Data modyfikacji:

Montaż bramy garażowej: na co zwrócić uwagę?

Posiadanie garażu niesie ze sobą szereg korzyści: to bezpieczna przystań dla samochodu, w której znajdzie on nie tylko schronienie przed osobami niepożądanymi, ale także przed czynnikami środowiskowymi. Mróz, grad, śnieg: o to wszystko nie musi martwić się posiadacz garażu. Dobry garaż powinien być również wyposażony w bramę garażową dobrej jakości. W jaki sposób przeprowadzić udany montaż bramy garażowej? Na co zwracać szczególną uwagę? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule! 

montaż bramy garażowej

Brama garażowa: którą wybrać?

Nie da się ukryć, że montażu bramy garażowej najczęściej nie dokonuje się na własną rękę. Większość osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. To jednak kosztuje, a montaż bramy garażowej nie jest tak trudny, jak mogłoby się to wydawać. Ponadto samodzielna instalacja takiej bramy pozwala na kontrolowanie każdego z etapów montażu, ocenianie postępu i jakości prac, a także na wprowadzanie ewentualnych poprawek.

Można wydzielić kilka głównych rodzajów bram garażowych. Istnieją więc bramy:

  • rolowane;
  • uchylne;
  • rozwierne.

Jaką bramę wybrać? Decyzja należy do tego, do kogo należy i garaż. Chodzi o to, aby dobrać bramę dostosowaną do gabarytów i możliwości danego garażu. Warto też uwzględnić jej kolorystykę, wzornictwo, a także parametry związane z izolacyjnością czy bezpieczeństwem (estetyka plus funkcjonalność).

Powyższe cechy bram garażowych, a więc ich estetyka, parametry izolacyjne i te związane z bezpieczeństwem zdadzą się na nic, jeśli brama zostanie zamontowana w niewłaściwy sposób. Co więc zrobić, aby montaż bramy garażowej przebiegł pomyślnie?

Krok pierwszy: pomiary

Montaż bramy garażowej należy rozpocząć od dokładnego i rzetelnego pomiaru ościeża, czyli otworu, w którym ma zostać umieszczona brama garażowa. Należy uwzględnić parametry, takie jak:

  • szerokość i wysokość otworu wjazdowego;
  • wysokość nadproża;
  • przestrzeń boczną;
  • głębokość garażu (wraz z wolnym miejscem pod sufitem).

Ostatni podpunkt jest szczególnie istotny w przypadku montowania bramy uchylnej lub typu segmentowego. Kluczowe jest także sprawdzenie nadproża, ponieważ jego wygięcie wpłynie na późniejszą pracę bramy lub całkowicie ją uniemożliwi.

Usytuowanie bramy należy uwzględnić, biorąc pod uwagę jej barwę i rozmiary. Szeroka i ciemna brama zamontowana od strony południowej może ulegać odkształceniom. Panele, z których jest stworzona, mogą uginać się w wyniku działania promieni słonecznych i temperatury.

Sprawdź także, jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej kupić

Kolejny krok: przygotowanie garażu

Montaż bramy nie powinien odbywać się wtedy, kiedy prace garażowe nie zostały jeszcze ukończone. Jeśli jednak z jakichś powodów montaż zaczekać nie może, należy zadbać o to, by nadproże i węgarki (to do nich mocuje się konstrukcję bramy) były otynkowane i pomalowane. Należy również przygotować otwór, w którym zostanie zamontowana brama, a więc oczyścić go ze wszelkiego brudu, kurzu i innych pozostałości, a następnie wyrównać i zagruntować.

Kluczowe jest także wypoziomowanie podłogi w garażu. Bez tego można zapomnieć o łatwym montażu bramy, bo między dołem bramy a posadzką może powstać szczelina, przez którą uciekać będzie ciepło w miesiącach jesiennych i zimowych. To także problem z punktu widzenia bezpieczeństwa. Wypoziomowanie posadzki pozwoli również na idealne ustawienie napędu względem położeń końcowych bramy, czyli pozycji, które zajmuje podczas pełnego zamknięcia lub otwarcia.

Uwaga: montaż bramy garażowej z napędem automatycznym wymaga doprowadzenia zasilania do garażu. Konieczne jest także pomyślenie przed montażem o zapewnieniu przestrzeni dla elementów napędu bramy automatycznej.

Montaż bramy garażowej krok po kroku

Montaż bramy garażowej będzie różnił się w zależności od producenta, który ją wytworzył. Warto więc stosować się do instrukcji załączonych do danego modelu, ale trzeba też mieć na uwadze zasady ogólne montowania takich bram. Sprawdzenie wszystkich elementów bramy jest absolutną podstawą, podobnie jak zmierzenie wszystkich kluczowych elementów, by upewnić się, że brama pasuje rozmiarowo do wymiarów ościeża.

Kolejnym krokiem jest skręcenie ościeżnicy i wstawienie jej w otwór montażowy. Kluczowym elementem tego etapu jest dokładne ustawienie pionu i poziomu wszystkich elementów. Ościeżnicę należy klinować w narożnikach, by po chwili zaznaczyć miejsca, w których zostaną wywiercone kątowniki montażowe.

Później należy przykręcić ościeżnicę, a szczelina pomiędzy poszczególnymi jej profilami powinna zostać uszczelniona pianą montażową. W przypadku bramy segmentowej trzeba przykręcić do sufitu tak zwane prowadnice podsufitowe, chociaż ten aspekt może być wymagany także w przypadku bram uchylnych (ale tylko niektórych).

Kolejne etapy zależą już ściśle od rodzaju montowanej bramy. Bramy uchylne, gdy już dokręci się rolki prowadzące do skrzydła, można spokojnie montować w ościeżnicy. Bramy segmentowe natomiast trzeba przygotować poprzez skręcanie ze sobą poszczególnych paneli. Łączone są za pomocą zawiasów, do których dokręca się rolki prowadzące.

Po zamontowaniu skrzydła bramy do ościeżnicy należy sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli skrzydło nie jest w stanie swobodnie się przesunąć lub gdy ociera o ościeżnicę, trzeba skorygować wszystkie ustawienia. Dodatkowo należy sprawdzić naciąg sprężyn, gdy brama zostanie już uruchomiona wstępnie. Ostatni etap to montaż wyposażenia, czyli rygli antywłamaniowych, klamek, napędu.

Słowem zakończenia: dobre serwisowanie to gwarancja żywotności bramy garażowej

Powyższy poradnik pokazuje, w jaki sposób montować bramy garażowe. Warto jednak pamiętać o regularnym ich serwisowaniu, bo bez tych czynności nie będą działać prawidłowo!

Autor: Krzysztof Ostrowski