Data publikacji:

Montaż baterii kuchennej. Co musisz wiedzieć?

Proces montażu baterii kuchennej nie jest skomplikowany i w większości przypadków można zamontować baterię kuchenną samodzielnie. O czym warto wiedzieć przed montażem i podczas wyboru baterii kuchennej? Jak taką baterię zamontować?
montaż baterii kuchennej

Jak wybrać baterię kuchenną?

Wybór armatury kuchennej wydawać się może mało istotny i często pozostawiany jest na sam koniec aranżacji kuchni. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Z baterii kuchennej korzystamy niemal codziennie, dlatego ważne jest odpowiednie jej zaplanowanie, najlepiej w początkowej fazie projektowania kuchni. W przypadku wymiany starej, zużytej baterii na nową, pierwsza lepsza może nie być odpowiednia. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale też estetyka. Bardzo często źle dobrana bateria kuchenna może psuć wizerunek naszej kuchni lub po prostu utrudniać użytkowanie.
Dlaczego wybór i rodzaj baterii warto rozpatrzeć już na samym początku? Niektóre modele, szczególnie ścienne, wymagają specjalnego dostosowania przyłączeń wody, aby można było je bez problemu zamontować w kuchni.
Podczas wyboru baterii do naszej kuchni warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych aspektów, takich jak wygląd, sposób montażu, wykończenie, liczba uchwytów i dodatkowe akcesoria. Najczęściej kupowane są baterie kuchenne o najprostszej budowie i jak najmniejszej ilości elementów dodatkowych. Dlaczego? Otóż są one najprostsze w montażu i użytkowaniu oraz ich powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje baterii kuchennych: ścienne i stojące. One też dominują w rankingu baterii kuchennych.

Kuchenne baterie ścienne. Czy można je samodzielnie zamontować?

Zacznijmy od ściennych baterii kuchennych. Wspomnieliśmy o nich na samym początku. To właśnie one bardzo często wymagają do montażu pomocy specjalisty. Często fachowcy radzą zaplanowanie montażu i rozmieszczenia ściennej baterii kuchennej już na początku projektu kuchni.
Wymiana takiej baterii wymaga od nas dużo bardziej skomplikowanych operacji, a często nawet remontu. Wynika to ze sposobu montażu ściennych baterii kuchennych. Kiedyś były one bardzo modne, dlatego w wielu mieszkaniach starego budownictwa czy kamienicach można je spotkać nie tylko w kuchni, ale także w łazience. Montowane były podtynkowo, czyli cały mechanizm i elementy schowane były w ścianie, a wystawała tylko część użytkowa, czyli wylewka i pokrętła. W tym przypadku wymiana baterii na nową wymaga remontu.
Drugi rodzaj to baterie ścienne natynkowe. Tutaj sprawa jest dużo prostsza i montaż czy wymiana to kwestia doświadczenia lub dobrej instrukcji.

Kuchenne baterie stojące

Tutaj wybór baterii jest dużo większy, a ich montaż zdecydowanie bardziej ułatwiony. Baterie kuchenne stojące mogą się obracać od 90 do nawet 360 stopni, jednak bywają też te montowane na stałe bez możliwości obrotu. Często ruchoma jest sama końcówka baterii lub tylko wylewka.
Spotkać można też baterie z wyciąganą wylewką, które przypominają te prysznicowe. Warto wybrać je w przypadku większych zlewozmywaków, gdy opłukanie całego w celu umycia nie będzie możliwe ze zwykłej, stacjonarnej wylewki. Baterie stojące mogą być mieszkowe, podokienne czy nawet bezdotykowe. Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby oraz od tego w jaki sposób możemy je zamontować.

Bateria kuchenna – regulacja

Dość istotną kwestią jest sposób uruchomienia takiej baterii kuchennej. Najczęściej spotyka się dwa typy regulacji: jednouchytowe i dwupokrętłowe. Te pierwsze są częściej spotykane ze względu na zmniejszoną liczbę elementów, estetykę ale przede wszystkim łatwość regulacji temperatury wody. Odpowiednie ustawienie pokrętła pozwala na uzyskanie wymaganej przez nas temperatury wody w prosty sposób.
Dwupokrętłowe natomiast wymagają odpowiedniej regulacji dwóch niezależnych pokręteł od zimnej i ciepłej wody. Te z kolei są dużo bardziej elegancki i świetnie sprawdzą się, przede wszystkim wizualnie, we wszystkich kuchniach w stylu retro. Montaż obu tych rodzajów jest prostu, jednak jednouchwytowa sprowadza się do łatwiejszego przyłączenia wody.

Montaż baterii kuchennej – co warto wiedzieć

Zanim zamontujemy wybraną przez nas baterię kuchenną warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, które nie tylko ułatwią, ale też umożliwią zamontowanie.
  • po pierwsze zakręcić dopływ wody zarówno ciepłej, jak i zimnej;
  • sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne do montażu elementy, ważne jest to, jaki klucz do baterii kuchennej wybierzemy;
  • upewnić się, czy wykonanie montażu jest w naszym zasięgu, jeżeli nie, poprosić o pomoc fachowca;
  • dokładnie sprawdzić gdzie jest dopływ gorącej, a gdzie zimnej wody;
  • należy upewnić się, czy otwór w zlewozmywaku dopasowany jest do baterii i posiada odpowiednią średnicę;
  • sprawdzić, czy bateria nie jest wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, które należy usunąć przed montażem.
Jeżeli wszystko z powyższych czynności zostało wykonane, a nasza bateria wybrana zgodnie z założeniami można przystąpić do montażu. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato Elements