Data modyfikacji:

Montaż okien krok po kroku. Jak zamontować okna?

Prawidłowy montaż okien jest podstawą ich właściwego i wieloletniego pełnienia swojej funkcji. Nawet najdroższe oraz wykonane z najlepszych materiałów, nie będą odporne na odkształcenia, wilgoć, pęknięcia i inne uszkodzenia, jeśli nie zostaną właściwie zamontowane. Jak zabrać się za instalację okien? O czym pamiętać i jaki sposób wybrać? Na czym polega montaż okien na ciepło i czy montaż na piankę zapewni wystarczającą termoizolację?

montaż okien

Na czym polega właściwy montaż okien?

Montaż okien PCV to mocowanie okien w ścianie oraz ich odpowiednie uszczelnienie. Jeśli na którymś z tych dwóch etapów pojawią się błędy, grozić będzie to późniejszymi uszkodzeniami okna. Popękane profile i obniżenie jakości okien, to jedynie niektóre z konsekwencji. 

Niewłaściwy montaż odpowiada także za problemy ze szczelnym zamknięciem okien, co znowu skutkować będzie wychłodzeniem pomieszczenia, powiewami wiatru czy rozwojem wilgoci i grzybów w danym budynku. Samodzielny montaż okien, bez pomocy specjalistów, jest możliwy, jednak wymagać będzie nieco chęci oraz uwagi. Co ważne, technika montażu nie może być podyktowana jedynie naszą zachcianką, ale zaleceniami producenta konkretnych okien. Oto montaż okien PCV krok po kroku, opisany w zależności od sposobu montażu.

Ciepły montaż okien

Montaż okien na ciepło to ostatnio coraz bardziej popularny sposób instalacji okien w budynkach. Jeśli chodzi o ten montaż okien w warstwie ocieplenia, czy warto go wykonać oraz jaką przewagę ma nad innymi metodami? Na pewno podkreślić trzeba przede wszystkim to, że wykazuje bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne. Pozwala zmniejszyć ilość mostków termicznych w budynku, a także zapobiega pojawianiu się w pomieszczeniach pleśni i grzybów.
Dzieje się tak dzięki temu, że montaż okien ciepły polega na zastosowaniu systemu konsol nośnych, które umocowane zostają do zewnętrznej części muru budynku, wokół otworu okiennego i to właśnie do nich montowane jest okno. Jak wygląda montaż okien na konsolach?

Najpierw należy obliczyć odpowiedni rozstaw wsporników (zależeć będzie od rozmiarów konkretnego okna), a następnie zamocować je do ściany za pomocą kołków, śrub i wkrętarki. Następnie przychodzi pora na przykręcenie elementów konsol do ramy okna, a następnie zamontowanie ramy na konsolach. Im większe jest okno, tym więcej konsol będzie niezbędnych. Kiedy okno jest już zamontowane, przychodzi pora na przyklejenie folii paroizolacyjnej wewnątrz budynku, a także użycie pianki poliuretanowej do wypełnienia szczeliny pomiędzy ścianą a oknem.


Przeczytaj także: Rodzaje okien do domu i mieszkania


Następnie nadchodzi kolej montażu za pomocą kleju styropianowych ramek na zewnątrz. W końcu, od zewnątrz, należy zamontować folię paroprzepuszczalną. Montaż okien w ociepleniu wymaga tego, by pamiętać o następujących rzeczach: rodzaj konsol zawsze zależny jest od rodzaju okien oraz ściany, do jakiej będą one mocowane. Ważna jest również waga okna oraz odległość punktu podparcia od lica okna.

Montaż okien na piankę i na dyble

Panuje przekonanie że montaż okien na piankę nie należy do najlepszych opcji, głownie ze względu na to, że nie daje tak stabilnych efektów montażu, jak np. dyble, ani nie zapewnia tak wysokiej izolacji, jak montaż okien w warstwie ocieplenia. O ile pierwsze stwierdzenie jest prawdziwe, o tyle drugie nie do końca takie musi być.

Nieszczelność okien w przypadku ich montażu na piankę, zazwyczaj wynika nie z samej metody, ale czynników, takich jak kiepska jakość przygotowania ościeży do montażu, nieodpowiednia robota murarska czy też nieodpowiednie wykorzystanie tej techniki montażu. Mogą to być błędy w wymiarowaniu, poziomowaniu, mocowaniu czy użyciu złej jakości materiałów mocujących lub izolacyjnych. Jednak przeprowadzony poprawnie montaż okien na piankę daje zadowalające efekty.

Cała technika polega na mechanicznym zamocowaniu ramy do ściany, a następnie wypełnieniu szczelin pianką. Mechaniczne zamocowanie przeprowadzić można dzięki śrubom, kotwom lub też dyblom. Przy wyborze odpowiedniego sposobu zamocowania ramy do muru, koniecznie trzeba pamiętać o tym, z czego wykonane są ościeża. Mogą mieć one różną gęstość i różną porowatość, co wpłynie na sposób, w jaki poszczególne elementy będą z nimi współgrać. Przykładowo, śruby nie nadają się do pustaków ceramicznych, a z kolei dyble (kołki rozporowe) poradzą sobie zarówno z materiałami o wysokiej porowatości, jak i z gęstymi.

Montaż okien na dyble jest wart uwagi osób, których dom stoi w odsłoniętym, bardzo wietrznym miejscu. Pozwalają one na mocniejsze i pewniejsze oraz bardziej sztywne mocowanie okien do murów budynku. Stanowią także pewne zabezpieczenie przed możliwymi włamaniami. Jak zamontować okna na dyble?

W przeciwieństwie do ciepłego montażu okien, montowanie na dyble oznacza montowanie w murze, a nie na nim. Po przygotowaniu ścian, wyczyszczeniu ich z kurzu, cementu itp., możemy przystąpić do ewentualnego montażu listwy parapetowej. Na oknie mocujemy dyble oraz naklejamy taśmy paroprzepuszczalne. Ramę okna umieszczamy w ościeżnicy. Przy pomocy poziomicy upewniamy się, że rama zachowuje poziom i pion. Następnie całość stabilizujemy klinami rozporowymi, ponownie sprawdzamy poziomicą. Jeśli wszystko się zgadza, montujemy do ramy dyble za pomocą wkrętarki. 

Szczeliny między ościeżnicą a murem wypełniamy pianką izolacyjną. Trzeba zrobić to w bardzo dokładny sposób, bez pośpiechu. To właśnie pianka gwarantuje nieprzedostawanie się do domu zimna i wilgoci, jednak tylko, kiedy została odpowiednio zaaplikowana. Ostatnim krokiem jest montaż skrzydeł okna na zawiasach przykręconych wcześniej do ramy. 
Autorka: Michalina Kowalska