Data modyfikacji:

Co na spierzchnięte usta? Domowe sposoby i kosmetyki

Skóra ust jest niezwykle delikatna. Z tego właśnie powodu spierzchnięte usta to częsty problem wielu osób. Usta pierzchną, wysuszają się, pękają. Wiele zależy od wielu, poziomu nawodnienia organizmu, temperatury otoczenia. Wpływ ma także dieta i hormony. Co na spierzchnięte usta? Domowe sposoby i kosmetyki. Jaki krem na spierzchnięte usta?

Jakie są powody spierzchniętych ust?

Są czasem aż tak wysuszone, że pękają i sączy się z nich krew. Skóra warg jest bardzo cienka i bardzo delikatna. Ma niewiele gruczołów łojowych. Nie ma w niej gruczołów potowych. Nie jest więc chroniona. Mało też jest w niej melaniny - pigmentu odpowiedzialnego za ochronę naskórka przed słońcem. Nie są odporne na działanie wiatru. To wszystko powoduje, że spierzchnięte usta to problem niemalże nieuchronny o każdej porze roku.

Spierzchnięte usta - przyczyny

Poznaj przyczyny spierzchniętych ust, a w przyszłości łatwiej unikniesz problemu bolących ust:
W okresie letnim:
 • Klimatyzacja
 • Suchy i gorący wiatr
 • Zbyt niski poziom nawodnienia organizmu
Jesienią i zimą:
 • Mroźny wiatr
 • Niska temperatura
 • Oblizywanie warg
 • Klimatyzacja i suche powietrze w pomieszczeniach. Popraw jakość i wilgotność powietrza w mieszkaniu dzięki nawilżaczom oraz oczyszczaczom powietrza
Widzisz? Niezależnie od pory roku wrażliwe twoja usta mogą się wysuszać, piec i tracić zdrowy, naturalny wygląd.
Co więcej? Wiek też gra rolę, jeśli chodzi o spierzchnięte usta. Z upływem lat tracą one jędrność. Blaknie ich pigment. Powodem jest często niepoprawnie zbilansowana dieta i zbyt małe nawodnienie organizmu. Niestety - zła dieta i mało wody w organizmie to przyczyny, dla których nawet młode usta pierzchną.

Spierzchnięte usta a hormony - czy ta korelacja ma znaczenie?

Tak. Kondycja ust zależy od hormonów. Progesteron i estrogen mogą wpłynąć na kondycję warg. Tak samo jak poziom hormonów wpływa na stan włosów i paznokci, tak samo ma znaczenie też dla ust. Na spierzchnięte usta wpływają także hormony, których poziom zmienia się tuż przed miesiączką. 

Dzieci a spierzchnięte usta - przyczyny

Suche i spękane, a więc spierzchnięte usta u dzieci, mogą być spowodowane również (oprócz przyczyn wymienionych w podpunkcie „Spierzchnięte usta - przyczyny”) tym, że dzieci oddychają przez usta, wysuszając je.

Jak leczyć spierzchnięte usta?

Podpowiadamy 3 kroki, którymi są domowe sposoby na spierzchnięte usta. To absolutna podstawa. Być może zdziwisz się, że rozwiązania są tak błahe. Ale zapewniamy Cię, że jeśli 
Krok 1 - Pij minimum 2 litry wody dziennie. Jeśli masz problemy z pamiętaniem o tym, to na rynku dostępne są różnorodne aplikacje na telefon, które przypominają o tym, żeby pić wodę.
Krok 2 - Dobrze zbilansowana dieta - tu też zapewne cię nie zaskoczyliśmy. Ma być dużo witaminy A, witamin z grupy B oraz żelaza.
Dopiero, jak masz opanowane te dwa kroki, przejdź do kroku numer trzy, bo inaczej, to… nawet najlepsza pielęgnacja ust niewiele pomoże, jeśli dobrze nie zaopatrzysz swojego organizmu od środka.
Krok 3 - pielęgnacja naturalna ust. Tu kluczem jest nawilżenie delikatnej skóry warg oraz ochrona przed suchym powietrzem, mrozem i wiatrem. Nawilżenie, regenerację i ochronę ust zapewnią ci pomadki i balsamy. Co więcej? Peelingi ust - sposób na spierzchnięte usta. Peelingi dodają do tego delikatne działanie złuszczające. Przygotowują usta do następnych zabiegów pielęgnacyjnych. 
Te trzy domowe sposoby na spierzchnięte usta zagwarantują ci powrót ust do ich naturalnego piękna.

Co na spierzchnięte usta? Co powinny zawierać kosmetyki, aby pomagać na spierzchnięte usta?

Krem na spierzchnięte usta, pomadka na na spierzchnięte usta, balsam na spierzchnięte usta - wszystkie one powinny zawierać produkty naturalne, przyjazne dla delikatnej skóry ust. Przy wyborze kosmetyków do ust zwróć uwagę, czy zawierają one:
 • Odżywcze masła - odżywiają przesuszoną skórę, natłuszczają wargi, chronią przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
 • Witamina E - chroni naskórek przed wysuszeniem i utratą elastyczności.
 • Naturalne oleje - zabezpieczają skórę przed utratą wody, silnie regenerują, są ochroną przez promieniowaniem UV.
 • Wosk pszczeli - chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i przeciwdziała pękaniu delikatnejskóry ust.
 • Macerat nagietkowy - silne działanie gojące i regenerujące dla ust. Oczyszcza i zmiękcza skórę.

Peeling na spierzchnięte usta - szkodzi czy pomaga?

Efekty stosowania peelingów do ust są podobne do tych, które gwarantują balsamy i pomadki. A więc - peeling pomaga na spierzchnięte usta. Jest to szybki i skuteczny sposób na poprawę wyglądu i kolorytu ust. Składniki aktywne dbają o nawilżenie, odżywienie i piękny wygląd warg. 

Jak wykonać peeling ust? Jak wykonać peeling spierzchniętych ust?

Jeśli zmagasz się ze przesuszonymi, podrażnionymi i spierzchniętymi ustami, zrób peeling na usta. Zabieg ujędrniania ust domowym sposobem wykonuj raz lub dwa razy w tygodniu.
Jak zrobić peeling ust?
 • Niewielką ilość swojego ulubionego peelingu nałóż na spierzchnięte usta. 
 • Wykonaj delikatny masaż.
 • Rozsmaruj okrężnymi ruchami aż do rozpuszczenia drobinek cukru.

Dobre domowe sposoby na spierzchnięte usta

Dobre domowe sposoby na spierzchnięte usta to smarowanie ust oliwą z oliwek extra vergine, miodem naturalnym, gęstą i tłustą śmietaną. Pomaga także aloes - szukaj soków z aloesu bez dodatków. Wszystkie zabiegi powtarzaj 2-3 razy dziennie, utrzymując preparat na ustach do momentu wchłonięcia (aloes) lub ok. 10-15 min. Potem możesz zlizać lub spłukać wodą te domowe kosmetyki na spierzchnięte usta.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.