Data modyfikacji:

Na ile starcza butla gazowa do ogrzewania?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że zaczynamy rozglądać się za dodatkowymi źródłami ciepła do naszych domów. Wiele osób stawia na wypróbowane piecyki gazowe. To wydajny sposób dogrzania pomieszczeń. Piecyki gazowe sprawdzają się zarówno jako wsparcie dla centralnego ogrzewania, jak i jedyne źródło ciepła w pomieszczeniach. Właśnie z tego powodu tak chętnie wykorzystywane są w starych kamienicach czy nieocieplonych domkach letniskowych. Aby korzystać z piecyka, niezbędne jest podłączenie butli gazowej. Ile gazu zużywa piecyk gazowy? Czy ogrzewanie domu gazem z butli 11 kg będzie efektywne? Sprawdź, na ile starcza butla gazowa do ogrzewania piecykiem.
na ile stracza butla gazowa do ogrzewania

Piecyk gazowy na butlę – na co zwrócić uwagę?

To, na ile wystarczy butla gazowa do ogrzewania, w dużej mierze zależy od tego, jaki piec gazowy wybierzemy. Istotna jest nie tylko sama moc urządzenia, ale także jego dodatkowe funkcje, jak choćby termostat, regulacja mocy, timer czy czujnik nieobecności płomienia. Tego typu udogodnienia mają duży wpływ na ilość zużywanego gazu podczas ogrzewania. 
Regulacja mocy piecyka gazowego ma największe znaczenie, jeśli chodzi o wydajność grzania, a także ilość zużytego gazu. Na rynku znajdziemy piecyki, które mają dwa lub trzy stopnie mocy grzania. Urządzenie zużywa najmniej gazu na najniższym stopniu, najwięcej zaś na najwyższym. Regulacja mocy przydaje się wówczas, gdy chcemy dogrzać pomieszczenia o różnej powierzchni lub zmniejszyć temperaturę otoczenia w pokoju, który był już ogrzewany przez jakiś czas. 
Termostat w piecyku gazowym pozwala na dość precyzyjne ustawienie i kontrolowanie temperatury. Dzięki temu mamy możliwość zareagowania, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt ciepło. 
Timer pozwala na ustawienie włączania i wyłączania urządzenia po określonym czasie grzania. Funkcja ta przydaje się zwłaszcza w nocy, gdy chcemy nieco ograniczyć zużycie gazu z butli gazowej. Oprócz tego możemy też zaprogramować urządzenie w taki sposób, by włączało się np. pół godziny przed planowanym powrotem do domu. 
Jak wybrać najmniej awaryjne kotły gazowe? Czujnik obecności płomienia to funkcja kluczowa nie tylko ze względu na oszczędność gazu z butli. Ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa korzystania z piecyka gazowego. Jeśli urządzenie wyczuwa brak płomienia, automatycznie odcina dopływ gazu. Dzięki temu unikniemy możliwości ulatniania się niebezpiecznej substancji, a także oszczędzimy gaz z butli. 

Jak dobrać moc piecyka gazowego?

Moc piecyka gazowego jest kluczowa w momencie, gdy chcemy mniej więcej wyliczyć, na ile starcza butla gazowa do ogrzewania. Przyjęło się, że na 1 m2 powierzchni przypada 100–150 W mocy piecyka. Idąc tym tropem – pokój o powierzchni 15 m2 ogrzejemy piecykiem o mocy 1,5 kW.
Oczywiście w przypadku nieocieplanych pomieszczeń warto postawić na jeszcze wyższą moc urządzenia. Pamiętajmy, że jeśli korzystamy z piecyka gazowego jako jedynego źródła ciepła, powinniśmy wybrać modele o mocy np. 2,5–4 kW.

Ile gazu zużywa piecyk gazowy?

Czas odpowiedzieć na pytanie, na ile starcza butla gazowa do ogrzewania. To, ile gazu zużywa wybrane przez nas urządzenie, zwykle wskazywane jest przez producenta. Wartość ta podawana jest w kilogramach na godzinę. Dzięki temu możemy bez problemu dobrać odpowiednią pojemność butli gazowej. Piecyk o mocy 4 kW zużywa około 0,3 kg gazu na godzinę pracy. Oznacza to, że butla gazowa o pojemności 11 kg wystarczy na około 36 godzin ogrzewania. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.