Montaż okien na piankę i na dyble
Panuje przekonanie że montaż okien na piankę nie należy do najlepszych opcji, głownie ze względu na to, że nie daje tak stabilnych efektów montażu, jak np. dyble, ani nie zapewnia tak wysokiej izolacji, jak montaż okien w warstwie ocieplenia. O ile pierwsze stwierdzenie jest prawdziwe, o tyle drugie nie do końca takie musi być.
Nieszczelność okien w przypadku ich montażu na piankę, zazwyczaj wynika nie z samej metody, ale czynników, takich jak kiepska jakość przygotowania ościeży do montażu, nieodpowiednia robota murarska czy też nieodpowiednie wykorzystanie tej techniki montażu. Mogą to być błędy w wymiarowaniu, poziomowaniu, mocowaniu czy użyciu złej jakości materiałów mocujących lub izolacyjnych. Jednak przeprowadzony poprawnie montaż okien na piankę daje zadowalające efekty.
Cała technika polega na mechanicznym zamocowaniu ramy do ściany, a następnie wypełnieniu szczelin pianką. Mechaniczne zamocowanie przeprowadzić można dzięki śrubom, kotwom lub też dyblom. Przy wyborze odpowiedniego sposobu zamocowania ramy do muru, koniecznie trzeba pamiętać o tym, z czego wykonane są ościeża. Mogą mieć one różną gęstość i różną porowatość, co wpłynie na sposób, w jaki poszczególne elementy będą z nimi współgrać. Przykładowo, śruby nie nadają się do pustaków ceramicznych, a z kolei dyble (kołki rozporowe) poradzą sobie zarówno z materiałami o wysokiej porowatości, jak i z gęstymi.
Montaż okien na dyble jest wart uwagi osób, których dom stoi w odsłoniętym, bardzo wietrznym miejscu. Pozwalają one na mocniejsze i pewniejsze oraz bardziej sztywne mocowanie okien do murów budynku. Stanowią także pewne zabezpieczenie przed możliwymi włamaniami. Jak zamontować okna na dyble?