Data publikacji:

Jaka miska dla psa na stojaku? Jak podawać wodę psom?

Najlepsza miska dla psa, czyli jaka? Sprawdź, jakie są rodzaje misek dla psów, jaka woda dla psa do picia jest najlepsza i dla których psów miski na stojaku sprawdzą się najlepiej. Dowiedz się, jaka miska dla mopsa jest najlepsza i dlaczego psy z oklapniętymi uszami powinny pić wodę z wąskiej, ale głębokiej miski.

miska dla psa

Miski dla psa na stojaku

Stojak na miski dla psów to bardzo stylowy dodatek do wnętrza kuchni. Miski na takim stojaku prezentują się schludnie i zawsze są na tym samym miejscu, co wprowadza ład i porządek. Niestety, nie są dla każdego psa.

Kiedyś uważano, że podawaniu psu pokarmu i wody na podwyższeniu zapobiega wystąpieniu skrętu żołądka. Obecnie część lekarzy weterynarii uważa, że jedzenie i picie na podwyższeniu przez psy ras dużych i olbrzymich może wręcz sprzyjać wystąpieniu schorzenia. Dlatego miski na stojaku dla dużego psa raczej się nie sprawdzą.

Pobieranie karmy i wody z misek na podwyższeniu to jedynie jeden z elementów, który może sprzyjać skrętowi żołądka. Wiadomo, że schorzenie może być wywołane przez kilka czynników:

  • wrodzona skłonność do skrętu żołądka;
  • zbyt łapczywe jedzenie pokarmu;
  • rzadkie karmienie (podawanie na raz dużej ilości pokarmu);
  • aktywność zaraz po spożyciu posiłku.

Miski dla psów na stojaku znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku psów chorych, które mają trudności z poruszaniem się, i dla których schylanie się do poziomu podłogi jest uciążliwe lub wręcz niemożliwe.

Mata pod miski dla psa

Podkładki pod miski dla psa to doskonałe rozwiązanie dla domu, w którym są drewniane panele lub inna niewodoodporna posadzka. Taka mata dobrze chroni przed ubrudzeniem i namoczeniem parkietu czy dywanów. Szczególnie dobrze sprawdzi się, jeśli masz w domu szczenię, które wciąż jeszcze wchodzi do miski lub bawi się jedzeniem.

Miska dla buldoga

Buldożki należą do tzw. grupy ras brachycefalicznych. Wspólną cechą wszystkich ras tego typu jest cofnięty, spłaszczony pysk. Aby ułatwić mu pobieranie wody i pokarmu, warto wybrać szerokie i płytkie miski dla buldoga. Tego typu miski sprawdzą się też dla mopsów i shih tzu.

Miska dla spaniela

Cocker spaniele mają długie, zwisające uszy, które mogą zostać zamoczone podczas pobierania wody z szerokiej miski. Dlatego dobre miski dla spaniela to te głębokie, ale wąskie. Takie miski sprawdzą się też najlepiej dla wszystkich innych czworonogów, które mają długie, opadające na policzki uszy.

Miska dla dużego psa

Powinna być szersza od psiego pyska i na tyle głęboka, by zmieściło się tam około 0,7-1,5 l wody. Oczywiście lepiej kupić mniejszą miskę i dolewać do niej wodę kilka razy dziennie, w razie potrzeby, by zachować jej jak największą świeżość.

Miska spowalniająca jedzenie dla psa sprawdzi się, jeśli twój pupil na tendencję do skrętu żołądka i je łapczywie. Ten typ naczynia posiada dodatkowe wypustki, między którymi możesz ukryć pokarm. Pies musi się wysilić, by zjeść całą porcję – zajmuje mu to o wiele więcej czasu, niż w przypadku podania posiłku do tradycyjnej miski.

Personalizowana miska dla psa

Miski dla psa z imieniem to hit wśród psich opiekunów. Taka miska z grawerem dla psa jest robiona na specjalne zamówienie. Sprawdź ofertę polskich firm, które tworzą grawer na stojakach lub miskach nie tylko dla psów, ale też dla kotów.

Rodzaje misek dla psów:

  • Miska metalowa dla psa – lekka, łatwa w czyszczeniu też w zmywarce. Odporna na korozję i uszkodzenia.
  • Miska plastikowa dla psa – lekka, łatwa w czyszczeniu, ale nie zawsze można ją myć w zmywarce. Nieodporna na uszkodzenia. Pies może z łatwością ją zniszczyć, a ostre elementy tworzywa sztucznego mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia.
  • Miska ceramiczna dla psa – cięższa, dostępna w różnych kolorach i wzorach. Łatwa w czyszczeniu, ale niestety nie każdą można myć w zmywarce. 
  • Miska turystyczna dla psa – jest dostępna w formie składanej, silikonowej miski lub butelki dla psa z miską (wbudowaną). Sprawdzi się na dłuższych spacerach.

Jaka woda dla psa do picia jest najlepsza? Z kranu czy butelkowana?

Dobra woda dla psa to ta źródlana, nie mineralna. Jest ona bardzo smaczna, ale jej główną wadą jest nieekologiczne, plastikowe opakowanie. Pewnym rozwiązaniem jest kupowanie wody źródlanej w większych baniakach. Wychodzi to taniej i generuje o wiele mniej odpadów w skali roku.

Możesz też dawać psu do picia wodę filtrowaną w specjalnych dzbankach lub butelkach, ale warto to wcześniej omówić z lekarzem weterynarii. Przefiltrowana woda będzie pozbawiona nadmiaru chloru, ale nie bakterii. Dlatego warto ją dodatkowo przegotować i podać pupilowi do picia po ostygnięciu.

Należy regularnie dbać o to, by pies miał w misce świeżą wodę, dlatego trzeba ją codziennie lub kilka razy dziennie zmieniać. Tę, której pies nie wypił, możesz wykorzystać do podlewania roślin na podwórku. Dzięki temu nic się nie zmarnuje.

Psy cierpiące na niewydolność nerek bezwzględnie nie powinny pić wody z kranu, ani wody mineralnej. Ta z kranu może zawierać nie tylko kamień, który odkłada się w układzie moczowym czworonoga, ale także chlor. Chore psy powinny otrzymywać specjalną wodę do picia, którą dostaniesz w przychodniach weterynaryjnych lub dobrych sklepach zoologicznych.