Data publikacji:

Jak modernizować istniejący system grzewczy na inteligentny?  

Inteligentny system grzewczy jest synonimem oszczędnego zarządzania ciepłem, a także komfortu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możesz sterować ogrzewaniem z poziomu aplikacji w telefonie. Sprawdź, jak stworzyć nowoczesne ogrzewanie w swoim domu.
modernizacja ogrzewania

Dlaczego warto zmodernizować system grzewczy?

Modernizacja systemu grzewczego to ważny krok w celu ograniczenia strat ciepła i zapewnieniu oszczędności. Jednym z elementów modernizacji systemu grzewczego jest jego adaptacja na system inteligentny, który przez 24 godziny na dobę będzie monitorował temperaturę i reagował w nagłych przypadkach.
Zastosowane czujniki potrafią dostosować temperaturę do wyznaczonego wcześniej harmonogramu, a także utrzymać daną wartość temperatury, która została wcześniej określona. Samodzielnie nigdy nie będziesz w stanie reagować na straty ciepła czy gwałtowne skoki temperatur. Inteligentne urządzenie zrobi to wszystko za ciebie, dlatego modernizacja na smart ogrzewanie ma jak najbardziej sens.
Ciekawostką jest fakt, że niektóre modele mają możliwość automatycznego wykrycia otwartego okna. Jak tylko temperatura zacznie gwałtownie spadać, to sterownik wyłączy ogrzewanie, aby zminimalizować straty ciepła. Dodatkowo inną temperaturę możesz zaplanować w ciągu dnia, a inną w nocy. Wygoda i możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb to największe zalety tego rozwiązania.

Jak przerobić starą instalację grzewczą na inteligentny system ogrzewania?

Modernizacja systemu grzewczego nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. W blokach jest to bardzo proste, ponieważ wymiana głowic termostatycznych na te inteligentne już pozwoli na zarządzanie temperaturą w domu. W przypadku domów konieczne będzie konieczne zastosowanie regulatora i sterownika do pieca gazowego czy kotła.
Sterowanie odbywa się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji przygotowanej przez producenta. I tak naprawdę ogrzewaniem możesz sterować z dowolnego miejsca na ziemi pod warunkiem, że masz dostęp do internetu. Nowoczesne ogrzewanie domu to wygoda i rewolucja!

Głowice termostatyczne – efektywne sterowanie kaloryferami

Osoby mieszkające w blokach mogą bardzo szybko zmodernizować swój system grzewczy na inteligentny. Do tego potrzebujesz głowicy termostatycznej z wbudowanym modułem WiFi lub bramką Zigbee. W drugim przypadku do zestawu potrzebna jest bramka, która połączy wszystkie urządzenia i będzie centrum dowodzenia. Jest to rozwiązanie lepsze od WiFi przede wszystkim ze względu na oszczędność energii.
Regulacja temperatury może odbywać się całkowicie zdalnie za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne. Dodatkowo w systemie smart home możesz planować harmonogram pracy, a także dopasować go do konkretnych sytuacji. Przykładowo przed powrotem do domu z pracy termostat automatycznie się włączy i ustawi wyższą temperaturę. Gdy osiągnie wyznaczoną wartość, automatycznie się wyłączy, aby oszczędzać energię.   

Inteligentne sterowanie piecem i kotłem grzewczym

Do sterowania nowoczesnym piecem 5 klasy na drewno i węgiel lub kotłem grzewczym konieczne będzie dokupienie sterownika. To on przejmie odpowiedzialność za monitorowanie i regulowanie temperatury. Wybierając go, musisz sprawdzić, czy jest kompatybilny z rodzajem paliwa, którym zasilany jest piec. Sterownik do pieca gazowego może działać inaczej niż do pelletu czy węgla, dlatego warto mieć to na uwadze. 
W modelach z wyższej półki stosowana jest funkcja automatycznego dostosowania temperatury do warunków zewnętrznych. Oczywiście dzięki bezprzewodowej konstrukcji sterownikiem można zarządzać z dowolnego miejsca za pomocą dedykowanej aplikacji. 

Integracja istniejącego systemu grzewczego z aplikacjami mobilnymi

Wybierając inteligentny system ogrzewania, musisz pomyśleć o jego integracji z innymi urządzeniami. Przykładowo jeżeli masz inne inteligentne urządzenia w systemie Google Home, to musisz upewnić się, że sterownik również będzie działać w tym systemie. Warto to zrobić na etapie zakupu i dostosować zestaw tak, aby mógł ze sobą bez problemu współpracować.
Integracja systemu z aplikacją mobilną wymaga zainstalowania sterownika i połączenia go z bramką. Pamiętaj, że konieczne jest podłączenie do sieci bezprzewodowej. Pomocna będzie zainstalowana aplikacja, która podpowie, jakie kroki należy wykonać, aby cała sieć działała poprawnie. Jeżeli masz trudności z instalacją, to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która pomoże w skonfigurowaniu inteligentnego systemu ogrzewania. 
Plusem systemów grzewczych działających z aplikacjami mobilnymi jest możliwość monitorowania temperatury czy zużycia energii. Takie podsumowania pomogą Ci w efektywniejszym sterowaniu urządzeniem.

Ile kosztuje modernizacja systemu grzewczego na inteligentny?

Zmiana ogrzewania w mieszkaniu nie powinna być wydatkiem bardzo dużym. Podstawowy zestaw głowic termostatycznych z dedykowaną bramką to koszt kilkuset złotych. Nieco droższa będzie modernizacja kotła lub pieca grzewczego. Najwięcej kosztuje sam sterownik i ceny mogą zaczynać się od kilkuset złotych i sięgać nawet kilku tysięcy.
Modernizacja grzejników i połączenie wszystkich sprzętów może generować dodatkowe wydatki, dlatego warto o tym pamiętać. Patrząc na to, jakie korzyści niesie nowoczesny system sterowania ogrzewaniem, taka inwestycja zwróci się w niższych rachunkach!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.