Data publikacji:

Montaż umywalki: kompleksowy poradnik. Na co zwrócić uwagę?

Montaż umywalki nie należy do specjalnie skomplikowanych zadań, dlatego też poradzi sobie z nim większość osób, które nie boją się pracy z prostymi elektronarzędziami, takimi jak wiertarka. Z artykułu dowiesz się, na co zwracać szczególną uwagę podczas montowania umywalki, tak by służyła ona bez problemów przez kolejne lata.
montaz umywalki

Montaż nie sprawi trudności nawet względnie niedoświadczonym domowym majsterkowiczom. Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru umywalki oraz jakie kroki należy podjąć podczas jej instalacji.

Typy umywalek i sposób ich montażu

Czasy, gdy umywalki były jedynie nudnymi białymi i owalnymi misami mamy już dawno za sobą. Obecnie w sklepach znajdziemy niezwykle bogaty wybór wzorów, kolorów i kształtów umywalek. Mimo tej różnorodności dzielimy je jednak tylko na dwie podstawowe grupy pod względem sposobu montażu.

Modele z pierwszej grupy montujemy bezpośrednio do ściany, wykorzystując do tego specjalne kołki i mocowania. W tej kategorii znajdziemy najczęściej względnie lekkie misy ceramiczne, które mogą być wzbogacone o nóżkę, zawieszone bezpośrednio nad podłogą lub otoczone szafką łazienkową. W drugiej grupie znajdziemy modele, które ze względu na zbyt duży ciężar lub specyficzny kształt montowane są na stałe w szafkach lub przymocowywane bezpośrednio do uprzednio przygotowanych blatów. Umywalki te mogą być wykonane np. z kamienia lub innego rzadziej spotykanego materiału.

Wymiary umywalek

Przed montażem należy również dobrać poprawny rozmiar umywalki. Dostępne w sklepach modele sprzedane są zazwyczaj w wielu standardowych rozmiarach, najczęściej spotkamy się z misami o szerokości 35, 40, 45, 50, 55 lub 60 centymetrów oraz głębokości (odległości czoła od ściany) od 25 do 56 centymetrów. Umywalki o szerokości poniżej 55 centymetrów uznawane są za kompaktowe i montuje się je głównie w narożnikach, niewielkich łazienkach lub toaletach.

Sugerowana wysokość montażu umywalki

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących umywalek, jest sugerowana wysokość na której powinny zawisnąć. Kwestią tą nie zaprzątają sobie głowy jedynie osoby, które kupują zestawy szafek z wbudowanymi misami. Specjaliści zalecają, by brzeg umywalki znajdował się na poziomie około 85-95 centymetrów powyżej podłogi łazienki. Budowlańcy wybierają zazwyczaj wartość 85 centymetrów. Wysokość jest jednak wprost uzależniona od wzrostu użytkowników łazienki. W przypadku niskich (poniżej 160 cm) lub niepełnosprawnych osób poruszających się na wózkach zaleca się zawieszenie misy na poziomie 80 cm lub niższym.

Kupno misy z postumentem (nóżką) lub półpostumentem, który osłania rury odpływowe, ograniczy nasze możliwości regulowania wysokości zawieszenia umywalki. Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z przyjętymi standardami rurę odpływową umywalki umieszcza się w ścianie na wysokości 55 centymetrów od podłogi.

Montaż umywalki

Przed przystąpieniem do montażu umywalki naściennej musimy przygotować niezbędne narzędzia. W tym przypadku nie musimy sięgać po żadne specjalistyczne przyrządy. Wystarczy nam poziomica, marker lub ołówek do zaznaczenia miejsca na wkręty, a także wiertarka udarowa wyposażona w wiertła odpowiednie do ściany łazienki (cegła, beton itd.).

Naszym pierwszym krokiem jest zdecydowanie się, na jakiej wysokości zamontujemy umywalkę. Przy pomocy poziomicy i markera zaznaczmy miejsca, w których wwiercimy się w ścianę, których rozstaw odpowiada otworom umieszczonym na misie. Prawie zawsze z umywalką otrzymujemy cały zestaw montażowy, w którego skład wchodzą kołki rozporowe, śruby montażowe, podkładki ochronne i nakrętki. Po wywierceniu otworów wkładamy w nie kołki rozporowe.

W kolejnym kroku do zewnętrznej strony otworów montażowych umywalki wkładamy plastikowe podkładki, które zapobiegają bezpośredniemu stykaniu się metalowej śruby z ceramiczną misą. Następnie ostrożnie wkręcamy śruby, a potem zabezpieczamy je nakładką chroniącą przed wilgocią i wodą. Na sam koniec zabezpieczamy brzegi umywalki przylegające do ściany silikonem sanitarnym.

W przypadku umywalki wbudowanej w mebel łazienkowy po prostu przesuwamy szafkę do ściany. W razie potrzeby możemy ją dodatkowo zabezpieczyć na miejscu. W przypadku szafek podwieszanych wykorzystujemy standardowe kołki rozporowe, postępując zgodnie z instrukcjami producenta.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku mis montowanych na blatach, które będą przejmować jej ciężar. W pierwszej kolejności przygotowujemy i zabezpieczamy podstawę, by na końcu umieścić w niej umywalkę, przykręcając lub przyklejając ją zgodnie z wytycznymi producenta.

Autor: Michał Kułakowski