Rum produkuje się na bazie trzciny cukrowej. Stężenie alkoholu w trunku wynosi od 37 do 81%, jednak do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej trafiają jedynie alkohole o mocy do 40%. Silniejsze trunki nie mogą być nazywane rumem z powodu obowiązujących dyrektyw, choć na Karaibach wciąż można wypić mocniejszy rum. Nie jest to jednak najlepszy rum dla początkującego konesera. Który trunek wybrać, gdy wcześniej nie sięgało się po alkohole na bazie trzciny cukrowej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem rumu dla siebie.
Rodzaje rumu mają wpływ na smak, zapach i barwę alkoholu. Te cechy są zależne od czasu dojrzewana destylatu w beczkach i ilości karmelu służącego do barwienia trunku. Rum biały, zwany również jasnym lub srebrnym, na ogół nie leżakuje w beczkach. Jeśli poddaje się go leżakowaniu, jego okres nie przekracza 3 lat. Cechą charakterystyczną białego rumu jest lekki smak, idealnie komponujący się z rześkimi koktajlami.
Rum złoty ma bursztynową, karmelową barwę. Czas jego leżakowania w beczce wynosi 5 lat. Smak trunku jest cięższy niż rumu białego. W dużej mierze wpływa na niego rodzaj drewna, z którego wykonano beczkę do leżakowania. Ciekawy aromat i zapach uzyskuje zwłaszcza alkohol przechowywany w beczkach z drewna cytrusów, palm kokosowych lub migdałów. Rum złoty rzadko pija się bez dodatków. Zwykle używa się go do sporządzania drinków.
Rum czarny ma mocny aromat i smak. Jego nietypowa barwa jest wynikiem dodawania do filtracji dużej ilości karmelu. Ciekawy smak trunku powstał dzięki nutom ziołowym. Świetnie komponują się z nimi soki cytrusowe, np. pomarańczowy, limonkowy i cytrusowy, a także sok ananasowy, popularny na Karaibach.
Najlepszy rum dla początkującego to rum biały. Jego smak jest najłagodniejszy. Jest to również dobry rum do mojito, czyli do drinka z rumem, limonką, spritem i lodem.
Różne rodzaje rumu wyróżnia się również ze względu na kraj, w którym je wyprodukowano. Francuskie rumy powstają ze świeżego soku z trzciny cukrowej. Ich smak jest lekki i owocowy. Jest to znakomity wybór dla początkujących koneserów, którzy zastanawiają się, jaki rum do mojito sprawdzi się najlepiej.
Rum angielski powstaje natomiast z melasy buraczanej. Do jego produkcji używa się miedzianej aparatury do destylacji. Podobnie jest w przypadku rumu hiszpańskiego, przy czym czas jego fermentacji jest krótszy niż w przypadku rumów angielskich.
Autorka: Monika Kocher