Data publikacji:

Najlepszy szampan – alkohol nie tylko na sylwestra

Szampan to alkohol nieodzownie kojarzący się z sylwestrową nocą. Sprawdza się on także na różnego rodzaju przyjęciach jako aperitif, napój, przy którym wznosi się toasty, albo dodatek do dań. Po czym rozpoznać prawdziwego szampana? Jak powstaje taki alkohol i ile kosztuje? Które rodzaje szampana pasują do dań mięsnych, a które do słodkich deserów? 


najlepszy szampan

Jak powstaje dobry szampan?

Prawdziwy dobry szampan nie może zostać rozlany do butelek gdziekolwiek. Wywodzi się on z północno-wschodniej Francji, dokładniej z Szampanii i tylko tam jest produkowany. Nie oznacza to oczywiście, że nie produkuje się podróbek tego drogiego alkoholu. Najpopularniejszą jest wino musujące, znacznie tańsze i błędnie określane w Polsce mianem szampana. 

Oryginalny francuski szampan powstaje z trzech odmian winogron, mianowicie Chardonnay, Pinot Noir oraz Pinot Meunier. Co ciekawe, chociaż najlepszy szampan słynie ze swojego jasnego koloru, jedynie Chardonnay to biała odmiana winogron, podczas gdy pozostałe są czerwone. Dlaczego więc dobre szampany są zwykle jasne? Barwnik owoców zawarty jest w ich skórce. Winogrona zbierane są odpowiednio wcześnie, aby nie przeniknął on do miąższu owoców, który pozostaje białego koloru. Winogrona, które będą wykorzystane do produkcji szampana, zbiera się ręcznie. Trzeba robić to bardzo ostrożnie, ponieważ muszą dotrzeć do winiarni w nienaruszonym stanie. 

W Szampanii, w której produkowany jest najlepszy szampan, warunki nie sprzyjają uprawie winogron i korzystania z tradycyjnych metod wytwarzania wina. To z tego powodu w rejonie tym powstał szampan, który poddaje się wtórnej fermentacji już w zamkniętych butelkach. 

Butelki powinny leżakować przez 15 miesięcy ułożone szyjką do dołu. Ciśnienie tworzące się w środku podczas fermentacji mogłoby uszkodzić szyjkę, gdyby butelka była ustawiona inaczej. Co więcej, powinny być one codziennie obracane. Dziś proces ten jest w pełni zautomatyzowany, jednak lata temu zajmowali się tym niezwykle cierpliwi francuscy zakonnicy. 

Czym dobry szampan różni się od wina musującego?

W Polsce szampan to często synonim dla wina musującego, co jest błędem. Wina musujące, jak można się domyślić, nie leżakują przez 15 miesięcy podczas wtórnej fermentacji, ani nie są codziennie obracane o 45 stopni. Najtańsze napoje tego typu mogą być nawet produktami gazowanymi, a nie musującymi, co oznacza wtłoczenie do nich dwutlenku węgla przez producenta. W oryginalnych alkoholach tego typu musujące bąbelki powstają podczas fermentacji – w przypadku szampana w butelce, a wina w kadzi. 

Jak poznać, że to prawdziwy francuski alkohol? Dobry szampan na prezent lub na imprezę weselną powinien być oryginalny. Najpierw warto zwrócić uwagę na jego cenę. Jeżeli jest to prawdziwy szampan, cena za butelkę wynosić będzie zwykle nie mniej niż 150 złotych. Wartą uwagi propozycją możliwą do kupienia za mniej niż 200 złotych jest popularny szampan Moët & Chandon. 

Wina musujące kosztują znacznie mniej. Propozycją dobrego musującego wina może być na przykład bezalkoholowe białe wino wytrawne Pearl Blanc. 

Cena, jaką może osiągać prawdziwy szampan, potrafi być naprawdę szokująca. Za najdroższe dobre szampany trzeba zapłacić wiele tysięcy złotych. Jedną ze sprawdzonych propozycji najlepszych szampanów jest alkohol od marki Dom Perignon. 

Znawcy alkoholi potrafią rozróżnić wino musujące od szampana także po bąbelkach. Wino wytwarzane w tradycyjny sposób pozyskuje swoje bąbelki w kadzi, w której panuje niższe ciśnienie niż w butelce, w której fermentuje prawdziwy szampan. Bąbelki w szampanie są więc mocniej wyczuwalne niż w musującym winie. 

Jak i z jakiej okazji serwować szampana?

Najczęściej szampana otwiera się w sylwestrową noc. Alkohol ten jest także popularny na przyjęciach urodzinowych, podczas świętowania różnego rodzaju sukcesów oraz na weselach. Często wznosi się przy nim toast oraz podaje go jako aperitif, to znaczy przed wszystkimi innymi daniami na pobudzenie apetytu. Coraz częściej jednak na różnego rodzaju przyjęciach czy imprezach goście wybierają lżejsze alkohole typu wina również do posiłków. Szampan na wesele bądź urodziny świetnie komponuje się ze słodkimi deserami, a także, w wersji wytrawnej, z niektórymi mięsami. 

Jak podawać szampana? Najpierw trzeba go schłodzić, jednak nigdy nie należy w tym celu wkładać go do lodówki. Zamiast tego butelkę należy umieścić w mieszance wody z lodem na 20 minut. Alkohol schłodzony do co najmniej 8 stopni Celsjusza podaje się w wąskich i wysokich kieliszkach nazywanych fletami lub tak zwanych tulipanach rozszerzanych ku górze. Nie powinno się go serwować w szerokich szklankach, ponieważ w takim naczyniu bardzo szybko straci on swoje bąbelki. 

Jaki rodzaj szampana wybrać i z czym go podawać?

Pod koniec procesu fermentacji szampana, kiedy butelki są regularnie obracane, na ich szyjkach zbiera się nieestetyczny osad z martwych drożdży. Później szyjki butelek zostają zamrożone, wyciąga się korek, usuwa osad, po czym ponownie zakorkowuje. Przed ostatecznym zakorkowaniem butelki są uzupełniane. Ilość użytego w tym procesie cukru wpływa na to, czy będzie to alkohol wytrawny, czy słodki. 

Jak rozpoznać oznaczenia stosowane na szampanach?

  • Brut Zero lub Brut Integral oznaczają alkohole bardzo wytrawne, idealne w towarzystwie wędlin i kiełbas. Taki alkohol sprawdzi się jako szampan na wesele, na którym będzie duży wybór mięs. 
  • Brut to oznaczenie szampana klasycznego wytrawnego, który na przyjęciach może być z powodzeniem podawany do drobiu. 
  • Sec oznacza szampana półwytrawnego, podawanego wraz z przekąskami, serami i daniami grzybowymi. 
  • Demi Sec to oznaczenie alkoholu półsłodkiego, idealnego w towarzystwie orzeźwiających lodów i kawy. 
  • Doux to szampan słodki serwowany z różnego rodzaju deserami, słodkimi przekąskami, kremami, czy ciastami. 

Jaki szampan na wesele będzie najlepszy? Przy wyborze alkoholu na przyjęcie warto wziąć pod uwagę nie tylko własny gust, ale także serwowane dania. Szampan, tak samo jak wino, czy każdy inny alkohol podawany do posiłku, powinien z nimi odpowiednio współgrać pod kątem smaku.
Autorka: Weronika Lewandowska