Data publikacji:

Jaki mocny subwoofer do domu?

Mocny subwoofer do domu to marzenie wielu fanów muzyki, zwłaszcza w bardzo energetycznym i ciężkim wydaniu, a także pasjonatów filmów i gier. W większości przypadków głośniki te sprzedawane są w komplecie zestawów nagłośnieniowych, jednak bardziej wymagający użytkownicy dobierają je nieraz do własnych potrzeb. Podpowiadamy zatem, jak to zrobić.
Sound speaker in living room interior

Subwoofer – co to?

Subwoofery, określane też mianem głośników niskotonowych, odpowiadają wyłącznie za odtwarzanie najniższych słyszalnych częstotliwości dźwięku, w zakresie poniżej ok. 60–80 Hz, które powszechnie identyfikujemy jako głębokie basy. Co ciekawe, ludzkie ucho nie jest na tyle wrażliwe, aby móc zlokalizować dokładny kierunek i źródło tych dźwięków. Sprawia to, że często wydaje nam się, że odbieramy basy całym swoim ciałem. Niskie tony są zresztą w stanie rezonować z wieloma przedmiotami w domu i wprawiać je w odczuwalne drgania. Im mocniejszy i większy jest subwoofer, tym efekt jest mocniejszy, najlepiej doświadczyć go na dużych koncertach albo muzycznych występach w niewielkich salach.
Pierwsze subwoofery pojawiły się w sprzedaży w latach 70. ubiegłego wieku. Wcześniej głośniki niskotonowe były instalowane wraz ze standardowymi w jednej kolumnie. Inżynierowie dźwięku odkryli wówczas, że przenosząc głośnik basowy do osobnej obudowy, mogą znacząco zmniejszyć wymiary standardowych głośników stereo. To pozwoliło konstruktorom zacząć eksperymentować z dźwiękiem wielokanałowym i systemami surround, które szybko upowszechniły się w salach kinowych, by nieco później trafić pod postacią zestawów kina domowego do odbiorców indywidualnych. Pojawienie się subwooferów łączyło się też z popularyzacją „cięższych” gatunków muzyki, które w dużej mierze cenią sobie basy.

Kiedy kupujemy subwoofer?

Osobny subwoofer kupujemy zazwyczaj, gdy samodzielnie budujemy zestaw Hi-Fi albo kino domowego. Najczęściej subwoofery są nieodłączną częścią wielokolumnowych systemów nagłośnieniowych działających w zestawach 2.1, 5.1 lub 7.1, które podłączamy do kina domowego lub komputera. Nieraz sprzedawane są też z telewizyjnymi soundbarami. 
Samodzielny wybór subwoofera z reguły zaleca się bardziej doświadczonym osobom, które potrafią odpowiednio skompletować głośniki i dobrać dla nich wzmacniacz czy amplituner. Zazwyczaj są to miłośnicy dobrego brzmienia, którzy przykładają dużą wagę do wielu parametrów technicznych głośników.

Jak znaleźć najlepszy subwoofer do domu? Na co zwracać uwagę?

Miłośników mocnych basów przy wyborze subwoofera interesować powinna przede wszystkim moc głośnika, która jest wyrażona w watach. Z reguły im jest ona wyższa, tym mocniejszy jest otrzymywany sygnał audio. Moc głośnika łączy się też z jego fizycznymi wymiarami – im są one większe, tym większy można zamontować w nim przetwornik, który odpowiada za generowanie dźwięku.
Zwróćmy uwagę na konstrukcję głośnika. Wyróżniamy tutaj modele otwarte i zamknięte. Te pierwsze są wyposażone w specjalny otwór z pudłem rezonansowym, działającym na podobnej zasadzie jak np. w instrumentach takich jak gitara czy skrzypce. Wzmacnia ono dźwięk opuszczający sprzęt. Z drugiej strony zwiększa ciężar i wielkość głośnika. Najlepsze subwoofery prawie zawsze mają ten dodatek.
Subwoofery zamknięte pozbawione są pudła rezonansowego, dzięki czemu mogą przyjmować bardziej kompaktowe rozmiary. Z drugiej strony, aby zapewnić taką samą intensywność dźwięku, co modele otwarte, muszą pobierać więcej mocy. Porównując moc obu typów kolumn, warto więc wziąć to pod uwagę, ponieważ mimo tego, że będzie taka sama, usłyszymy między nimi różnice.
Subwoofery dzielimy też na urządzenia pasywne i aktywne, co ma spore znaczenie dla naszego systemu nagłośnieniowego. Sprzęt z pierwszej grupy do poprawnego działania wymaga podłączenia do wzmacniacza audio, który dostarczy mu odpowiedniej mocy. Bez tego urządzenia głośnik będzie praktycznie bezużyteczny. 
Subwoofery aktywne podłączamy do zasilania sieciowego, do działania nie potrzebują zewnętrznego wzmacniacza, bardzo często podłącza się do nich pozostałe głośniki i kolumny. Są dobrym rozwiązaniem dla właścicieli komputerów oraz osób, które dysponują dobrym nagłośnieniem dla TV lub prostym zestawem nagłośnieniowym do gramofonu lub odtwarzacza CD. Są znacznie prostsze w obsłudze, nie musimy bowiem dokupować dodatkowego wyposażenia. 

Gdzie ustawiamy subwoofer?

Subwoofery powinniśmy ustawiać zazwyczaj tuż przy lub bezpośrednio na podłodze, pomiędzy prawy i lewym głośnikiem stereo. Podłoże i ściany, przy których ustawiliśmy urządzenia, powinny być dobrze izolowane, ponieważ goły beton lub deski podłogowe i boazeria mogą generować pogłos i wpływać na odbiór niskich tonów. Problem mogą sprawiać też niektóre meble, zwłaszcza te przeszklone. W takim wypadku głośnik najlepiej odsunąć od tego rodzaju przeszkód i ustawić pod innym kątem. Aby uzyskać pożądany efekt, nieraz będziemy musieli posłużyć się metodą prób i błędów. Subwoofer powinien znajdować się też w centralnym punkcie pomieszczenia.

Mocny subwoofer do domu – ranking polecanych modeli

Edifier Subwoofer T5 70 W 

SVS SB-1000 

Jamo Sub 210

Klipsch R-100SW 

Rel Acoustics T/7X 

Taga Harmony TSW-60 

SVS SB-2000 Pro 

Klipsch RP-1200SW 

Zdjęcie: Envato Elements