Data modyfikacji:

Myszy w domu. Jak się ich pozbyć?

Myszy w domu to bardzo powszechny problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Z ich bytowaniem wiążą się nieprzyjemne konsekwencje, jak choćby przykry zapach, odchody, hałas czy nagryzione produkty spożywcze. Gryzonie te budzą też u wielu osób ogromny strach, dlatego pozbycie się ich jest priorytetowe. Jak skutecznie pozbyć się myszy z domu, równocześnie ich nie zabijając? Mamy kilka sposobów, dzięki którym możecie odstraszyć gryzonie.

mysz w lesie

Skąd się biorą myszy w domu?

Gryzonie w domu nie są niczym przyjemnym. Dlatego wielu z nas chce wiedzieć, jak pozbyć się szczurów czy myszy. Myszy zazwyczaj pojawiają się w naszych domach jesienią oraz zimą. Stworzenia te szukają bowiem bezpiecznego schronienia przed zmieniającą się aurą oraz stałego źródła pożywienia.

Do naszych domów zwykle wchodzą przez uchylone okna czy drzwi, dlatego tak ważne jest dbanie o to, by zawsze je zamykać. Wiele osób zapomina na przykład o uchylonych lufcikach w piwnicy czy na strychu. Taki stan rzeczy jest wręcz zaproszeniem dla wszelkiej maści gryzoni, nie tylko myszy.

Zdarza się też tak, że pomimo starannego zamykania okien i drzwi, myszy i tak znajdą drogę do naszego domu. Są one doskonałe w znajdowaniu wszelkich szczelin czy dziur, które pomagają wniknąć do wnętrza. Jeśli chcemy uniknąć nieproszonych gości, warto sprawdzić chociażby ocieplenie domu – właśnie tam często myszy zakładają swoje gniazda.

Co odstrasza myszy? Domowe rośliny na myszy

Myszy, podobnie jak inne gryzonie, bywają bardzo wrażliwe na niektóre zapachy. O ile woń jedzenia skutecznie je przyciąga, o tyle znane rośliny mogą sprawić, że skutecznie je odstraszymy. Warto więc posadzić je w okolicy domu lub na tarasie. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo tego, że myszy się u nas zadomowią.

Do roślin, które skutecznie odstraszają myszy, zaliczamy na przykład pomidory. Ich zielone liście wydzielają zapach, który nie przypada gryzoniom do gustu. Podobnie działają mięta, oleander, rumianek lub dziewanna.

Jeżeli nie mamy ochoty na sadzenie wyżej wspomnianych roślin, możemy posłużyć się suszonym zielem wrotycza. Rośnie on na łąkach i nieużytkach. Wystarczy zebrać roślinę, a następnie ją ususzyć i rozłożyć w okolicy domu. Wrotycz ma bardzo charakterystyczną, silną woń, która skutecznie działa jako odstraszacz na myszy.

Jak pozbyć się myszy? Ultradźwięki

Ultradźwięki na myszy to również skuteczny sposób na ich odstraszenie – dla wielu skuteczniejszy niż wyżej wspomniane rośliny. W sklepach stacjonarnych czy online z łatwością znajdziemy odstraszacze na myszy i inne gryzonie, które emitują ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Działają one zarówno na myszy, jak i szczury czy kuny. Zakres dźwięków dobrany jest w taki sposób, że są one drażniące dla gryzoni, ale zupełnie bezpieczne dla domowników i ich pupili.

Niektóre odstraszacze z ultradźwiękami emitują też światło stroboskopowe oraz sygnały elektromagnetyczne, które wywołują mikrodrgania. Dzięki nim skutecznie pozbędziemy się myszy z domu. Tego typu urządzenia zasilane są na baterie bądź prąd.

Zobacz, co stosować na pluskwy w domu

Jak złapać mysz? Żywołapki

Jeśli odstraszanie myszy okaże się nieskuteczne, a gryzonie zamieszkają w naszym domu, konieczne będzie skorzystanie z innego sprzętu. Żywołapki to pułapki na myszy dla osób, które nie chcą zabijać gryzoni. Swoim kształtem przypominają tuby lub klatki. Zazwyczaj wykonane są z plastiku i zawierają specjalne dziurki, doprowadzające powietrze do środka.

Z obu stron żywołapki wyposażone są w otwory – z jednej strony mają dodatkowy mechanizm, powodujący zamknięcie pułapki w momencie, gdy wejdzie do niej mysz. Aby złapać gryzonia, należy w żywołapce umieścić kawałek jedzenia – może być to nawet pieczywo. Mysz, skuszona smakołykiem, wejdzie do środka, co spowoduje zamknięcie pułapki.

Kiedy gryzoń jest w środku, należy wynieść żywołapkę na zewnątrz i wypuścić zwierzę. Warto zrobić to z daleka od domu, aby mysz nie wróciła pod nasz dach. Używając żywołapek, nie można zapominać o ich regularnym sprawdzaniu. Zaletami tego typu pułapki jest to, że możemy wykorzystać ją wielokrotnie, a gryzonie nie tracą życia.

Pułapki klejowe na myszy

Pułapki klejowe na myszy to tańsza alternatywa dla żywołapek. Aby skutecznie pozbyć się gryzoni, należy rozłożyć kilka pułapek klejowych na strychu czy w piwnicy lub innych miejscach, w których zauważyliśmy ich bytowanie. Tego typu pułapki zaopatrzone są w przynętę zapachową, dlatego nie musimy używać jedzenia, by dodatkowo skusić myszy.

Gryzoń, który wejdzie na taką pułapkę, zostanie do niej silnie przyklejony. Teraz wystarczy zabrać zwierzątko i wypuścić je na okolicznych polach. Korzystanie z tego sposobu również wymaga regularnego sprawdzania wszystkich zastawionych pułapek.

Najskuteczniejszy sposób na myszy? Ukochany pupil!

Najskuteczniejszym sposobem na myszy może okazać się ukochany pupil, czyli kot. To jednak pomysł dla osób, które:

  • mogą pozwolić sobie na posiadanie kota,
  • są w stanie pogodzić się z tym, że gryzoń przypłaci życiem za spotkanie z pupilem.

Kot to naturalny drapieżnik, a polowanie stanowi nieodłączny element jego życia. Myszy oraz inne gryzonie stanowią dla niego naturalną ofiarę. Niektórzy twierdzą nawet, że sam zapach kota w domu jest dla gryzoni na tyle odstraszający, że nie zamieszkają one w takim gospodarstwie. Jeśli więc zależy wam na skutecznym sposobie na pozbycie się myszy, przygarnięcie kota wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na skuteczne pozbycie się myszy z domu. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom uda się wam uporać z tymi nieproszonymi gośćmi. Zwracajmy szczególną uwagę na zamykanie drzwi i okien w okresie jesienno-zimowym, a jeśli gryzonie zadomowią się pod dachem, spróbujmy pozbyć się ich w sposób humanitarny, bez konieczności zabijania.

Autorka: Olga Sadowska