Data publikacji:

Najlepszy rum. Jak wybrać trunek dla początkującego?

Rum produkuje się na bazie trzciny cukrowej. Stężenie alkoholu w trunku wynosi od 37 do 81%, jednak do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej trafiają jedynie alkohole o mocy do 40%. Silniejsze trunki nie mogą być nazywane rumem z powodu obowiązujących dyrektyw, choć na Karaibach wciąż można wypić mocniejszy rum. Nie jest to jednak najlepszy rum dla początkującego konesera. Który trunek wybrać, gdy wcześniej nie sięgało się po alkohole na bazie trzciny cukrowej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem rumu dla siebie.  


najlepszy rum

Najlepszy rum? Poznaj rodzaje rumu

Rodzaje rumu mają wpływ na smak, zapach i barwę alkoholu. Te cechy są zależne od czasu dojrzewana destylatu w beczkach i ilości karmelu służącego do barwienia trunku. Rum biały, zwany również jasnym lub srebrnym, na ogół nie leżakuje w beczkach. Jeśli poddaje się go leżakowaniu, jego okres nie przekracza 3 lat. Cechą charakterystyczną białego rumu jest lekki smak, idealnie komponujący się z rześkimi koktajlami. 

Rum złoty ma bursztynową, karmelową barwę. Czas jego leżakowania w beczce wynosi 5 lat. Smak trunku jest cięższy niż rumu białego. W dużej mierze wpływa na niego rodzaj drewna, z którego wykonano beczkę do leżakowania. Ciekawy aromat i zapach uzyskuje zwłaszcza alkohol przechowywany w beczkach z drewna cytrusów, palm kokosowych lub migdałów. Rum złoty rzadko pija się bez dodatków. Zwykle używa się go do sporządzania drinków. 

Rum czarny ma mocny aromat i smak. Jego nietypowa barwa jest wynikiem dodawania do filtracji dużej ilości karmelu. Ciekawy smak trunku powstał dzięki nutom ziołowym. Świetnie komponują się z nimi soki cytrusowe, np. pomarańczowy, limonkowy i cytrusowy, a także sok ananasowy, popularny na Karaibach.  

Najlepszy rum dla początkującego to rum biały. Jego smak jest najłagodniejszy. Jest to również dobry rum do mojito, czyli do drinka z rumem, limonką, spritem i lodem. 

Rum – rodzaje ze względu na kraj pochodzenia

Różne rodzaje rumu wyróżnia się również ze względu na kraj, w którym je wyprodukowano. Francuskie rumy powstają ze świeżego soku z trzciny cukrowej. Ich smak jest lekki i owocowy. Jest to znakomity wybór dla początkujących koneserów, którzy zastanawiają się, jaki rum do mojito sprawdzi się najlepiej.

Rum angielski powstaje natomiast z melasy buraczanej. Do jego produkcji używa się miedzianej aparatury do destylacji. Podobnie jest w przypadku rumu hiszpańskiego, przy czym czas jego fermentacji jest krótszy niż w przypadku rumów angielskich.

Najlepszy rum a dodatki smakowe

Początkujący z reguły preferują lżejsze rumy o delikatniejszym i słodszym smaku. Wśród nich dominują rumy aromatyzowane o zapachu mango, kokosa lub pomarańczy. Większość z nich smakuje podobnie do likierów, co sprawia, że można pić je bez żadnych dodatków. Dobry rum dla koneserów jest natomiast postarzany. Jego smak i zapach przypominają szkocką whisky w procesie długiego leżakowania.  

Rum przyprawiony jest oznaczany jako spiced lub spirit drink. Najczęściej dodaje się do niego cynamon, goździki lub gwiazdki anyżu. Dzięki takim przyprawom smak jest bardzo intensywny, dlatego początkujące osoby mogą nie docenić jego oryginalności. 

Rum – ile procent ma rum do drinków

Do drinków można używać rumów o dowolnym stężeniu alkoholu. Rum overproof ma ponad 55% alkoholu, dlatego nie serwuje się go samodzielnie. Podaje się go głównie z sokami, by nieco rozcieńczyć alkohol. Podobnie jest z jeszcze mocniejszymi rumami, które w Unii Europejskiej nie trafiają do sprzedaży pod nazwą handlową rumu. 

Jak robić drinki z rumem?

Drinki z rumem cieszą się dużą popularnością ze względu na lekki, orzeźwiający smak. Często mają nutę miętową. Popularne mojito podaje się na dwa sposoby. W oryginalnym przepisie drink składa się rumu, limonki, cukru trzcinowego, wody gazowanej, lodu i listków mięty. Niektórzy zastępują wodę gazowaną Spritem lub toniciem. 

Cuba Libre powstaje natomiast na bazie rumu, coli, soku z limonki i lodu. Pina colada jest przygotowywana z rumu, który łączy się z sokiem ananasowym, mleczkiem kokosowym lub likierem o tym samym smaku i lodem.  

Rum czarny podaje się w formie Bombardino i Daiquiri. W Bombardino obok rumu znajduje się zabajone i bita śmietana. Co ciekawe, gęsta konsystencja i słodki smak sprawiają, że w niektórych lokalach Bombardno podaje się jako deser dla dorosłych. W Daiquiri rum czarny jest łączony z sokami z limonki i ananasa, marakują, wódką i lodem. Jeśli drink jest za kwaśny, można go odrobinę dosłodzić.  

Złoty rum serwuje się z colą lub sokiem z mango i papai. Jeśli rum zostanie podgrzany i podany z gorącą wodą w proporcjach 1:3, powstanie grog. Jest to drink serwowany dodatkowo z cukrem i sokiem z limonki jako lekarstwo na różne choroby. Marynarze przed laty pili grog w celu zapobiegania szkorbutowi i w czasie infekcji przeziębieniowych z gorączką i dreszczami. 

Jak pić rum bez dodatków?

Do picia bez żadnych dodatków poleca się rumy o zawartości alkoholu poniżej 40%. Jest to stężenie podobne do wódek klasycznych i smakowych, popularnych w Polsce. Jeśli chodzi o dobry rum, cena również jest podobna do wódek. 

Rum bez dodatków pija się w niewielkich kieliszkach degustacyjnych, które zwężają się ku górze. Jeśli stężenie alkoholu jest za wysokie dla pijącego go osoby, rozcieńcz się go za pomocą kilku kostek lodu. Lód nadaje rumowi lżejszy aromat i smak. W ten sposób podaje się również rumy przyprawione, które bez kostek lodu są mało smaczne. 

Podczas wizyty na Karaibach warto spróbować rumu w połączeniu z cygarem. Jest to zupełnie nowe doznanie smakowe, które poleca się koneserom. Jednocześnie powinno się pamiętać, że cygaro może zneutralizować smak alkoholu. Jeśli na co dzień się nie pali lub nie pija się żadnych trunków o wyższym stężeniu alkoholu, połączenie rumu i cygara może ponadto wywołać szybko silne upojenie. 

Autorka: Monika Kocher