Data publikacji:

Jaki klucz do baterii kuchennej wybrać?

Montaż baterii kuchennej to z pozoru łatwe zadanie, które jednak wymaga od nas odpowiedniej precyzji, a także umiejętności. By w szybki i sprawny sposób odkręcić starą, a następnie zamontować nową baterię kuchenną, niezbędne będą nam również konkretne narzędzia, znacznie ułatwiające cały proces. Jaki klucz do baterii kuchennej wybrać, by cała praca poszła gładko?
bateria kuchenna

Jakie klucze wykorzystać w każdym etapie prac z montażem baterii kuchennej?

Montaż baterii kuchennej nie wymaga od nas ogromnego doświadczenia i wprawy w majsterkowaniu oraz pracach montażowych, jednak to, co decyduje o sukcesie, to odpowiednie narzędzia, którymi dysponujemy. Warto zaznaczyć, że na różnych etapach prac związanych z wymianą i montażem nowej baterii kuchennej, możemy potrzebować nieco innych akcesoriów.

Rozpocznijmy od demontażu starej baterii kuchennej. W tym celu warto posłużyć się kluczem nastawnym o odpowiednim rozmiarze lub tradycyjnymi, uniwersalnymi kombinerkami. W momencie, gdy poluzujemy wężyki dopływu wody zimnej i ciepłej, odczekajmy chwilę, by resztki wody odpłynęły do miski lub wcześniej przygotowanego pojemnika.

Gdy instalacja jest gotowa na montaż nowej baterii kuchennej, czas przystąpić do pracy właściwej. Większość producentów decyduje się na dołączenie specjalnych narzędzi montażowych, dzięki którym poradzimy sobie z prostym montażem. Jeśli jednak zależy nam na wygodzie montażu, a przede wszystkim na szczelności, powinniśmy postawić na narzędzia profesjonalne.

Prace montażowe rozpocznijmy od przytwierdzenia baterii na swoim miejscu oraz przykręcenia wężyków doprowadzających zimną oraz ciepłą wodę. Pierwsze przykręcenie warto wykonać dołączonym do zestawu kluczem. Następnym krokiem jest mocowanie uszczelek pod śrubami mocującymi. By zagwarantować sobie szczelność całej instalacji, dokładne przykręcenie zaworów dopływu wody powinniśmy wykonać z pomocą klucza do baterii.

Czy wszystkie klucze są odpowiednie do prac montażowych?

Wydawałoby się, że do odpowiedniego zamontowania baterii kuchennej wystarczy nam klucz nastawny, kombinerki oraz klucz dołączony do zestawu. W wielu przypadkach faktycznie nie musimy martwić się doposażaniem swojego warsztatu. Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy przychodzi nam zmierzyć się z ustabilizowaniem baterii w dedykowanym otworze zlewozmywaka. By maksymalnie dokręcić śruby mocujące w tak niekorzystnych pod względem przestrzeni warunkach, posłużmy się sprawdzonymi kluczami rurowymi.

Jaką baterię kuchenną wybrać?

Jeszcze przed montażem baterii na każdego właściciela kuchni czeka nie mniejsze wyzwanie, jakim oczywiście jest wybór odpowiedniej baterii kuchennej. Obecnie na rynku mamy dostęp do tak wielkiego wyboru baterii kuchennych, że wizyta w sklepie stacjonarnym lub internetowym może skutecznie zniechęcić nas do podejmowania tego typu wyboru.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by ułatwić sobie wybór najlepszej dla nas baterii kuchennej? Przede wszystkim możemy wyeliminować znaczną część produktów, wybierając spośród baterii naściennych lub baterii stojących. Baterie naścienne to rozwiązanie do starszych typów budownictwa, gdzie podłączenie instalacji wodnej wychodzi bezpośrednio ze ściany. Znacznie częstszym rozwiązaniem, stosowanym w nowoczesnych domach i mieszkaniach, jest wybór baterii stojącej, znacznie łatwiejszej w montażu i sprawiającej lepsze wrażenie estetyczne.

Następnie warto jeszcze bardziej zawęzić pole wyboru, decydując się na jeden z dwóch wariantów - baterii jedno- lub dwuuchwytowych. Jednouchwytowe baterie to te, które umożliwiają sprawną regulację temperatury i ciśnienia wody. Baterie wyposażone w dwa uchwyty, zaprojektowane najczęściej w postaci pokręteł, powoli wychodzą z mody, jednak wciąż są powszechnie dostępne w marketach budowlanych.

W procesie wyboru baterii kuchennej nie powinniśmy również zapomnieć o materiale, z jakiego wykonana jest bateria. Metal, ceramika, chrom to tylko niektóre z materiałów, z jakich wykonywane są nowoczesne baterie kuchenne. Wraz z materiałem powinniśmy dokonać również wyboru koloru naszej baterii. W tym aspekcie powinniśmy kierować się względami estetycznymi i dopasowaniem do innych elementów wystroju naszej kuchni.

Zwróćmy jeszcze uwagę na wysokość naszej baterii kuchennej. Standardowo baterie produkowane są w rozmiarze od 12 do 30 centymetrów, a to, jaki wariant powinniśmy wybrać, zależy bezpośrednio od głębokości naszego zlewozmywaka.

Czy montaż baterii kuchennej to zadanie dla specjalistów?

Montaż baterii kuchennej to dla wielu z nas wyzwanie, które ciężko będzie poskromić, szczególnie gdy nigdy nie mieliśmy okazji wykonywać podobnych prac montażowych. Warto jednak mieć świadomość, że wymiana baterii to bardzo łatwa czynność, która wcale nie wymaga od nas zbyt dużego udziału czasu i energii. Na dodatek producent baterii z pewnością zawarł w zestawie stosowną instrukcję, która pozwoli nam bez większych problemów wykonać cały montaż.

Jeśli jednak nie czujemy się naprawdę na siłach, zawsze pomocą służą nam specjaliści, którzy dokonają takiego montażu w sposób szybki, pewny i dobry jakościowo. Oczywiście za tego typu usługę przyjdzie nam zapłacić, jednak w niektórych przypadkach lepiej jest zainwestować więcej w robociznę aniżeli dokonywać kosztownych napraw, które będą wynikiem naszej niezaradności.

Ciekawe rozwiązanie, które zapewnią nam oszczędność wody

Warto przy okazji podkreślić, że nowoczesne rozwiązania sprzyjają tym właścicielom mieszkań i domów, którzy zwracają szczególną uwagę na oszczędność wody, czy to ze względów ekologicznych, czy finansowych.

Takim rozwiązaniem jest perlator - nakładka, która dzięki funkcjonalności napowietrzania wody, pozwala na redukcję jej wykorzystania. Innym ciekawym rozwiązaniem jest termostat, który reguluje temperaturę wody, zmniejszając tym samym rachunki za ciepłą wodę.

Oczywiście ciekawych rozwiązań nie ma końca, a biorąc pod uwagę inwencję twórczą producentów, na tego typu nowinki technologiczne, skierowane ku oszczędzaniu wody, już w niedalekiej przyszłości możemy liczyć na całą masę nowych innowacji.

Autor: Norbert Rukowski