania nie powinny również spać na podłożach, w których znajdują się sprężyny. Nawet najlepszej jakości materace sprężynowe czy hybrydowe charakteryzują się specyficznym rodzajem sprężystości i w przypadku bardzo lekkich osób - jak dzieci właśnie - nie osiągną tak dobrych parametrów elastyczności punktowej jak materace pianowe.

Bezwzględnie należy odrzucić wszystkie materacyki używane, a także niemarkowe blaty pianowe nieznanego pochodzenia. Ich niewielka cena może kusić, jednak warto mieć świadomość, że do produkcji niskiej jakości pian poliuretanowych używane są różne związki chemiczne, w tym kleje, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą. Co więcej, mogą wydzielać nieprzyjemny zapach będący objawem emitowania szkodliwych substancji do powietrza.

Materac do łóżeczka 120 x 60 cm - kupić osobno czy z łóżeczkiem?

Niektóre łóżeczka dostępne na rynku, takie jak np. Room Aniołek, sprzedawane są razem z materacykiem. Co o takim rozwiązaniu uważają specjaliści?

Jeśli łóżeczko jest dobrej jakości i materacyk spełnia wyżej wymienione wymagania - nie ma powodu, aby takiego produktu nie kupować. Należy jednak zwrócić uwagę, czy wymiary materacyka są standardowe - czyli np. mają faktycznie 120 x 60 cm, czy na przykład 5 centymetrów mniej. W takim wypadku może to utrudnić nam dobranie drugiego materacyka w przyszłości, gdy z jakiejś przyczyny ten ulegnie zniszczeniu.

Autorka: Katarzyna Pasecka