Data publikacji:

Jak wybrać mikrofon do 200 zł?

Mikrofony znajdują szerokie zastosowanie, korzystają z nich streamerzy, producenci materiałów audio i wideo, gracze, wielbiciele karaoke oraz osoby często prowadzące rozmowy w sieci. Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest niesamowicie duża, ale już mikrofon do 200 zł powinien w zadowalający sposób spełnić większość naszych oczekiwań wobec tego rodzaju sprzętu. Tłumaczymy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

mikrofon

Dla kogo mikrofon do 200 zł?

Dobrych mikrofonów do 200 zł poszukują obecnie nie tylko profesjonalni muzycy oraz dziennikarze, ale także coraz częściej przeciętni użytkownicy komputerów. Popularyzacja serwisów takich, jak YouTube, Twitch, TikTok czy Mixer sprawiła, że wiele osób chce spróbować swoich sił w produkcji videoblogów, programów edukacyjnych i rozrywkowych, krótkich klipów oraz teledysków lub podcastów.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się coraz bardziej programy do telekonferencji, które wykorzystywane są w zdanej pracy oraz nauce na odległość. Potrzeby te powiększyły w ostatnim czasie ofertę dostępnych ma rynku mikrofonów i przyczyniły się do obniżki ich cen. Dzięki temu dobry mikrofon znajdziemy obecnie już w cenie do 200 złotych. Wykorzystywane są jako mikrofon do smartfona czy komputera.

Podział mikrofonów ze względu na konstrukcję i technologię rejestracji dźwięku

Mikrofony możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie wynikające z ich konstrukcji oraz technologii nagrywania dźwięku.

Mikrofony dynamiczne

To stosunkowo tanie urządzenia o bardzo niewielkich rozmiarach oraz nieskomplikowanej konstrukcji. Zazwyczaj przypinane są do ubrania użytkownika za pomocą klopsu lub zatrzasku.

Ze względu na budowę oferują znacznie niższą jakość dźwięku oraz zasięg. Ich wymiary sprawiają jednak, że takie mikrofony do 200 zł świetnie sprawdzają się poza domem, np. podczas nagrywania videobloga podróżniczego.

Mikrofony dynamiczne są również montowane w bezprzewodowych zestawach słuchawkowych oraz headsetach. Tego typu urządzenia nadają się również świetnie do codziennych rozmów, które nie wymagają najlepszej jakości dźwięku, co docenią między innymi gracze oraz osoby pracujące zdalnie. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki mikrofon do komputera wybrać, warto postawić na ten model.

Mikrofony pojemnościowe

Ich wygląd przywodzi na myśl klasyczne wyobrażenia, jakie większość z nas ma o mikrofonach. To w tej klasie urządzeń znajdziemy również sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, dziennikarzy oraz muzyków.

Mikrofony pojemnościowe do 200 zł posiadają zazwyczaj znacznie lepsze parametry techniczne niż mikrofony dynamiczne. Nie tylko odznaczają się większą czułością, ale także pasmami przenoszenia i jakością rejestrowanego dźwięku.

Ze względu na większe rozmiary prawie wszystkie dostępne modele pojemnościowe do poprawnego działania wymagają jakiegoś rodzaju statywu lub ruchomego wysięgnika przypinanego np. do biurka, który wymaga zwolnienia większej ilości miejsca niż w przypadku prostego mikrofonu dynamicznego. Profesjonalne urządzenia, wykorzystywane np. do wywiadów w plenerze, posiadają także ładowalne baterie wewnętrzne.

Wśród dobrych mikrofonów do 200 zł znajdziemy całkiem spory wybór urządzeń, które często wyposażone są w dodatki, takie jak minimalizujące szumy i zakłócenia pop filtry wykonane z materiału, co okaże się przydatne, zwłaszcza gdy zależy nam na czystości długich nagrań głosu.

Jaki dobry mikrofon do 200 zł?

Łączność w mikrofonach do 200 zł

Sposób, w jaki mikrofony do 200 zł łączą się z komputerem lub innym sprzętem nagrywającym. W tej cenie znajdziemy głównie urządzenia podłączane za pomocą portów USB i gniazd Jack (3,5 mm lub 6,3 mm) lub za pośrednictwem Bluetooth. Czasami natrafimy również na modele korzystające z profesjonalnego złącza XLR, zapewniającego znacznie lepszą jakość sygnału.

Jaka czułość w mikrofonie do 200 zł?

To zmienna, która wyrażana jest w decybelach (dB), im wartość ta jest niższa, tym z bardziej czułym mikrofonem mamy do czynienia, co pozwala mu zarejestrować więcej dźwięków z otoczenia.

Urządzeń o dużej czułości używa się w studiach nagraniowych, które zostały odpowiednio odizolowane od czynników zewnętrznych. Sprzęt tego typu nie nadaje się więc do zwykłych rozmów lub zabawy z grami online.

Kierunkowość

Określa, z ilu kierunków mikrofon może odbierać i rejestrować dźwięki. Wyróżniamy urządzenia jednokierunkowe (jedno źródło dźwięku), dwukierunkowe oraz dookolne, które odbierają dźwięki z każdej strony urządzenia.

Ergonomia i jakość budowy

Zawsze zwracajmy uwagę na to, jak łatwo da się zmienić pozycję mikrofonów na statywie lub wysięgniku. Ważna może okazać się też maksymalna długość kabli oraz jakość materiałów, z jakich wykonano urządzenie.