Folia kubełkowa jest materiałem produkowanym z polietylenu wysokiej gęstości, odpornego chemicznie na działanie substancji znajdujących się w ziemi, a także używanych w budownictwie. Co ważne, nie jest jednak odporna na promienie UV, dlatego musi być dokładnie zabezpieczona przed działaniem promieni słonecznych. Wielkość oraz kształt charakterystycznych wytłoczeń wpływa na odporność mechaniczną folii oraz jej zdolność drenażową.
Montaż folii kubełkowej pozwala stworzyć szczelną izolację przeciw wodzie lub osłonę dla izolacji przeciwwilgociowej, będącej zarazem wentylacją i drenażem. Jednak stosuje się ją tylko w konkretnych przypadkach:
Na gruntach przepuszczalnych nie ma potrzeby wykonywania montażu folii kubełkowej.
Sprawdź inne nasze poradniki remontowe:
Stanowią niezbędny element montażowy dla wykończenia górnej krawędzi folii. Kształt listew jest zaprojektowany w sposób pozwalający na szczelne przyleganie krawędzi folii do izolowanej powierzchni. Dzięki temu jest ona mniej narażona na uszkodzenia; dodatkowo pod folię przedostaje się mniej zanieczyszczeń. Jednocześnie odparowywanie nadmiaru wilgoci zostaje ułatwione. Listwy produkowane są z aluminium lub tworzywa sztucznego i dostępne w różnych kolorach i długościach.
Specjalne wkręty mają główkę w kształcie kubełka, zaprojektowaną w taki sposób, by idealnie dopasowywała się do folii. Dzięki temu nie uszkadza jej, a nawet stanowi dodatkowe uszczelnienie całej izolacji.
Gwoździe z kolei dostępne są razem z podkładkami z tworzywa sztucznego, co również pozwala na uszczelnienie miejsc montażu. Doskonale sprawdzają się jako element prawidłowego montażu folii kubełkowej do powierzchni betonowych, cegieł, pustaków itp.; w przypadku montażu folii na styropianie lepiej sprawdzą się wyżej wymienione wkręty.
Po zakończeniu pracy fundamenty są gotowe do przysypania ziemią.
Łączenie arkuszy folii kubełkowej polega na nałożeniu ich na siebie w taki sposób, by przynajmniej 18 wytłoczeń w pionie i 4 w poziomie nachodziło na siebie. Dzięki zakładaniu sąsiednich arkuszy i sklejaniu ich za pomocą kleju elastomerowego, masy butylenowej lub specjalnych taśm uzyskuje się szczelne połączenia. Dodatkowo wytłoczenia w folii działają na zasadzie podobnej do zatrzasków, co również ułatwia montaż.
Istnieją również membrany, których brzegi zakończone są gładko; w takim przypadku poszczególne arkusze łączy się za pomocą taśm obustronnie klejących. W sytuacji, w której folia znajduje się jednocześnie na ścianie i w podłożu, folię z podłoża należy wywinąć na ścianę tak, by łączenie arkuszy nie wypadało na krawędzi.
Ponadto przed układaniem folii powierzchnia ścian powinna być wyrównana. Jeżeli wykonano je z materiałów porowatych, muszą być pokryte warstwą zaczynu cementowego. Z kolei w przypadku fundamentów z odsadzką, miejsce ich łączenia ze ścianą musi być tak wykonane, by zapobiegać gromadzeniu się wody na wystającym fragmencie ławy fundamentowej.
Przytwierdzanie pasów folii do ściany przeprowadza się na wysokości drugiego wytłoczenia od góry. Łączniki muszą być wyposażone w nakładki dopasowane do znajdujących się w niej wytłoczeń. Nie ma przy tym ryzyka, że spowodują rozszczelnienie folii - napierająca nań woda dociska nakładki do folii.
Na koniec, po przymocowaniu folii i odcięciu jej nadmiaru pod planowanym poziomem gruntu oraz zamontowaniu listew krawędziowych mających na celu zamocowanie jej brzegu i chronienie jej przed ziemią i wodą, należy ją natychmiast osłonić lub obsypać, aby nie uległa uszkodzeniu podczas kolejnych prac budowlanych.