Data publikacji:

Montaż rynny: o czym należy pamiętać?

Jest wiele prac, które można wykonać samodzielnie i wbrew pozorom są to prace profesjonalne. Do takich na pewno można zaliczyć montaż rynny. Warto wiedzieć, że jest to jeden z ostatnich etapów budowy. Z kolei w starych budynkach często konieczna jest wymiana starych rynien na nowe. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, w jaki sposób montować rynny z różnych materiałów i w różnych miejscach.
rynna

Jakie rynny wybrać?

System rynnowy musi być właściwie dobrany, ale i zamontowany, gdyż pełni on bardzo ważną rolę. Przede wszystkim skutecznie zabezpiecza ściany, stropy czy też elewacje przed deszczem, śniegiem czy nawet gradem. Jednak nim przejdziemy do omówienia montażu, warto zastanowić się, jakie rynny należy wybrać. Dostępne są choćby rynny metalowe, np. wykonane z ocynku, miedzi czy tytanu cynku. Zapewniają maksymalną odporność na warunki atmosferyczne i prezentują się niezwykle nowocześnie. Jednak wymagają też regularnej konserwacji, gdyż mogą korodować, a przez to tracić swoje właściwości. Alternatywą dla nich są rynny plastikowe. Nie tylko ważą niewiele, ale są też łatwe w montażu. Dzięki temu, że dostępne są w wielu kolorach, można dopasować je do koloru dachu czy elewacji. Kolejną zaletą jest niska cena. Należy zdawać sobie sprawę, że mają też swoje wady, gdyż są mniej wytrzymałe niż rynny metalowe, a dodatkowo nagromadzony ciężki śnieg czy nawet liście mogą spowodować uszkodzenie ich konstrukcji.

Jak montować rynny?

Montaż rynien nie jest trudny. Oczywiście na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie: kiedy montować rynny? Najlepiej wykonać tę pracę podczas wykańczania domu. Nie można zapominać, że rynny, jak każde akcesoria, zużywają się. Dlatego gdy zauważy się większą nieszczelność bądź też konstrukcja jest pęknięta, to należy rynnę wymienić na nową. Tutaj pojawia się pytanie: jak montować rynny? Do elementów pionowych systemu rynnowego zalicza się rynny spustowe, wylewki, kolanka oraz trójniki. Wśród elementów poziomych dostępne są: rynny, leje oraz narożniki. Jako elementy mocujące stosuje się haki. Montaż rynny spustowej rozpoczynamy od określenia miejsca położenia leja spustowego. W kolejnym etapie, po obu jego stronach, montujemy haki, najlepiej w odległości ok. 15 cm. Gdy i ten etap mamy za sobą, musimy zamontować uchwyty rynnowe. Tutaj należy wiedzieć, że aby zapewnić odpowiednie odprowadzenie wody, spadek rynny nie może być większy niż ok. 0,3%. Pozostaje jeszcze umieścić uchwyty rynnowe i można przejść do montażu elementów poziomych. Rynny należy dopasować i dociąć do odpowiedniej długości. Dopiero potem można umieścić je w uchwytach. Już na tym etapie warto sprawdzić, czy działają odpowiednio. Wystarczy tylko nalać trochę wody i zweryfikować, czy jest ona odprowadzana. Gdy wszystko działa jak należy, do leja spustowego montujemy kolanko. Dzięki temu można zbliżyć rurę spustową do ściany domu. Na samym końcu należy zamontować rurę spustową, pamiętając, że odległość między końcem a podłożem powinna wynosić 20 cm. Tak właśnie wygląda montaż rynien spustowych. Pamiętajcie, że montaż rynny koszowej należy wykonać w miejscu wklęsłego styku przylegających do siebie połaci dachowych. Dzięki temu woda z kosza dachu odprowadzana jest do rynny.

Jak montować rynny PCV?

Montaży rynny plastikowej na pewno jest łatwiejszy niż tej metalowej. Trzeba tutaj wiedzieć, że rozwinięcie rynny należy dopasować do powierzchni połaci dachowej. Można wykonać montaż rynny na płycie warstwowej. Wystarczy zastosować hak, pamiętając, że hak powinien być zaczepiony do pokrycia, np. z blachy falistej, ewentualnie do deski czołowej. Następnie należy określić rozmieszczenie narożników. W tym przypadku trzeba pamiętać, że ich nachylenie musi wynosić 5 mm/metr, co ułatwia prawidłowy odpływ wody. Teraz należy zastosować sznur mierniczy i poziomicę. Dzięki tym sprzętom można wyliczyć, gdzie umieścić najwyższy hak, który powinien znajdować się najdalej od odpływu centralnego. Pozostaje już tylko mocowanie haka i rozciągnięcie liny między jego dwoma skrajnym elementami. Większość pracy już za nami, pozostaje już tylko zamontować rury spustowe i przymocować obejmy do ściany. Ostatnim elementem jest zamontowanie dolnego odcinka rury spustowej i montaż rynny do płyty warstwowej jest gotowy.
Rynna dachowa PCV grafitowa oraz rura spustowa grafitowa do kupienia na Ceneo.pl.

Gdzie można montować rynny PCV?

Można wykonać montaż rynny plastikowej na altanie. Takie rozwiązanie jest szybkie i korzystne pod względem finansowym. Montaż rynny na balkonie także nie powinien nastręczać problemu i również wtedy najlepiej wybrać układ rynnowy z tworzywa PCV. Należy go przeprowadzić tak samo jak na elewacji, zatem potrzebne będą dokładnie te same komponenty. Na końcu również trzeba sprawdzić, czy woda odpływa.

Montaż rynny metalowej - gdzie najlepiej wykonać?

Warto zdecydować się na montaż rynny ocynkowanej, jeżeli kryterium wyboru jest trwałość. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawia, że rynna jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Rynny stalowe najlepiej sprawdzają się w regionach, gdzie występują silne nasłonecznienie i intensywne opady deszczu. W tym przypadku należy zastosować odpływy, haki doczołowe bądź nakrokwiowe, a także łączniki, łuki oraz obejmy. Również w tym przypadku na samym początku należy ustalić wielkość systemu rynnowego, pamiętając, że jego przekrój zależy od kształtu i nachylenia połaci dachowych. Gdy wyznaczycie już miejsce rur spustowych, musicie odmierzyć odpowiednie odległości pomiędzy hakami. Zawsze montaż haków rozpoczynamy od rozmieszczenia tych, między którymi będzie znajdował się odpływ. Dopiero wtedy możemy mocować rynny, które oczywiście umieszcza się w hakach. Pozostaje już tylko połączyć je za pomocą łącznika, z zachowaniem dylatacji od 5 do 10 mm. Na koniec montujemy jeszcze zaślepki, a całe połączenie wzmacniamy i uszczelniamy, używając specjalnego kleju. Tak oto wygląda montaż rynny dachowej metalowej.
Rynnę metalową ocynkowaną znajdziesz na Ceneo.pl.

Gdzie zastosować rynny metalowe?

Jak już wspominaliśmy, szczególnie sprawdzają się one w rejonach, gdzie występuje zmienna aura, w tym duże opady deszczu. Ale to także dobre rozwiązanie dla osób, które cenią trwałość i niezawodność na lata. Takie rynny wytrzymują zdecydowanie większe obciążenie. Prezentują się też niezwykle nowocześnie i pasują do modernistycznej elewacji. Wiele osób posiada garaże blaszane, w przypadku których również należy odprowadzać nadmiar wody z dachu. Montaż rynny do blaszaka najlepiej wykonać przy użyciu rynien stalowych, które będą pasowały najlepiej.
Autorka: Dorota Wachholz