Data publikacji:

Montaż anteny satelitarnej. Jak i gdzie zamontować antenę satelitarną?

Montaż anteny satelitarnej wcale nie jest trudny i, co ważne, można wykonać go samodzielnie. Z naszymi radami to na pewno się uda i nawet nie zajmie dużo czasu. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się sygnałem telewizyjnym bez zakłóceń i oglądać ulubione filmy czy seriale. Wystarczy więc odrobina chęci, nieco precyzji i skorzystanie z naszych rad.

montaż anteny satelitarnej

Montaż anteny satelitarnej — jak to wszystko ogarnąć i od czego zacząć?

Na samym początku należy podjąć decyzję, jaki rodzaj anteny wybrać. Różnią się one od siebie nie tylko budową, ale też wielkością oraz funkcjonalnością. Jaka antena satelitarna do 4k, a jaka do Full HD? Większość osób wybiera modele 80-centymetrowe, które wydają się stosunkowo uniwersalne, a dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy nawet silny wiatr. Warto wiedzieć, że choć montaż anteny satelitarnej o takim wymiarze na balkonie może być nieco trudniejszy niż w przypadku wariantów mniejszych, to jednak zyskacie lepszą jakość odbioru.

Gdy ta decyzja jest już za wami, to czas podjąć kolejną, a dokładnie wybrać, jaki konwerter będzie najlepszy. Tutaj do wyboru macie:

  • konwerter jednowyjściowy inaczej zwany singlowym, który obsługuje jeden przewód,
  • konwerter dwuwyjściowy inaczej zwany Twin, który obsługuje dwa przewody,
  • konwerter czterowyjściowy, czyli Quad. Jak sama nazwa wskazuje, obsługuje aż cztery przewody,
  • konwerter ośmiowyjściowy, czyli Octo. Analogicznie do wcześniejszych obsługuje osiem przewodów.

Ale co to oznacza w praktyce? Oczywiście wybór uzależniony jest od ilości dekoderów, jeżeli więc do anteny mają być podłączone dwa dekodery i jeden z nich posiada funkcję nagrywania (a to oznacza, że do jego podłączenia potrzebne są dwa kable), najlepszym wyborem będzie konwerter czterowyjściowy. Wynika to z faktu, że podłącza się do niego dwa przewody od dekodera nagrywającego i jeden od dekodera bez funkcji nagrywania. Oczywiście pozostaje wam jeszcze jedno wejście, a to oznacza, że można je wykorzystać choćby w pokoju dziecka.

Gdzie zamontować antenę satelitarną?

Montaż anteny satelitarnej na kominie czy też montaż anteny satelitarnej na elewacji ocieplanej styropianem jest dobrym wyborem. Przy czym pamiętajcie, że to miejsce powinno być łatwo dostępne, gdyż wtedy montaż będzie bezpieczniejszy, ale wybór właściwego miejsca wpływa też na wygodę. Jak każdy sprzęt i antena może ulec awarii, a czasami konieczne jest też poprawienie wsporników, stąd lepiej mieć do niej łatwy dostęp.

Jeżeli jednak zamierzacie dokonać montażu anteny satelitarnej na dachu bloku, to musicie uzyskać zgodę administracji. Bez pisemnej zgodny nie możecie więc rozpocząć prac. Warto jeszcze wiedzieć, że najlepszy sygnał satelity można uzyskać w sytuacji, gdy antena jest umiejscowiona w kierunku południowego nieba.

Instrukcja montażu anteny satelitarnej krok po kroku

Montaż i ustawienie anteny satelitarnej nie są trudne, jednak jeżeli macie taką możliwość, warto byście skorzystali z pomocy drugiej osoby, która na bieżąco może sprawdzać jakość sygnału. Prace należy rozpocząć od mocowania uchwytu anteny. Maszt powinien być więc bardzo stabilny, ale i trwały. Można do tego celu wykorzystać stalową rurę lub pręt. Dobrze sprawdzają się dedykowane uchwyty czy wsporniki.

W następnym etapie koniecznie jest przeprowadzenie przewodów i choć brzmi to skomplikowanie, to w rzeczywistości praca nie jest skomplikowana, ale trzeba się skupić. Należy więc konwerter połączyć z tunelem satelitarnym, używając przy tym wtyków F. Trzeba to jednak zrobić tak, aby przy ewentualnych naprawach nie potknąć się o niego, czy nie uszkodzić go. Tutaj przyda się użycie klucza bądź ewentualnie szczypiec.

Czas najwyższy na ustawienie czaszy anteny i w tym przypadku należy połączyć konwerter z czaszą. Ale pamiętajcie, że kąt pionowy najlepiej ustawić, wykorzystując przedziałkę, znajdującą się na czaszy. Gdy już go ustawicie, trzeba go tymczasowo zablokować.

Teraz przyda się wam kompas i cierpliwość, bo kąt azymutu powinien wynosić 180 stopni i być liczony od strony południowej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jak ustawić antenę satelitarną? Jeżeli macie pomocnika, to powinien on obserwować jakość sygnału. Wtedy wy za pomocą bardzo subtelnych ruchów anteną możecie korygować ewentualne błędy, pamiętając, że przesunięcie nie może być większe niż 0,5 cm. A gdy już znajdziecie najlepszą jakość sygnału, musicie przykręcić resztę śrub, co oczywiście unieruchomi konstrukcję i pozwoli na utrzymanie odpowiedniego sygnału.

Poznaj najważniejsze akcesoria, które są przydatne podczas montażu anteny satelitarnej

Skoro już wiecie, jak zamontować antenę, czy znacie odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić ustawienie anteny satelitarnej, czas przejść dalej. Na pewno ważny jest uchwyt. Powinien być on dostosowany do powierzchni, do której będzie montowana antena. Jeżeli antenę będziecie  mocować do barierki, to wtedy powinniście wybrać uchwyty posiadające mocowanie od dołu, z boku czy przodu. Z kolei w przypadku montażu na ścianie, trzeba wybrać uchwyt, która posiada szeroką podstawę, dzięki temu antena satelitarna będzie przylegać do ściany.

Zwróćcie też uwagę na długość uchwytu. Długość powinna być taka, by możliwy był łatwy dostęp do anteny, ale i swobodne jej ustawianie.

Nie zapomnijcie o kołkach. Jeżeli chcecie zakupić od razu pełen zestaw montażowy, to zwróćcie uwagę, czy ma on dobrze dobrany przewód. Najlepiej, aby posiadał on stalowy czy miedziany kabel, który jest trwały, ale i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Polecamy jeszcze zakupić nakręcane na przewód końcówki typu F, dzięki temu można łatwo spiąć konstrukcję przewodu z konwerterem. Mamy dla was jeszcze jedną radę, a mianowicie nie zapomnijcie wymierzyć odległości pomiędzy anteną a dekoderem i dopiero wtedy dobierzcie odpowiednią długość przewodu. Dostępne są choćby 10-metrowe, 20-metrowe czy nawet 30-metrowe, zatem bez problemu dobierzcie najlepszy.

Autorka: Justyna Kolorz