Data modyfikacji:

Montaż instalacji gazowej w samochodzie krok po kroku. Czy można zrobić to samemu?

LPG to w ostatnich czasach bardzo kusząca alternatywa w stosunku do drożejącej ceny benzyny. To właśnie ze względów finansowych często kierowcy poszukują nowego samochodu z zainstalowaną instalacją gazową lub zastanawiają się, czy montaż LPG wyjdzie naszym portfelom na dobre. Czym dokładnie jest instalacja gazowa w samochodzie? Jak dokonać jej montażu? O czym należy pamiętać przed instalacją LPG w samochodzie?
instalacja gazowa

Czym dokładnie jest instalacja LPG?

Choć instalacja LPG w aucie to temat popularny, wciąż istnieje całkiem duże grono osób, które niekoniecznie muszą wiedzieć, czym tak naprawdę charakteryzuje się ta technologia, coraz częściej wykorzystywana w samochodach osobowych. LPG, czyli Liquified Petroleum Gas, to płynny gaz naftowy, który z powodzeniem, przy warunku montażu odpowiedniej instalacji, może służyć do napędzania naszego samochodu.

Samochody na gaz, podobnie jak te benzynowe, można bez problemu tankować na każdej stacji benzynowej, która w swojej ofercie ma dystrybutor gazu. LPG podczas pracy silnika kierowany jest w stanie gazowym do mieszalnika, z którego trafia do cylindra i komory silnika, napędzając nasz samochód. Czy instalacja LPG to zatem idealne rozwiązanie na drożejące ceny paliwa? Nie zawsze, ale o tym opowiemy w dalszej części.

Zalety wykorzystania instalacji LPG w swoim samochodzie


Jakie są najważniejsze zalety wykorzystania gazu w swoim samochodzie? Zacznijmy od najważniejszej, czyli oszczędności. Na ten moment gaz jest o połowę tańszy niż benzyna, co w dłuższym okresie pozwoli na zaoszczędzenie bardzo pokaźnej kwoty, szczególnie gdy regularnie poruszamy się pojazdem. Dodatkowo auta napędzane gazem są wydajniejsze oraz dłużej pozostają niezawodne, głównie ze względu na brak wpływu na tworzenie się korozji.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że samochody na gaz są najzwyczajniej w świecie bardziej ekologiczne, niż tradycyjne odpowiedniki benzynowe. Benzyna podczas spalania emituje niezliczoną liczbę toksycznych zanieczyszczeń, podczas gdy w przypadku gazu taki problem nie istnieje.

Jeśli więc każdego dnia pokonujemy wiele kilometrów lub nasza praca jest bezpośrednio związana z jazdą samochodem, montaż instalacji LPG może być doskonałym rozwiązaniem, tym bardziej, że zawsze możemy alternatywnie przełączyć samochód na zasilanie benzyną.

Czy każdy samochód może mieć instalację LPG?

Eksperci motoryzacyjni jednoznacznie wskazują na to, że praktycznie każdy samochód może zostać zmodyfikowany do postaci samochodu na gaz. Nie każda instalacja jest jednak taka sama, dlatego w zależności od konkretnego modelu, sama konstrukcja instalacji LPG, jak i sposób montażu, mogą znacząco się od siebie różnić.

W wielu przypadkach samochód ma tak specyficzną budowę, że koszt zakupu i montażu instalacji LPG byłby niesamowicie kosztowny, a co za tym idzie, nierentowny. Jeśli zastanawiamy się, czy nasz samochód jest odpowiedni do instalacji LPG, warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy mają duże doświadczenie i wiedzę na temat kompatybilności poszczególnych instalacji gazowych i modeli pojazdów. Dopiero gdy otrzymamy pełną informację na temat kosztów takiej inwestycji, będziemy w stanie obliczyć, po jakim czasie, bazując na średnich odległościach pokonywanych samochodem, montaż instalacji nam się zwróci.

Nie powinniśmy poddawać się hurraoptymizmowi - za każdym razem podejdźmy do możliwości przemianowania auta na zasilanego LPG z analitycznym umysłem. 

Jak zamontować instalację LPG w samochodzie?

Montaż instalacji gazowej należy bezwzględnie zacząć od przeglądu samochodu i stwierdzeniu, że układ wydechowy, stan techniczny jednostki napędowej i układ zapłonowy silnika działają prawidłowo. Następnie możemy przystąpić do wyboru odpowiednich komponentów instalacji, które będą odpowiednio współgrały z modelem samochodu. O jakich komponentach mowa?

Przede wszystkim sterownik, wtryskiwacze oraz reduktor. W przypadku tego etapu od osoby montującej wymagana jest duża wiedza i rozeznanie w temacie - jeśli którykolwiek komponent zostanie dobrany nieprawidłowo, ryzykujemy poważnymi awariami pojazdu.

Każdy model samochodu posiada własny, autorski rozkład, dlatego rozmieszczenie wszystkich komponentów instalacji w komorze silnika musi zostać każdorazowo zaplanowane w zależności od sytuacji. Gdy wszystkie elementy zostaną odpowiednio zainstalowane, niezbędne jest wyregulowanie układu LPG. W skład tego etapu wchodzi kalibracja sterownika podczas jazdy testowej oraz na wolnych obrotach.

Jak widać, samodzielny montaż instalacji LPG to duże wyzwanie, dlatego warto w tym celu udać się do autoryzowanego serwisu, gdzie specjaliści w sprawny i bezpieczny sposób zamontują instalację LPG bez ryzyka uszkodzenia jakiegokolwiek podzespołu.

Ile kosztuje instalacja LPG?

Ile kosztuje montaż instalacji LPG? To oczywiście zależy od modelu samochodu, jaki posiadamy. Z reguły możemy oszacować, że cena zakupu instalacji LPG sekwencyjnej to koszt od 2500 do 3500 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanych rozkładów montaż instalacji wraz z zakupem może uszczuplić nasz budżet nawet o 4500 złotych. Ile zatem musimy jeździć, by inwestycja w LPG nam się zwróciła?

Bardzo ogólne szacunki wskazują na minimum 20 tysięcy kilometrów. Jak więc widać, jeśli nie podróżujemy samochodem zbyt często, instalacja LPG może zwrócić się dopiero po wielu latach. Warto jeszcze wspomnieć o kilku dodatkowych opłatach, takich jak regularne wizyty na przeglądzie technicznym oraz droższe ubezpieczenie OC. 

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na gaz w samochodzie?

Warto pamiętać, że instalacja LPG w naszym samochodzie musi zostać jeszcze odpowiednio zalegalizowana. O czym mowa? O wydaniu zgody na poruszanie się samochodem, który jest napędzany gazem. W tym celu musimy uzyskać świadectwo homologacji, certyfikat na zbiornik gazowy, szczegółowy raport sposobu montażu instalacji oraz rachunek za usługę.

 Z kompletem dokumentów udajemy się do wydziału komunikacji, gdzie uzyskamy wpis adnotacji o montażu instalacji gazowej w naszym dowodzie rejestracyjnym. Taki wpis legalizuje instalacje LPG oraz wymusza na nas konieczność wykonywania corocznych przeglądów technicznych. 
Autor: Norbert Rukowski