Najlepsza miska dla psa, czyli jaka? Sprawdź, jakie są rodzaje misek dla psów, jaka woda dla psa do picia jest najlepsza i dla których psów miski na stojaku sprawdzą się najlepiej. Dowiedz się, jaka miska dla mopsa jest najlepsza i dlaczego psy z oklapniętymi uszami powinny pić wodę z wąskiej, ale głębokiej miski.
Stojak na miski dla psów to bardzo stylowy dodatek do wnętrza kuchni. Miski na takim stojaku prezentują się schludnie i zawsze są na tym samym miejscu, co wprowadza ład i porządek. Niestety, nie są dla każdego psa.
Kiedyś uważano, że podawaniu psu pokarmu i wody na podwyższeniu zapobiega wystąpieniu skrętu żołądka. Obecnie część lekarzy weterynarii uważa, że jedzenie i picie na podwyższeniu przez psy ras dużych i olbrzymich może wręcz sprzyjać wystąpieniu schorzenia. Dlatego miski na stojaku dla dużego psa raczej się nie sprawdzą.
Pobieranie karmy i wody z misek na podwyższeniu to jedynie jeden z elementów, który może sprzyjać skrętowi żołądka. Wiadomo, że schorzenie może być wywołane przez kilka czynników:
Miski dla psów na stojaku znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku psów chorych, które mają trudności z poruszaniem się, i dla których schylanie się do poziomu podłogi jest uciążliwe lub wręcz niemożliwe.
Podkładki pod miski dla psa to doskonałe rozwiązanie dla domu, w którym są drewniane panele lub inna niewodoodporna posadzka. Taka mata dobrze chroni przed ubrudzeniem i namoczeniem parkietu czy dywanów. Szczególnie dobrze sprawdzi się, jeśli masz w domu szczenię, które wciąż jeszcze wchodzi do miski lub bawi się jedzeniem.
Buldożki należą do tzw. grupy ras brachycefalicznych. Wspólną cechą wszystkich ras tego typu jest cofnięty, spłaszczony pysk. Aby ułatwić mu pobieranie wody i pokarmu, warto wybrać szerokie i płytkie miski dla buldoga. Tego typu miski sprawdzą się też dla mopsów i shih tzu.
Cocker spaniele mają długie, zwisające uszy, które mogą zostać zamoczone podczas pobierania wody z szerokiej miski. Dlatego dobre miski dla spaniela to te głębokie, ale wąskie. Takie miski sprawdzą się też najlepiej dla wszystkich innych czworonogów, które mają długie, opadające na policzki uszy.
Powinna być szersza od psiego pyska i na tyle głęboka, by zmieściło się tam około 0,7-1,5 l wody. Oczywiście lepiej kupić mniejszą miskę i dolewać do niej wodę kilka razy dziennie, w razie potrzeby, by zachować jej jak największą świeżość.
Miska spowalniająca jedzenie dla psa sprawdzi się, jeśli twój pupil na tendencję do skrętu żołądka i je łapczywie. Ten typ naczynia posiada dodatkowe wypustki, między którymi możesz ukryć pokarm. Pies musi się wysilić, by zjeść całą porcję – zajmuje mu to o wiele więcej czasu, niż w przypadku podania posiłku do tradycyjnej miski.
Miski dla psa z imieniem to hit wśród psich opiekunów. Taka miska z grawerem dla psa jest robiona na specjalne zamówienie. Sprawdź ofertę polskich firm, które tworzą grawer na stojakach lub miskach nie tylko dla psów, ale też dla kotów.
Dobra woda dla psa to ta źródlana, nie mineralna. Jest ona bardzo smaczna, ale jej główną wadą jest nieekologiczne, plastikowe opakowanie. Pewnym rozwiązaniem jest kupowanie wody źródlanej w większych baniakach. Wychodzi to taniej i generuje o wiele mniej odpadów w skali roku.
Możesz też dawać psu do picia wodę filtrowaną w specjalnych dzbankach lub butelkach, ale warto to wcześniej omówić z lekarzem weterynarii. Przefiltrowana woda będzie pozbawiona nadmiaru chloru, ale nie bakterii. Dlatego warto ją dodatkowo przegotować i podać pupilowi do picia po ostygnięciu.
Należy regularnie dbać o to, by pies miał w misce świeżą wodę, dlatego trzeba ją codziennie lub kilka razy dziennie zmieniać. Tę, której pies nie wypił, możesz wykorzystać do podlewania roślin na podwórku. Dzięki temu nic się nie zmarnuje.
Psy cierpiące na niewydolność nerek bezwzględnie nie powinny pić wody z kranu, ani wody mineralnej. Ta z kranu może zawierać nie tylko kamień, który odkłada się w układzie moczowym czworonoga, ale także chlor. Chore psy powinny otrzymywać specjalną wodę do picia, którą dostaniesz w przychodniach weterynaryjnych lub dobrych sklepach zoologicznych.